a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Gada balvai izvirzītie. A4D komentārs

<< Raksti

Gada balvai izvirzītie. A4D komentārs

Salīdzinot ar virkni iepriekšējo gadu, šoreiz raža — gada balvai iesniegtie 46 darbi — nav bijusi pārāk diža. Tāpēc saprotama ir vietējās žūrijas izšķiršanās šogad finālam atstāt pavisam nelielu pulciņu. Tomēr iepazīstoties ar lielāko daļu no finālam izvirzītajiem darbiem, arī te redzamas ne tikai saprotamas konsekvences, bet arī pietiekami diskutabli lēmumi. Par finālam izvirzītajiem darbiem un žūrijas lēmumiem arī šis komentārs.

Komentāri:

Valodas policija: Atrijs [13/04/2018 10:15]

Kopš kura laika ātrijs (romiešu ēkas vidusdaļa ar virsgaismu) kļuvis par atriju (nesagremota barības daļa, ko dažādi dzīvnieki un putni izgrūž kā atlieku vai ar to baro mazuļus)?


Miķelis: Re: Atrijs Stradiņos [13/04/2018 13:01]

Kļūdas visiem gadās. Cita lieta ka funkcionālai būvei, kurā slimnieki salīkuši ienāk, diez vai vajadzētu būt ar grandiozāko ātriju Latvijā. Neesam bagātākie Eiropā, bet drīzāk otrie no beigām. Šitādus milzu ātrijus nevienā rietumu slimnīcā neesmu manījis. Bet OK - šis varētu būt Anda pieminētais arhitektūras eksperiments , diemžēl neizdevies, jo nerespektē kontekstu, transporta shēma ir ačgārna, un būvniecības kvalitāte ir ļoti slikta. Arhitektūra? NeoBrutālisms. Prof. Krastiņš autoriem nav savā laikā parādijis pāris slaidus par brutālismu. Ārzemju žūrija ilgi brīnīsies, ticiet man. Nu protams ir pluss - labiekārtojumā iespējams izspēlēt kādu šaha vai dambretes partiju;-) Lielās šaha figūras iemetiet savā prāta vizualizācijā un nokļusiet Alises brīnumzemē.


ātrijs: Re: Atrijs Stradiņos [15/04/2018 23:37]

Kad pēdējoreiz biji ārzemju slimnīca? Jaunajās ātrijs ir tik pat obligāts kā medmasa.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 09:37]

Ātrijs slimnīcā un ziedojumu vākšana vēžu slimnieku ārstēšanai. Arhitektūrs un arhitektūra. Pēdējā laika daudz lasu ekonomiska satura literatūru, un mēs šobrīd kvalificējamies kā ekonomikas krīzē esoša valsts.

1. Mēneša laikā no bankām aizplūduši 2 miljardi. Tātad kredīttirgus ar troksni samazinās. Tam visam sekos likviditātes krīze vai naudas trūkums ekonomikā.

2. Tranzīts samazinājies par 15%, sākas runas par dzelzceļa dotēšanu.

3. Amerikāņi plāno slēgt vēl dažas bankas. Atā krievu, kazahu, uzbeku naudai.

4. 2020.gadā no ES neko nesaņemsim, tas nozīmē ekonomiskā izaugsme būs 0%. vai negatīva.

5. Pasaules ekonomiskā krīze tuvojas straujiem soļiem kā sekas Kimerikas ( Ķīnas un ASV sadarbības - Ķīna ražo un finansē Amerikas iepirkšanos uz parāda) izzušanai.

6. ASV sankciju karš pret Krieviju tikko sācies.

7. Pie mūsu korupcijas līmeņa, saasināsies cīņa par resursiem.

Tas ir Arhitektūrs. Fenomens, kas jau šobrīd iezīmējas Arhitektūras gada skatē. Ekonomika ir ļoti cieši saistīta ar arhitektūru. Brīdī kad pie durvīm pieklauvē Arhitektūrs, Arhitektūra valsti pamet.


