a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Projekts Čurļoņa koncertzālei Kauņā

<< Raksti

Projekts Čurļoņa koncertzālei Kauņā

Tuvojoties Lietuvas Republikas simtajai dzimšanas dienai — kaimņvalsts arhitektūra. Viens no pēdējo laiku nozīmīgākajiem arhitektūras notikumiem Lietuvā neapšaubāmi ir starptautiskais konkurss Mikolajus Konstantīna Čurļoņa vārdā nosauktajam koncertu centram Kauņā. 117 darbu konkurencē tajā 1. vietu ieguva Rolanda Paleka biroja darbs.

Kauņa, otrā lielākā Lietuvas pilsēta ir izvēlēta par Eiropas Kultūras galvaspilsētu 2022. gadā. Kādreizējā kaimiņvalsts valsts galvaspilsēta ir viens no Baltijas kultūras un mākslas centriem, bet ne Kauņā, ne arī citur Lietuvā nav mūsdienīgas koncertzāles, kas nodrošinātu atbilstošu akustisko kvalitāti un telpas, kas nepieciešamas simfoniskajiem orķestriem un, kas reizē varētu kalpot kā daudzfunkcionālas norises vieta dažādām konferencēm un kongresiem.

2017. gadā Kauņa organizēja  arhitektūras konkursu koncertzālei, kurai vieta atvēlēta Nemunas upes kreisajā krastā, iepretim vecpilsētai un jau tagad ir nosaukta ievērojamā lietuviešu fin de siècle laikmeta gleznotāja un komponista Mikalojus Konstantina Čurļoņa vārdā (Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, 1875-1911). Kā konkursa rīkotāji tika pieaicināta latviešiem jau pazīstamā britu kompānija Malcolm Reading Consultants, kas 2016. gadā tika rīkojuši arī citu liela mēroga konkursu Kauņā — t.s. Zinātnes salas kompleksam.

Konkursā tika saņemti 117 priekšlikumi, kas pārstāvēja 36 valstis, un septembrī tika  paziņots žūrijas lēmums — trīs finālisti, kuri turpmākajā sarunu procesā vēl tikai cīnīsies par iespēju kļūt par nozīmīgās 30 miljonu eiro vērtās ēkas arhitektiem. Starp finālistiem divi britu arhitektūras biroji no Londonas (Feilden Clegg Bradley Studios un Adam Khan Architects ), kā arī — lietuviešu birojs Paleko Archstudija (sadarbībā ar Baltic Engineers). Kā atzina žūrija, — katrs no šiem darbiem Čurļoni godinājis atškirīgi,  atsaucoties un pārinterpretējot viņa estētiku. Vēl seši darbi tika novērtēti ar veicināšanas prēmiju, no tiem viens bija lietuviešu birojs Helma http://heima.lt.

Paleko Archstudija:  Čurļoņa koncertu centrs Kauņā

Pilsētainava

Ēkas apjoms ir ievērojams īpašās novietnes dēl — tā ir kā būve-pussala, kas konceptuāli pieder abām upes pusēm. Vieta un ēkas raksturs ir iecerēts tā, lai veidotu līdzsvaru ar Nemunas upes salu un Žalgira sporta arēnu tajā. Tas arī ļauj tuvināt apjomu tuvāk vecpilsētai un rosina veidot parku Aleksota rajona (apkaime Nemunas kreisajā karstā, kas izveidojusies starpkaru periodā, kad Kauņa bija Lietuvas galvaspilsēta; iespējams, vislabāk atpazīstama pēc Aleksota kalna funikuliera — A4D) šodienas un nākotnes iedzīvotājiem. Apjoms aizņem minimālo platību zemesgabala rietumu malā un nepārsniedz augstuma ierobežojumus. Upmalas identitāti veido dažādi topogrāfijas slāņi. Dalot zemesgabalu zonās, šis upmalas kompozīcijas raksturs tiek respektēts. Kā bonuss pieprasītajai programmai ir maziem kuģīšiem paredzēta osta ar nojumi, kas uzlabotu koncertzāles pieejamību. Tai jādarbojas arī kā būtiskam impulsam upes kreisā krasta pievilcības vairošanā.

Arhitektūras koncepcija  

Galvenā koncertzāle ir kā no koka veidots  skulpturāls apjoms. Blakus lielajai zālei, virs ieejas halles ir iekārta otrā zāle, kas formās ir daudz stīvāka, kantaināka.  Tās abas aptver tāds kā plīvurs, kas veidots no caurspīdīgiem un puscaurspīdīgiem stikliem. Ēkas kopējās izteiksmības nozīmīga sastāvdaļa ir arī tās atspīdums ūdenī. Publiskās telpas   Ieejas laukums robežojas ar ūdeni. Pirms ieiešanas ēkā, apmeklētāji redz upi. Laukums un ieeja ir ēkas austrumu pusē, tāpēc tiek aizsargāti no valdošajiem rietumu vējiem. Dabisks amfiteātris laukumu saista ar parku. Cita nozīmīga publiska vieta ir ostas koka pakāpieni, kas nolaižas līdz ūdens virsmai, — tie iecerēti gan meditācijai, gan kā peldvieta. Ieejas halle ir plaša, horizontāla telpa, kurā visi nozīmīgākie punkti ir viegli ieraugāmi. Halles noslēgumā ir kāpnes, kas ved uz galveno vestibilu, no kura ir visas ieejas koncertzālēs.

Galvenā zāle  

Galvenā koncertzāle pirmkārt ir paredzēta simfoniskā orķestra akustikai, tomēr dziļā aizskatuve un transformējamās skatuves virsmas ļauj to pārvērts par operas skatuvi ar kulisēm un orķestra bedri. Skatītāju daļa ir projektēta kā t.s. vīna dārza daļēji simetriska brīvu formu interpretācija.  Kompozīciju iedvesmojuši esošie purvaini upes krasti un centieni dabas atmosfēru iemiesot mūzikas skaņās. Balkonu un terašu kombinācija ir līdzsvarota, lai panāktu labāko redzamību un skaņas uztveršanu.    

  • Kopējā platība: 13 800 m²
  • Sēdvietu skaits lielajā zālē — 1523
  • Sēdvietu skaists mazajā zālē — 700  

Autori:  PALEKO ARCHSTUDIJA —  Rolandas Palekas, Bartas Puzonas, Dalia Uogintė, Alma Palekienė, Ugnė Morkūnaitė, Karolina Burbaitė, Radvilė Samackaitė 2017. gads

Palekas-Kaunas-concert-hall-01.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-02.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-03.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-04.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-05.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-06.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-07.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-08.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-09.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-10.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-11.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-12.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-13.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-14.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-15.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-16.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-17.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-18.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-19.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-20.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-21.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-22.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-23.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-24.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-25.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-26.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-27.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-28.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-29.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-30.jpgPalekas-Kaunas-concert-hall-31.jpg

Raksts publicēts: 15/02/2018

Ievadteksts un projekta teksta tulkojums: Artis Zvirgzdiņš

Vēl par šo tēmu

PALEKO ARCHSTUDIJA


saņemti 9 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.