“Parastā Pelēkā Latviešu čika (PPLč ) kalšanas nacionālās īpatnības” ir bloga ieraksts, kas tapis vērojot pēdējosnotikumus valstī un protams arhitektūrā. Tā kā laiks nenovēršami tuvojas Jaungada naktij, novēlu visiem labu garastāvokli un mazliet smaida atlikušajāsgada tumšākajās dienās. Tālāk pa punktiem:
1. Parastā pelēkā latviešu čikatapināšanas vēsturiskās saknes iestiepjas Krievijas impērijas laikā ( skat Gogoļa „Revidentu”,arī JRT izrādi ).
2. Reizi četros gados tiek komplektētas komandas Latvijas PPLč čempionātam.Komandu līderi šajā laikā apmeklē gandrīz katru latviešu sētu un smaidīdamistāsta par to, kas notiks periodā starp čempionātiem. Komandu līderi parasti izceļas ar – apģērbu ( ādas žakete ), darbīgumu ( mēslu talkas, piedalīšanās Lielajā talkā ), ūjināšanas prasmēm labāko Alpu jodelētāju līmenī utt. Komandām ir savs krāsu kods. Periodā starp PPLččempionātu paraugdemostrējumus čika tapināšanā sniedz 100 pārstāvji no dažādāmkomandām.
3. PPLč komandām ir īpašnieki.Parasti mēs tos nepazīstam. Par tiem uzzinām no preses.
4. Reizi četros gados komandu īpašnieki sanāk kopā, pārsvarā Zoodārzā unievēl Latvijas Meistaru PPLč. Metot personīgos čikus pret sienu komanduīpašnieki noskaidro Latvijas Meistara vārdu. Ar atsevišķiem izņēmumiem ( VVFperiods ), Latvijas Meistars PPLč sniedz izveicīgus čika kalšanas paraugdemonstrējumus. Dažino skaistākajiem izpildījumiem „ Sen laikam neesat sisti čaļi…” ( meklēt YouTube ), kā arī „…kas es esmu?” ( meklēt You Tube ).
5. Pie Latvijas Meistara tēla strādā veselas imidžmeikeru komandas. Imidžmeikeru ( kuri paši ir lieli gatavo čiku kolekcionāri ) darba rezultātāLatvijas Meistars iegūst dažreiz dīvainu frizūru ar celiņu pa visu, dažreiz atsakāsno Jūrmalas rezidences, ļaujot tai pazust no laužu acīm, citreiz kļūst “paviegls prātā” un sāk nemitīgi smaidīt un„iet pie tautas”…Imidžmeikari savu darbu pieprot labi. Spējīgākie nesen bankrotēja ( skat JL ).
5. Sportisti vai sporta komandas parasti PPLč mačos nepiedalās ( izņēmums Rīgas „Dinamo”), jo nav apguvuši PPLč kaldināšanas pamatus.
6. Dziedātāji, kultūras darbinieki ( izņēmums KM administratīvais aparāts )parasti PPLč nepiedalās. Kaut iecienīts viņu vidū ir Eirovīzijas konkurss.
7. To pašu varētu teikt par lauksaimniekiem, ja vien viņu darbībuneregulētu Eiropas PPEč noteikumi.
8. Redzamās PPLč kalšanas zīmes ir būves, kuru tapšanā piedalās neprofesionāļi –PPLč amatieri. Tāpēc dažreiz PPLč vietā rodas Arhitektūra. Par spīti tam PPLčprocents pēdējos gados ir palielinājies, redzamākais piemērs LNMM ( šeit ganvislielākos rezultativitātes punktus guva mūsu leģionāri – lietuvieši, tomērmazliet piepalīdzot latviešu tiesnešu komandai ). Nākošais lielākais projekts ir RB, kurš tiek menedžets ļoti pareizi no RB Latvija puses. Nesen anonsētais pasažieru skaits 2500-3000 dienā, liek domāt ka rezultāti būs labi.
Mūsu panākumus PPLč kalšanā ar entuazismu uzņem mūsu kaimiņiAustrumzemē – PPKč līgā. Austrumos PPKč tradīcijas ir pēdējos gadosnostiprinājušās un katra lēmuma pamatā ir rūpīga čika kalšanas kartes izstrāde.Rezultāts tuvojas 90%. Austrumos PPKč līgā ieviesti papildsitieni – otkats un raspils ( netulkojami jēdzieni ).
9. Vienai no Latvijas komandām ir līgums ar Austrumzemes visprofesionālākoPPKč kaldināšanas komandu. Rezultāti ir labi redzami. Jau kuro gadu viņi irlīderi Valdības čika kalšanas mikromačā.
10. PPKč Lielais Meistars nekad nav apmeklējis Latviju, uzskatot ka čikakaldināšanas noslēpumi cītīgi jāsargā no rietumniekiem. Tomēr daži rietumniekicītīgi skolojas ( Depardjē, piemēram ), apmeklējot arī Baltkrieviju un tāslokālo čempionātu PPBč kalšanas čempionātu “Zāles pļaušanā ar izkapti”.
11. Nu jau PPLč tradīcijas pamazām iesakņojas arī LAS rīkotajās gadaskatēs. Lai kā nepretotos Arhitektūras aizstāvji, šogad otro gadu pēc kārtasPPLč komanda svinēja uzvaru. Vairākas uzvaras PPLč piekritēji guvuši konkursos,kuros uzvarētāji tā arī nav noskaidroti. Paši zināt kuros.
12. Atrašanās ES traucē pilnvērtīgi izkopt PPLč tradīcijas.
13. Čika liešanas mikromačus katra latviešu ģimene rīko Jaungada naktī. Toapzīmē kā „laimes liešanu”. Tā mēs jaunāko paaudzi apmācam čika kalšanas mākslā, sniedzot pirmās paraugstundas.
14. PPLč amatieri pazīst pēc atbildes uz jautājumu: „ Kā iet?”. Pareizāatbilde: „Viss ir čikiniekā!”.
15. Jo lielāks kādas ieceres budžets, jo skaistāks čiks iznāk. Komandu īpašnieki cītīgi uzlasa skaidas, kas arī pārsvarā ir komandu īpašnieku bizness 4 starpčempionātu gados.
Miķelis
P.S. Šoreiz nenopietni. Priecīgus Ziemassvētkus!!! Un atcerieties čiks parastitiek kalts ar milzīgi nopietnu sejas izteiksmi.