Bens Solo: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 09:54]

Ko tur Miķeli zirņus pret skārdu mest, velti, ja ko nepatīkamu pateiksi , aizskarsi tēmas , kur lielus medījumus dala ( tas stāsts par kādu teātri, ko mēs apspriedām), Artim tik dota komanda izsecēt.

Tā ka apzinoties Tevis nosaukto, visnotaļ tam piekrītu, iebarikadējamies savās viensētās, nodrošinām nepārtrauktu vismaz spartānisku apgādi un tikpat spartānisku aizsardzību, un skatamies kas notiks...


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 10:13]

Par teātri bija interesanti, pēc nu jau publiski izskanējušās informācijas ka JRT izmaksas sadārdzināsies par 12 miljoniem EUR, Zaiga pateica ka garantē labu skaņu, redzamību un gaisu. Kāds Arhitektūrs! Nu īsts skaistulis!

Mani personīgi imponē Kongress, iedomājies kāds vērienīgs Arhitektūrs tur uz ekonomikas negatīvo ziņu fona sagaidāms? Vajadzētu pa kluso nofilmēt un palaist ēterā ap 2021.gadu, būs interesanti. Apmeklējam un izbaudām!


AR: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 13:11]

Man liekās, ka Tu tiešām met zirņus pret skārdu! Bet ne tāpēc, ka Tevi nedzird, bet tāpēc, ka , kā parasti, trikkšķini, lai portālā būtu kņada Aizplūst miljardi, kas tikai garāmejot iekrita LV kasē, pamatā jau banku peļņā. Un no tās, tikai daži procenti aiziet Arhitektūram. Tā kā īsti jau būvniecību tam nevajadzētu būtiski ietekmēt. Gan jau ABLV sakārtos savu portfelīti un mauks tik uz priekšu. Puiši gudri, bizness strukturēts, bez rublīša nepalika, un ieguldīt jau kaut kur vajadzēs. Iespējams, ka muzeju principiāli necels, bet gan jau pārējo labāk būvēt, kā nebūvēt. Par teātri gan piekrītu. kautkādu ēku , kas nav bijusi teātris, pielāgot mūsdienīgai funkcijai diez vai ir ekonomiski izdevīgi. Laikam jau Zaigas personīgi garantētais svaigais gaiss nebūs ērta un funkcionāla risinājuma pamatā. Un restorāns, kas pa dienu pasniegs ātrās zupas, jo strādās tikai līdz 18.00 arī diez vai ir ieguvums. Varētu taču saņēmties un uzcelt jaunu, funkcionālu mūsdienīgu teātri.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 15:54]

Noguldījumi dod iespēju kreditēt. Ja noguldījumu portfelis samazinās, samazinās kreditēšanā attīstības projektiem, būvniecība rūk un arhitekti tiek spiesti pie zemes - dump - ar ciparu palīdzību. Cieš visi. Samazinoties par 10% noguldījumiem, samazinās mūsu darba iespējas. Ekonomika baro arhitektūru vai pie durvīm pieklauvē Arhitektūrs.


: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 16:01]

Ak, labrīt,Miķeli! Tie taču nav noguldījumi , kas pazūd! caurplūdes truba tā ir, ar nelielu nosēdumu Latvijā. Noguldītāji, kas var uzrādīt kaut vienu legālu uzņēmumu, vai īpašnieku, paliek.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 16:07]

Noguldījumi - palasi presi un FUKTUKU. Mēneša laikā 2 miljardi eur noguldījumu. Vecie kleptokrāti pie mums turēja savus dolārus, tagad pirmkārt Latvijai slēgta iespēja dolāru maksājumiem, arī caur Deutsche Bank, ABLV tiek likvidēts un izņemti 2 miljardi noguldījumu. Cauri izsūknēts 1% no visas pasaules USD maksājumiem, tas ir ap 1 triljonu USD. Iespaidīgs cipars.


arhitekts: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 13:46]

