Arhitektūras gada balva — Sāls mājai Pāvilostā

Šovakar svinīgajā ceremonijā, kas norisinājās Rīgas cirka arēnā, tika paziņoti Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 ieguvēji. Arhitektūras Lielo gada balvu — zelta ananasu — žurija piešķīra Sāls mājai Pāvilostā un tās autorei Brigitai Bulai. Arhitektūras gada balvas jeb sudraba ananasus ieguva Lubānas kapličas jaunbūve, Alūksnes Bānīša stacija un Mad City Riga 2018.

Šogad Latvijas Arhitektūras Lielo gada balvu jeb zelta ananasu saņēma Sāls māja Pāvilostā un tās autore Brigita Bula, Brigita Bula arhitekti. Fināla žūrija pamato savu izvēli: “Vienkāršība, kas iederas, izceļas un ir pārdomāta katrā detaļā. Ekstravagance, kas sasniegta, izmantojot vienkāršus un dabiskus materiālus, un gudru arhitektūras domāšanu. Lai gan objektā dominē dabas varenība, apjoms ir harmonijā ar ainavu un saplūst ar jūru.”

Latvijas Arhitektūras gada balvas šogad tika piešķirta trīs objektiem. Gada balvu saņēma Lubānas kapličas jaunbūve un tās autori Vita Škapare un Jānis Pomerancevs, SIA MAAJA skan. Sudraba ananasa laureātu raksturo Fināla žūrija: “Ēka lieliski nodod vēstījumu par to, ka tā kalpo kā portāls uz citu esību. Objekta atmosfēra nomierina, pieklusina un sniedz rāmuma sajūtu. Iekštelpas vienmērīgi saplūst ar apkārtējo dabisko vidi. Lubānas kapličas jaunbūve ir ļoti smalks mūsdienu arhitektūras apvienojums ar tradicionālajiem arhetipiem.”

Vienu no trim sudraba ananasiem saņēma Alūksnes Bānīša stacija un tās autori — arhitekti Ināra Caunīte, Jānis Caunītis, Andris Caunītis, SIA Arhitektes Ināras Caunītes birojs, inženieri Irēna Boks, Ilmārs Andrējevs-Empelis, Verners Langenfelds, Raimonds Bokta, Aija Gaile, ekspozīcijas koncepcija, dizains, realizācija — Ingūna Elere, Holgers Elers, Mārtiņš Vītols, Charlotte Blödel, Laura Lorence, Aiga Beinaroviča, Dagnija Balode, Evija Lukstiņa, dizaina birojs H2E. “Šo ēku var lasīt kā stāstu. Tas ir stāsts par kustību, kas virza mūs. Līdzās pievilcīgajai un dinamiskajai funkcijai jāizceļ vēl kāds spēks — ciešās attiecības ar sabiedrību un vietējo iedzīvotāju iesaiste.

Trešo sudraba ananasu saņēma Mad City Riga 2018 un autori SIA Grupa93. “Idejas var būt daudz ietekmīgākas nekā ēkas, tāpēc ir svarīgi, lai būtu platforma, kur šīs idejas izplatīt. Mūsdienu pilsētā ir mūsdienu problēmas, un pasākums pierāda, ka runāšana, apspriešana un rīcība joprojām ir visefektīvākais veids, kā “iznīcināt burbuļus”, kurā sabiedrība dzīvo,” stāsta Fināla žūrija.

Jau devīto gadu pēc kārtas tika pasniegta arī bērnu balva Latvijas arhitektūrā “ZIRNIS”, kuru piešķir izglītības projekta “SKOLNIEKS PĒTNIEKS PILSĒTNIEKS” dalībnieku žūrija. Šajā gadā šo balvu saņēma Alūksnes Bānīša stacija un tās autori. Bērnu žūrija kritērijus bija nosaukuši četrās pozīcijās — būve ir personiska vai publiska, mantojums vai jaunrade, tad pēc tiem vērtēja, piemēram, mantojums kā publiskā būve ir “atjaunota, bet lietojama”, “saglabāts, bet pārveidots tas, kas nepatīk”, “autentisko lietu pielietojums”, “pieejama neatkarīgi no vecuma un veselības stāvokļa” un citi raksturojumi. Arī sabiedrības balsojumā portālā Delfi šogad lielāko balsu skaitu ieguva Alūksnes Bānīša stacija. Interjera salons Krassky savu īpašo balvu pasniedza Lubānas kapličas jaunbūvei un tās autoriem Vitai Škaparei un Jānim Pomerancevam, SIA MAAJA skan.

Par Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 vienojošo tēmu tika izvirzīts LĪDZSVARS. Tēma tiecas uzsvērt, ka izcilība parādās tur, kur būtiskākais ir līdzsvarā. Lai arī katrs arhitektūras objekts atšķiras, līdzsvars arhitektūrā var būt klātesošs dažādās nozīmēs: līdzsvars starp funkciju, estētiku un ilgtspēju, starp veco un jauno, starp izmaksām un rezultātu. Arī vērtējot konkursā iesniegtos darbus, Atlases žūrijas pārstāvji uzsver, ka līdzsvars ir nepieciešams katra harmoniska objekta vai procesa izveidē, sākot ar ideju un beidzot ar piedāvāto risinājumu, realizēšanu un lietošanu.

