Konkurss Ilgtspējīgākā ēka un projekts 2013 tika izsludināts 2013. gada februārī, organizatori — Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padome (LIBP) un izdevumi Latvijas Architektūra un Latvijas Būvniecība. Pieteikumu iesniegšanas termiņam noslēdzoties 2013. gada 20. jūnijā, tika saņemti 29 pieteikumi no atzītiem Latvijas arhitektiem, attīstītājiem, kā arī studentiem. Uz otro kārtu tika izvirzīti pieci pieteikumi nominācijā Ilgtspējīgākā ēka 2013, pieci pieteikumi nominācijā Ilgtspējīgākais projekts 2013, četri pieteikumi nominācijā Ilgtspējīgākā studentu ideja 2013.
Nominācijā Ilgtspējīgākā ēka 2013 pirmā vieta tika piešķirta biroju ēkai Upmalas biroji (projekta autori Constructus; Michael Schlesinger; Treimanis un sabiedrotie) — kā projektam, kas izceļas ar telpu funkcionalitāti, augsto fizisko un sociālo komforta līmeni. Otro vietu ieguva Ventspils Jaunrades centrs (projekta autori arhitektu birojs Virtu — Anda Kursiša, Iveta Cibule, Baiba Ērenpreisa, Renāte Bāliņa, Gita Baumane) kā projekts ar izteikti pārdomātu sociālo funkciju. Trešā vieta tika piešķirta dzīvojamajam namam FUTURIS (projekta autori birojs ARHIS).
Nominācijā Ilgtspējīgākais projekts 2013 pirmā vieta tika piešķirta ģimenes ēkas projektam Vecmājas (autors birojs Krauklis Grende), otro vietu ieguva zema energopatēriņa ēka ar tirdzniecības funkciju Rīgas Industriālajā parkā (projekta autors arhitekts Roberts Riekstiņš), trešo vietu ieguva piecu ģimenes ēku komplekss Ventspilī, kas saņēmis arī Passivhaus Institut sertifikātu (projekta autori Arhitektūras birojs FORMA un Krists Karklins Design).
Nominācijā Ilgtspējīgākā studentu ideja 2013 tika piešķirtas divas vietas. Pirmo vietu ieguva arhitektūras studentu izstrādāts un realizēts pagalmu sakārtošanas projekts, kas tiek īstenots jau vairākus gadus un aptver visu Latviju. Žūrijas atzinums: «Projekts ir nozīmīgs kā piemērs sociālajiem dienestiem un politiķiem vides kultūras attīstības un reālam pilsoņu integrācijas risinājumam.» Otro vietu ieguva Rīgas Celtniecības koledžas studentu priekšlikums Tukuma novada Slampes pagasta Zemgales vidusskolas aktu zāles interjera risinājumam.
Konkursa žūrijā darbojās nozares profesionāļi, bet laureātu noteikšanai no otrajā kārtā izvirzītajiem pieteikumiem tika pieaicināts starptautiski atzīts eksperts no WGBC Deivids Klarks. Žūrijā strādāja LIBP valdes priekšsēdētāja Zane Sauka, arhitekti Uldis Balodis un Raimonds Saulītis, izdevuma Latvijas Būvniecība galvenā redaktore Agrita Lūse, arhitekts, izdevuma Latvijas Architektūra galvenais redaktors Jānis Lejnieks, inženierzinātņu maģistre Ērika Lešinska, doktors Jānis Kļaviņš. Žūriju darbā atbalstīja tehniskā komisija — eksperti, no Kultūras ministrijas kā neatkarīgais novērotājs piedalījās Dzintra Purviņa, Radošo industriju nodaļas referente.
Katras nominācijas galveno laureātu gaida brauciens uz Šveici un iepazīšanās ar ilgtspējīgas arhitektūras objektiem. Visu iesniegto pieteikumu apraksti tiek apkopoti katalogā latviešu un angļu valodā, kas būs pieejams Latvijā un nokļūs arī starptautiskajā apritē.
latvieshiem ar to krasu izveli ir diezgan pabriesmigi. visur kur brauc tas maju krasojums ir skumjsh un lets. man ir zel ka nevienam nav isti nekadas sajegas par krasu. katrs tik bliez kas pagadas. tas ir visur musu zeme. ne jau tikai shis piemers
atsūti, lūdzu, koordinātes uz ingurds@arhitektonika.lv – sadarbībai –
labprāt piestrādātu pie šīs tēmas –
un, manuprāt, nav pamata pesimismam! jācenšas darīt labāk
šitai balvai ar arhitektūru ir tik pat liels sakars kā ezītim ar čaku norisu
Tieši tik pat liels sakars, kā vārda "šitais" lietošana un "intelekts" šai gadījumā, anonīmais komentētāj!