Vispār šī is tēma- LAS vadības atrautība no reālajiem procesiem. Kaut kādi lielie projekti, design-and-build, lielveikali, lielie līgumi utt... Kaut kāds kosmoss un burbulis , kurā dzīvo S&N uc lielo projektu taisītāji. Tikmēr parastie, "mazie" un "vidējie" arhitekti burtiski cīnās par izdzīvošanu, cīnās ar pasūtītāju un būvnieku spiedienu uz projektēšanas izmaksām utt.. Un tad vēl valsts maizē esošie- būvvaldes, vkpai, rtu arhitekti, kuriem arī ir diezgan tālu līdz realitātei.


$$: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 15:31]

Ja visi būtu SIA nevis IU vai mikrouzņēmumi, tad ari situācija uzlabotos. neviens vairs nevarētu atļauties izstrādāt projektu par 300EUR, un visiem kopumā būtu labāk. Šobrīd , kad ir konkurence sar likumisku samazinātu nodokļu maksātājiem, SIA reāli zaudē. Vajadzētu beidzot sakārtot pašiem savu dārziņu, tad arī cenas augtu.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 15:59]

Katram no mazajiem un vidējiem ir viena balss. Demokrātijas ietvaros iespējams Lielās arhitektūras fabrikas izbanot, tā ka Lielie ilgi šņukstētu viens otram uz pleca par garām palaistajām Angļu džentelmeņu vakarēšanām ar 100-gadīgo, Churchill cigāriem un Times. Jāgrib tikai.


Bens Solo: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 16:26]

Tikai nianse Miķeli ir tāda, ka lielie jau nav nekādi lielie, bet rokas lelles, un tām varošajām rokām ir dziļi paj...t, liela, maza vai vidēja tā uzmaucamā rotaļlieta ir, galvanais lai klausa pirkstu kustībām, nosedz spalvaino roku, nerada lieku slodzi locītavām un neizdveš patvaļīgas skaņas. Viss.

Citu lomu režisori ( NĪ&būvniecības&plānošanas nozarē) nav paredzējuši arhitektiem.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 16:34]

Jā, tā ar atsevišķiem izņēmumiem, izskatās. Tas protams ir nožēlojami. Bet Arhitektūrs ir vilinošs. Tur nāk līdz vesela bonusu sistēma, kas atstrādāta jau Padomju laikos.


mazais SIA: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 21:49]

Miķeli, Tev ir SIA?l Visi-gan lelie, gan mazie (kuriem SIA ),gan individuāļ cīnās šajā cenu dempinga cirkā. Tikai starpība tā, ka SIA maksā visus nodokļus. Tikai SIA īpašnieki ir darba devēji, kam sociālā atbildība par kolēģiem un algotajām darba rokām nav zirņu mētāšana pret skārdu. Var protams, teikt , ka viņi ir idioti , un mikrouzņēmumā īpašnieku peļņa ir UUUU cik % lielāka., un, ka nākotne ir vairāku individuālū apvienībai vienam projektam , ar visu nopelnīto kabatā. Tāda tā nākotne , tavuprāt? .


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 22:31]

Par ko sāpe? Visi uzņēmējdarbības veidi, kas nav aizliegti, ir atļauti. Kurš tad mums tas pareizākais veids? Arhitektiem visā pasaulē ir vismaz vairāki veidi - arī trasta, ofšoru kompānijas, kā legāli attīstīties. Kādam patīk SIA, kādam mikrouzņēmums, - viss atkarīgs no biroja lieluma un struktūras, darbības ilguma. Citi biznesā izmanto biedrības - tas pats Passiv House. Nav vienas īstās izvēles visiem. Viss atkarīgs no ekonomiskās izglītotības un spējas adaptēties tirgum. Un es kā reizi esmu visu mākslīgo barjeru noņemšanas atbalstītājs ar piebildi - arhitektu tirgus protekcionismam pret ārvalstu birojiem jābūt - tas vairāk aiz mīlestības pret latviešu arhitektiem dēļ, - cik tad vairs esam palikuši....


