Viedais koks — ekspozīcijas paviljons Tērvetē

Nelielais, bet asprātīgais objekts Tērvetē ir ekspozīcijas paviljons, kas atraktīvi iepazīstina ar modernajiem koka būvniecības paņēmieniem, demonstrējot četrus dažādus koka konstrukciju veidus — koka karkasu, frēzbaļķu guļbūvi, savienotāju konektorkopnes un krustiski līmētas koksnes paneļus, tā popularizējot koku kā inovatīvu un mūsdienīgu būvmateriālu.

2017. gada ziemā, tobrīd vēl RTU Arhitektūras fakultātes students, Rūdis Rubenis uzņēmuma Latvijas valsts meži stipendijas ietvaros organizētā ekskursijā viesojās Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūtu Jelgavā. Iepazīstoties ar pētījumu centru un sastopot tā direktoru Andreju Domkinu, sarunās noskaidrojās, ka abus vieno interese un patika pret koku. Pētniecības iestādes vadītājs pastāstīja par ieceri veidot moderniem koka būvniecības veidiem veltītu ekspozīciju plaši apmeklētajā Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē. Uzdevums izdomāt ekspozīciju tika uzticēts Rūdim, kurš uzrunāja savu kursabiedru Ritvaru Krastiņu, lai kopīgi izstrādātu koncepciju.

Uzdevums bija atrast veidu, kā parka apmeklētājiem interesantā un viegli uztveramā veidā pastāstītu par diezgan tehnisku lietu — modernajiem koka būvniecības veidiem, tādejādi popularizējot koku kā mūsdienīgu būvmateriālu. Lai to paveiktu, autori nolēma atgriezties pie kaut kā visiem zināma — tradicionālas lauku viensētas, iedvesmojoties no arhetipiskās formas, patīkamā izmēra, koka materialitātes un pagalma sajūtas.

Ekspozīcijas paviljons ir veidots stilizētas klētiņas formā veidota būve, kas sadalīta četrās daļās. Ārēji gan tas ir  vienots, noslēgts apjoms, ar dēļu fasādi, bez logiem un durvīm, taču ekspozīcijas būtība atklājas iekšpusē, — tad, kad ēka atveras, katra no četrām tās daļām, kas atrodas uz sliedēm, attālinoties vienai no otras. Starp ēku daļām izveidojas patīkams pagalms, atklājot skatu uz četrām atsevišķajām būvēm, kas katra reprezentē vienu no modernas koka būvniecības veidiem — dažādajām konstrukcijām —  koka karkasa, frēzbaļķu guļbūves, savienotāju (konektoru) kopņu un krustiski līmētas koksnes paneļu (CLT) konstrukcijas.

Ekspozīcijas īstenošanai nebija paredzēts atsevišķs finansējums, tās veidošanā ar saviem resursiem tika aicināti iesaistīties uzņēmumi, kuri vēlas sevi parādīt. Arhitekti sagatavoja prezentāciju un kopā ar iniciatoru rīkoja tikšanās vairāku mēnešu garumā iepazīstinot ar ideju gan potenciālos atbalstītājus un sadarbības partnerus, gan Tērvetes dabas parka pārstāvjus. Galu galā projekta īstenošanai ar atbalstu pievienojās vairāk nekā desmit  nopietni ar koka būvniecību saistīti uzņēmumi.

Gepostet von Viedais koks am Montag, 20. Mai 2019

 

Projekta attīstības gaita nav sadalāma atsevišķos posmos. Arhitekti sākotnēji izstrādāto ekspozīcijas projektu nemitīgi papildināja un pielāgoja atbilstoši ražotāju ieteikumiem un tehnoloģijai, kā arī pašu novērojumiem dabā. Viens no interesantākajiem eksperimentiem projekta gaitā bija 1:1 mēroga maketa izgatavošana ekspozīcijas ēkai. Tas tika darīts, lai pārbaudītu datorā izstrādāta modeļa formas un izmēra piemērotību, kā arī tā novietojumu dabā. Apjomīgā 8x5x4 metrus lielā maketa izgatavošana izvērtās par atsevišķu pasākumu, kurā iesaistījās vairāki arhitektūras studenti un viņu draugi. Novietojot maketu īstajā novietnē dabas parkā tika secināts, ka forma un izmērs ir labs, tomēr uzlabojot paviljona skatāmību, tika koriģēts novietojums un atvēršanās virzieni.

Viedais koks. Koka būvniecības veidiem veltīta ekspozīcija

Tērvetes dabas parkā

Projekta iniciators: SIA “Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts”, Latvijas kokrūpniecības federācija
Arhitekti: Rūdis Rubenis, Ritvars Krastiņš

Projekta īstenotājs: SIA “PAVASARS HOUSING CONSTRUCTION”
Projekta atbalstītāji: SIA „PBR”, SIA „Ceļu būvniecības sabiedrība „Igate”, SIA “Rotho Blaas Baltic”, SIA “KUREKSS”, SIA KOSTERS, SIA “PATA”, SIA “Controlit Factory”, Mitek Industries AB filiāle “Mitek Baltic”, SIA “SKĀRDNIEKS M”, “AKZO NOBEL BALTICS” SIA, SIA “JAUDA-KOKS”, SIA “ĀTRAIS TORŅU SERVISS”, SIA “ABATAKS”, SIA “VRJ”, SIA “AS Grīdas”, SIA “Dakstiņu Jumti”
Ekspozīcijas apsaimniekotājs: AS “Latvijas valsts meži”

Platība:

Ēka — 42,5 m²
Terase (ieskaitot ēku) —  449 m²

Projekts un īstenošana: 2017 – 2019

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
3 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Asprātīgi, noderīgi, gudri ( makets 1:1 ), iedvesmojoši, iesaistoši ( 10 profesionālas kompānijas ).
Domāju turpinājums būs un tas būs kas sarežģītāks, strukturālāks un noderīgāks 😉
Lai izdodas!!!

Miķelis

Netēmā, bet kā pretstats ar minimālu Arhitektūras ieguldījumu “tradicionālā latviešu logi nobīdās stilā” un arhitekti nav pieminēti – visu būvnieks, viens pats nabags visu smagumu iznes, grūti šim, elš no aizdusas, ceļ droši vien mīnusā nabadziņš, bet ar pāvesta, fui, kļūdījos AF dekāna svētību vai RTU modernisma studentu pilsētiņas ilgā agonija vai apbrīnojamā pārvēršanās La Grande Frankenshtein’ Ansamble’ Kipsala ( république de Lettonie )
https://m.db.lv/galerijas/foto-rtu-studentu-pilsetina-kipsala-paplasinas-496089

Aldis Mik

Burvīgi! Malači

3
0
Lūdzu, komentējietx