Krauklis Grende, pamatoti. Prieks!
Viss,Māri,baigi feini un tagad ,lūdzu, pamatojumu Tavam apgalvojumam. Tu taču esi profesionālis? Vai vienkārši gribējās ieviest "pozitīvismu"?
Pozitīvismu gan!
Grūti nepiekrist komentāram pie ZGB pie JRT (ja runa tiek virzīta uz profesionāls (ne -lis) citāts: "griša: Re: pirmais paris paliek kopa ,vai nopietni? [23/09/2013 22:00] Palasot Tavus komentārus, Renār, šķiet, ka Tev ir diezgan nopietnas pašvērtības problēmas! Viss ir slikti un Tu vari labāk. Iespējams kāds spētu kaut ko izteikties arī par Tavu darbu, ā nu ja, bet tādu jau nemaz Tev nav! Gudrus spriedelējumus jau nav liela māksla sacerēt, bet reāli izdarīt gan tā pašvakāk, ko?!" p.s Apbrīnoju, kaut man būti tik daudz brīva laika un bezdarbība, lai to visu lasītu un uz 2ām A4 lapām atbildētu? Malači!… Lasīt vairāk »
Dārgais, Māri! 1. Piedalījāmies JRT konkursā ( kolēģis Dāvis G arī linku uz mūsu darbu iekopēja), līdz ar to problēmu zinu PILNĪBĀ, un man nesagāda nekādas ligas ĀTRI izanalizēt konkrētā konkursa darbus. Ja vēlme izanalizēt mūsējo, tad uz priekšu , karogs rokā. Pieņemu Māri ,ka mana darbu pieredze ir lielāka kā Tev, bet es atšķirībā no Tevis bābiski( emocionāli, ar bērnudārza cienīgiem argumentiem) netaisos bļaustīties, tā nu tas ir. 2. Sāpe JRT situācijā man paliek , kāpēc? Vari iepazīties arī ar Ulda Baloža viedokli, ja protams +- viņš ir autoratīvs Tev, šeit pat a4d. Tāpēc arī veicinu ARGUMENTĒTU-PROFESIONĀLU diskusiju,vismaz ar… Lasīt vairāk »
a šitas ir analogs bietes balvai?
…analogs jebkurai balvai, kurai pat "griša" nav tikusi nominēta/s. Paveicies; mums! 🙂
piekrītu, nepiekrītu, stulbi.
a kapēc nav, piemērām, lieliski?
a tāpēc ,ka jau pēc noklusējuma ir paredzēts, ka pārsvarā komentāri būs nelabie.
Protams, jo šeit viss ir slikti bet TUR gan ir baigi labi!
Griša, lūdzu piemēru, kas ir labs, lai mēs varētu izteikt viedokli un novērtēt? Linku uz "grišas" šedevru? Paldies jau iepriekš!
…ilgtspēja Latvijas apstākļos nav : – 400 mm vates ( kas ražota Krievijā vai Somijā un vesta 1000 km ) sienās, – saules baterijas ( kas atmaksājas labi ja 40 gados un ražotas no alumīnija un silīcija ar milzīgu resursu patēriņu ), – biroja ēkas ar alumīnija paneļu ( kas ražoti dievsvienzinkur ar milzīgu enerģijas patēriņu un vesti pār trejdeviņām jūrām ), – pasīvās mājas, kuru ietekme uz cilvēku imūnsistēmu nav zinātniski pētīta, un kuru attīstību lobē tas pats Paroc un kurām ar arhitektūru parasti ir mazs sakars, – energoefektīvo spuldžu izmantošana, kuras satur katra līdz 4 mg dzīvdudraba un… Lasīt vairāk »