Mazais SIA: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [16/04/2018 23:27]

Kā stāsts par atbildību, tā strausiņš? Ko tad visu laiku brēc, ka visi lielie, visas sijas slikti. Tad arī dzīvo ar viendienas projektiem un faktiski apčakarētiem darbiniekiem. Jo sev jau visās Tevis nosauktajās uzņēmējdarbības formās nopelnīt māk. Nodokļi mums 60%. Tad jau visām sijām būtu jākliedz- sitiet pārējos. Jo tirgus ta viens.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [17/04/2018 08:42]

Lielais SIA, esi laikam ieņēmis par daudz, un Tev rādās ka esi mazais SIA. Konkurenci kapitālismā neviens nav atcēlis. Viens no konkurences stūrakmeņiem / kādu uzņēmējdarbības formu izvēlēties, lai spētu konkurēt. Es spēju un vēl pāri paliek, arī darbinieki paēduši. Bet kapitālismā jābūt vienādiem spēles noteikumiem, lai spēle būtu godīga. Pie mums tā nav. Un kongresā pilnīgi noteikti Lielajiem asti iežmiegs bkuķī, jo situācija ir nobriedusi.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [17/04/2018 09:45]

Kā saka Amerikā: neizbēgamas ir tikai divas lietas - nāve un nodokļi. Tā kā Lielais SIA, - šādu retoriku par nodokļiem izmanto tieši Lielie, lai piesegtu savus nedarbus godīgas konkurences vides iznīcināšanā, mēs mazie sen jau esam kreatīvi nodokļu jautājumos un mierīgi izdzīvojam.


Mazais SIA: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [17/04/2018 11:07]

tev savs ceļs ejams, man savs. Un nav taisnība, ka nodokļus par nodarbinātajiem maksā tikai lielie. Arī no pādesmit tukstošu objekta tie ir jāmaksā. Var protams izvēlēties optimizēt nodokļus, un sist sev uz pleca par darbinieku apčakarēšanu , bet tā ir katra paša atbildība. Ja jau tu raksti, ka esi optimizējies un mierīgi izdzīvo, tad kur problēma ar tiem, kas papildus maksā nodokļus? Jo šādā kontekstā godīgo konkurences vidi iznīcina tieši nodokļu nemaksātāji, nevis maksātāji. Tā kā neturpināšu.diskutēt ar Tevi, demagoģijas kingu jau nepārliecināšu. Bet zināšanai- esmu mazais, nu labi mazais +size, kas tomēr mēģina maksāt darbiniekiem.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [17/04/2018 11:58]

Es valstij godīgi maksāju visus nodokļus, arī par darbiniekiem, bet ja kāds maksā cash, tas mani tikai priecē un uz VID sūdzēties netaisos iet;-) Visam savas robežas, neesmu valsts tēriņu atbalstītājs, jo strādājot ikdienā ar valsts struktūrām ,redzu kā tiek šķērdēts. Mazajiem jāturas kopā un jāatņem vara Lielajiem, kuri visu soēles laukumu ir pārrakuši tā, ka spēle nav baudāma. Un izziņai - arī esmu Mazais+


Mazais SIa: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [17/04/2018 18:28]

Tad kāpēc gribi kaut ko atņemt lielajiem? Es, piemēram, nespēju realizēt megabūves projektu, ne termiņu, ne projekta vadības kontekstā. Un apvienojoties vairākiem, iznāks kā LAS Padomē- daudz arhitektu un viedokļu, bet zero rezultāts. Kurš atbildēs, kurš stums, kurš kontrolēs, kurš protokolēs utt. mani apmierinātu, ja vidējais 75 000-250 000 EUR projektēšanas sektorā visi būtu SIA. Tad celtos cena un varētu reāli izdzīvot. lai lielie cīnās ar būvsapulcēm, protokoliem simtiem apakšuzņēmēju. Man manējo sektoru sakārtotu gribās .