 Šonedēļ Fināla žūrija apmeklēja Atlases žūrijas izvēlētos 11 nominantus — Accenture Latvija TEO biroju, Alūksnes bānīša staciju, Dzīvojamo un sabiedrisko ēku kompleksu, Lielplatones vešūža restaurāciju, Lubānas kapličas jaunbūvi, MadCity Riga 2018, MM – Mārupes māju, Rīgas Stradiņa universitātes dienesta viesnīcas jaunbūvi, Rūjienas estrādes rekonstrukciju, Sāls māju un Visbijas rezidenci – lai izvērtētu objektus un izvēlētos Latvijas Arhitektūras gada balvas laureātus.

Fināla žūriju šogad veidoja arhitekts Igns Ogints (Ignas Uogintas), kurš strādā arhitektu birojā DO ARCHITECTS, kā arī lasa lekcijas Viļņas Gedimina tehniskajā universitātē un Kharkivas Arhitektūras skolā Ukrainā, arhitektu biroja Indrek Näkk Arhitektuuribüroo dibinātājs un vadītājs Indreks Neks (Indrek Näkk), kurš kopš 2009. gada aktīvi darbojas Eiropas Arhitektu padomē, arhitektu biroja Rulot līdzdibinātāja Anabela Varona (Anabel Varona), kas aktīvi strādā pie projektiem, lai arhitektūras nozarei piesaistītu jauniešus, kā arī arhitekte un arhitektu biroja 12 LĪNIJAS vadītāja Agnese Lāce, kas kopš 2014. gada darbojas arī Latvijas Arhitektu savienības brīvdomīgās izglītības projektā “Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks”, kura mērķis ir ievadīt bērnus un skolas jauniešus vides veidošanas mākslā.

 Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvai 2019 tika pieteikti 45 darbi. Pirmajā kārtā darbus vērtēja Atlases žūrija, kuru vidū bija arhitekti Ilze Mekša, Gunta Grikmane, Agnese Lāce un Viktors Valgums, tēlniece Liene Mackus un dizainers Artūrs Analts.

Dalīties ar ierakstu:

5
Pievienot komentāru

avatar
10000
4 Komentāru pavedieni
1 Pavedienu atbildes
0 Sekotāji
 
Visvairāk komentētais komentārs
Komentētākais komentāru pavediens
5 Komentāru autori
Artis ZvirgzdiņšvardsLaime PilnīgasmilšielnieksIeva Nesenie komentāru autori
jaunākie vecākie visvairāk balsotie
Ieva
Guest
Ieva

Un žūrija īpaši izcēla arī A. Lapiņa Vešūzi ar savu specbalvu.

smilšielnieks
Guest
smilšielnieks

vēl vajadzētu pieminēt ģeniālo led apgaismojumu pa perimetru ēkas karnīzei! nakts laikā tā izgaismo visu apkārtni un no zvaigžņotās jūras tagad ne miņas. vērtējot ēku kopumā liekas, ka arhitektes ego ir ņēmis virsroku, forma pār funkciju. bildes no interjera jau smukas, bet ārpuse? manuprāt apjomu vareja risināt veiksmīgāk gan kopumā, gan cieņas pēc pret vietējiem iedzīvotājiem (jo šis jau nav pirmais bulas projekts pāvilostā) – labi, lielie logi vismaz kaut cik liek manīt jūru, bet vai ēkas tagadējo apjomu nevarēja pārdalīt uz pusēm un, piemēram, savienot ar stikla apjomu nenosedzot visu skatu jūrai un atvieglojot ēkas formu? tagad sanāk tikai… Lasīt vairāk »

Laime Pilnīga
Guest
Laime Pilnīga

Kāds ir LAS rīkotās gada balvas galvenais mērķis?- nolikumā rakstīts- popularizēt labu arhitektūru. 1. vieta ēkai, kas pārkāpj būvnoteikumus, un izteikti izjauc vides mieru un kvalitāti- tā nav labas arhitektūras popularizēšana

vards
Guest
vards

Si ach gada balva mana skatijuma ir garam palaista iespeja. Ta vieta, lai meginatu pievilkt aiz ausim projektu, kam ieskiebt ananasu vajadzeja zurijai dot balvu procesam / Mad City Riga 2018. Latviesi kutra tauta un jastimule cilvekus but aktiviem. Tik tuksa gada izcila iespeja apstaties, atvilkt elpu un izrunat problemas industrija.

Artis Zvirgzdiņš
Editor

Nu ne jau žurija ir tā, kas iespējas kādam bojāja. Mad City taču arī dabūja balvu, un tas ir jauki. Tomēr tas, ka pašu galveno arhitektūras balvu dod nevis grāmatai, izstādei vai festivālam, bet īstai būvei – tas gan škiet visai likumsakarīgi un jēdzīgi.