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [17/04/2018 19:37]

Tu tiešām laikam esi Lielais, tici man, jebkurš Mazais+ tiek galā ar 1 mio EUR. vērtu projektu un bez jebkādām milzīgām kļūdām. Lielie ir radījuši tipisku padomju sistēmu - ar kontroli un spaidiem, birokrātiju, kura lielāka pat par padomju, mistisko arhitektu kvalitātes un nevarēšanas lozungu, un kluso kunkstēšanu par būvnieku ēdām. Orvels 1984 - karš ir miers, utt. Visi Mazie mutes pavēruši klausās, cītīgi pilda, lasa punktus, grib būt ētiski, bet tepat....būvnieki + politiķi sadala mūsu iespējas, ienākumus, peļņu, Kā teica Bens Solo - Lelles. Mazie šobrīd ir leļļu jeb ļoļiku statusā. Kliedzošs piemērs - JRT. Īsts Arhitektūrs.


Mazais Sia: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 10:55]

Laikam atkārtošos- Zaigas birojs kāreize nav liels. Birojs arī mazais +, bet rezultāts ++++


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 12:07]

Zaigas birojs ieberzās, jo sen nebija strādājis ar valsts pasūtījumiem. Galvenā pārbaude - alkatīgais būvnieks - vēl priekšā. Izturēs, evolucionēs. Neizturēs - iegūsim Liepājas Dzintaru 2. Bet ideja par 33 miljoniem ir saknē ačgārna, jo zapiņš paliek zapiņš, pat ja tajā sēdējis Smiļģis.


Bens Solo: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 14:07]

Nepareiza klasifikācija. Nav dalījuma lielie , mazie, vidējie , būtiskākā LR segregācija ir "vienlīdzīgie"/"ne tik vienlīdzīgie", to izraisa tik ļoti milzīgā valsts/pašvaldību/ES fondu/tiem pietuvināto uzņēmumu, personu budžeta iesaiste( proporcionāli pret visu tirgu) jebkuras būves radīšanā, kurā varētu atrast arhitektonisko virsvērtību ( ar uzsvaru uz "varētu"). Savukārt lielo privāto sfēru sāk pārņemt paši attīstītāji/būvnieki - MERKS,YIT, kuri protams ir daudz pozitīvāk vērtējami kā LR budžeta pasūtītāji.

Ja pie valsts/pašvaldības/ES fondu pasākuma ir nonācis "ne tik vienlīdzīgākais" arhitekts ( būvuzraugs, būvnieks, utt..) , tad pārējiem procesa dalībniekiem vairs neiet cauri ierastās rebes, visādā gadījumā tās nav prognozējamas. Tāpēc sistēmas īstā klasifikācija ir "vienlīdzīgie"/"ne tik vienlīdzīgie", kur pamatā utilitārajā privātajā sfērā šancē "ne tik vienlīdzīgie", bet valsts/pašvaldību/ES fondu/tiem pietuvināto uzņēmumu, personu jomā, kur citās valstīs top arhitektūras šedevri, darbojas "vienlīdzīgie", ar visu no tā izrietošo.

Vāja privātās ( eksportējošās un privāto jomu apkalpojošās) uzņēmējdarbības intesitāte, demogrāfija, un šaufeļu mantotā sistēma, diemžēl arī neko citu arī nevar no sevis izspiest.

Lūdzu, nesmīdini manas kurpes, par to, ka konkrētās kundzītes birojs nav "viens no visvienlīdzīgākajiem" LR projektēšanas tirgū. Vienkāŗsi kundzītei ir untums pārtikt tikai no Jaunzēlandes austerēm, Āzijas bezdelīgu ligzdām, un no melnā kaviāra uzkodām, kam viņai zilā vaļa gaļu, vienkāŗši negaršo un noņemšanās.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [17/04/2018 19:42]

...būvnieku bēdām un šņukst katrā sapulcītē - paskat cik būvniekam grūti, cik nekvalitatīvi projekti, kā viņš nabadziņš būvnieciņš cieš, viņam nesanāk jaunajam X5, viņš vairs nevar aizbraukt uz Seišelām, jahtu nevar nomainīt uz 40-pēdu. Nabadziņš...


A2: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [17/04/2018 19:57]

Miķelis ir liels demagogs un ļoti labi atspoguļo kā arhitektūras sfēra no vidēja latvieša pasaules uztveres nav nekur tālu aizmukusi. Takā uz papīra vajadzētu, būt inteliģentam cilvēkam, braukā pa operam, vecu auto restaurācija, brīžiem sapņo par kvantu fiziku, bet galā sanāk vien tāds arhitekts sportatērpā: robežas ciet mīcamies paši pa savien mēsliem, jo auseklīši ūberalles, nodokļus optimizē uz darbinieku rēķina(un uzskata, ka tas ir pilnībā ok), uzskata, ka nodokļus nemaksāt pa lielam arī ir ok. Un tad brīvajā laikā sapņojam par pritzkerien to ka kāds cits aizstaigās uz LAS. Tad kas tur ar tiem laimeslāčiem un apgarotību? Nu čista nav rēcīgi.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [17/04/2018 20:08]

Palēnām palejam Miķelim virsū, viņš taču runā nepatīkamas lietas. Miķelis nekad uz darbiniekiem nav taupījis un strādā kopā jau vismaz padsmit gadus ar vieniem un tiem pašiem un dažreiz neizmaksā algu sev bet tikai darbiniekiem, tā kā šoreiz garām. Dīkdieņus valsts aparātā gan netaisos uzturēt, tur optimizēju - ja kaut ko saproti no ekonomikas - runa ir par peļņu.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [17/04/2018 21:08]

Jā, un netaisos maksāt Dūklavim, Kučinskam un pārējiem Hūtes stipendiātiem algu. Arī citiem to neiesaku, labāk ziedot tiem, kuriem nepietiek vēža zālēm vai sarežģītām operācijām. Veidu kā tieši samaksāt cilvēkiem, kuriem tas nepieciešams un ir dzīvības un nāves jautājums ir ļoti daudz. Nekad neesmu bijis fanātisks likumu izpildītājs, jo man ir mazliet cita vērtību sistēma un personīga atbildība par diezgan šauru loku cilvēku. To arī cenšos ievērot. Tā kā demogoģija - Miķelis atbalsta nodokļu nemaksāšanu un staigā treniņbiksēs ir nevietā. Nodokļi ir jāmaksā, bet katrs tos var sadalīt pēc saviem ieskatiem, tiem kuriem visvairāk tas nepieciešams, arī atkritumi ir jāšķiro, tikai nav jēgas to darīt. ja to visu samet vienā kaudzē atkritumu auto.

Starp citu, Žanis Lipke bija kontrabandists un vienādi ignorēja LR un Vācijas likumus un viņam izdevās nodzīvot jēdzīgu dzīvi, ar ļoti lielu pienesumu Latvijai.


Mazais SIA: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 10:52]

Vispār ZGB, kuru slavā par teātra projektu, kāreize ir mazo un vidējo SIA plauktā. Tā kā tie māk vēl labāk par lielajiem . J


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 12:01]

Lielie kļūdās, ja domā ka apstādinās mazo biroju izaugšanu par lielajiem. Evolūciju neviens vēl nav apturējis. Neizdosies, Lielo Brool!


????: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 12:09]

Tu nu gan pinies pretrunās! Ko īsti gribi -izbanot lielos, vai pats kļūt par lielo?


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 12:50]

Lielie ir radījuši sistēmu kurā nav iespējama arhitektu izaugsme vai Arhitektūras radīšana:

1. Netaisnīga attieksme - mazie arhitektūras biroji nav pielaisti Lielo sabiedrisko ēku konkursiem. Ja uzvar konkursā mazie - Lielie atņem darbu Iepirkumu procedūrā. Spilgts piemērs LU Bioloģijas fakultāte. Uzvarēja studenti ar savu priekšlikumu - realitātē uzbūvēts kaut kas ačgārns un nu jau top otrs Ačgārnis bez konkursa.

2. Radīts Sertifikācijas centrs, lai mazajiem būtu ko noņemties augām dienām, krājot punktus un taisnojoties, Lielie tikmēr pīpē cigārus un iesmej bārdās.

3. Visa nozare, tās kvalitāte, atdota būvniekiem, par to tūlīt pārliecināsies arī ZGB.

4. Konkursu norise zem katras kritikas. Konkursi nenotiek profesionāli un godīgi.

5. Neatkarīga arhitektūras kritika - iznīcināta, par naudu iespējams sarunāt pozitīvu publikāciju LA.

6. Būvnieki tik maina likumus, Lielie piekrīt jebkuram būvnieku diktātam.

7. Nav radīts arhitektu lobijs.

8. Būvvaldēs birokrātija, salīdzinot ar pirmsizmaiņu periodu Būvniecības likumā pieaugusi 2-3 reizes, būvvaldes stučī par savējiem ( arhitektiem ) Ekonomikas ministrijai un Sertifikācijas centram - par katru niecīgāko kļūdu.

9. Bez stūmēja Rīgā vispār nav iespējams neko saskaņot.

Utt.

Nu ko vēl sliktāku var gribēt? Nezinu, varbūt kāds Lielais var uzrakstīt, kā vēl visiem dzīvi sarežģīt.


Mazais: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 22:04]

Eh... Nevar nepiekrist. Un zini kāpēc Tu te viens ar sevi lielākoties sarunājies, jo “viņiem” nav ko teikt. “Viņi” ir iesaistīti... Maza mums tā Latvija :)


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 13:08]

Viss tas radīts apzināti, izveidojot barjeras pirmkārt jauno attīstībai, tie trīs gadus rukā pa sviestmaizi pie Lielajiem, otrkārt mazajiem no vāveres riteņa nav iespējams izrauties un neko iemācīties, treškārt Lielie savā starpā sadala visus lielos objektus, mazajiem ielejot čugunu ausīs - jūs taču esat neprašas, jums taču nav apgrozījuma, jūs taču nevarēsiet, tai pat laikā Gada skatē izņemot restaurētus žiguļus, nav uz ko skatīties. Teicams plāns un tas darbojas. Tādā veidā esam pārvērtušies par padomju arhitektūras adeptiem, kas jauno noraida, kur maksimums ir pirms 17 gadiem radītais logi nobīdās stils. Ar Lielajiem esam šobrīd pilnīgā tūtā, mani personīgi interesē Godīgs spēles laukums un iespējas attīstīties, birokrātijas mazināšana un arhitektu tiesību vadīt būvniecības procesu atgriešana. Viss, manuprāt, nekas vairāk Arhitektūras attīstībai Latvijā nav vajadzīgs. OK. Izglītība, bet tas jau cits diskurss.


Ingurds Lazdiņš Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 12:53]

Tā lielākā problēma.

Ka LV Arhitektūra(s) sistēma radīta un sevi veiksmīgi atražo (nu jau 3. gadu desmitu..) "lielajo" interesēs un ar viņu ielikteņiem - Padomē, Valdē, komisijās un padomēs it visur.

Viens no instrumentiem, pardon, argumentiem - "bezmaksas" (pēdiņās, jo neviens jau nav teicis, ka bez-intereses vai gluži nesavtīgs) darbs visās iedomājamās komisijās un padomēs, t.sk. arī LASā. Jautājums - to var atļauties, kas? Nu, protams, tikai kādi no Lielajiem. Un, kā likums, atkal vienu un tie paši "lielajie"... Kas, pa lielam, ar visu arī apmierināti, izrādās ))

Būtu smieklīgi, ja nebūtu tik skumji.

Skumji, jo profesijas un arhitektūras kā mākslas izaugsme un attīstība ir mazajos un vidējos. Jo tikai spēcīgs vidusslānis var veidot pozitīvu pienesumu, kritiskās masu intelektuālajā ziņā un arhitektūras kā mākslas atīstībā valstī, nācijai.

Pie nosacījuma, ka ir 1) darbīga un efektīva, profesionāli un ētiski organizēta konkursu un iepirkumu sistēma, 2) likumos, normatīvos, lēmumos un publicitātē tiek aizstāvēta un stiprināta reglamentētās nozares profesionālā reputācija, ietekme un ekonomiskā stabilitāte.

Jā tas varētu būt arī pirmais nosacījums - vidusslāņa nodrošinātība, stabilitāte un civilizēts, atklāts, caurspīdīgs profesionālais tirgus.

Vai kādam tas rūp Lielajo organizētā kongresa sakarā? Kāds to kongresā pamanīs? Spēs noreaģēt? Konsolidēties? Nē taču... Tradicionāli ievēlēta Padome izvirzīs tradicionāli (ne)ieinteresētu Prezidentu. "Bezmaksas" Prezidentu. No "sava" vidus, protams. Tas, savukārt - piemiegs ar aci Valdes priekšsēdētājam, jo citas jau ietekmes nava - kaukā to kuģi jāstūrē...

Un iesoļojam drīz ceturtajā gadu desmitā.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 13:55]

Lielie ir radījuši mītu - ak cik grūti ir darboties LAS, te jau neko sakarīgu nevar panākt, biedri ir inerti utt. Patiesībā LAS ir varas un naudas pārdales mehānisms un tas jaunajiem un mazajiem nepielec - daudzi investori piestaigāja un piestaigā uz LAS, LAS rīko konkursus, deleģē žūriju utt. Un tā ir ietekme uz visiem arhitektūras procesiem. Skaidrs ka Lielie spēlēs teātri, lauzīsies, gluži kā PSKP laikos, cirtīs durvis ciet - mēs vairs nekad te nenāksim utt. LAS tā ir varas organizācija, kura šobrīd var bet negrib neko mainīt. Jānomainās arhitektu paaudzei LAS vadībā, jābūt skaidrībai kādu profesionālu vidi gribam, cik daudz var labot no bezmugurkaulnieku paveiktā, nezinu, bet jāgrib nevis toleranti un gudri pie kafijas runāt ar būvniekiem, bet dot bietē un brutāli sist pa pirkstiem, lai nelien mūsu sfērā. Visi Lielie ir pamatīgi uzvārījušies un čakarējuši mūs visus, būtu laiks kļūt godīgiem un atnest katram vismaz 50 ripuļus un iemaksāt kasē, lai jaunie spēj pirkt lobiju un likumus. Gada skate ar 9 finālistiem nevienu neinteresē. Par to naudu ir jāpērk likumi, kas arhitektus atbrīvo un jāatraisās no padomju baiļu sistēmas, kuru mums mēģina uzspiest. Mēs zinām, mēs varam un mēs mākam projektēt. Visi mazie un lielie. Šeit ir mūsu tirgus un mēs to aizstāvam un mēs nestučījam viens par otru, nekad neizmantojam čekas metodes. Mēs pirmkārt esam brīvi cilvēki ar no dzimšanas doto cilvēka pašcieņu.


Arnis Kleinbergs Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 14:51]

1 X 3 gados mums ir reāla iespēja saglabāt vai mainīt LAS kārtību (protams, tikai tās biedriem un tikai identificētajiem). Tieši RĪT būs tā diena.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 15:05]

Tā ir, piekrītu. Ceru ka ies karsti;-)


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 16:22]

Ar piebildi - ja stagnāti un Lielie ņem virsroku un stagnācija uzņem jaunu skaistu loku, lai aizstāvētu savas intereses jādibina jauna sabiedriska organizācija un jauns Sertifikācijas centrs. Tā kā ir kapitālisms, kur notiek konkurence - tas varbūt ir labi un tas ir legāli. Kas ir vecs un nespēcīgs, nepievērš uzmanību biedru ( kā man patīk padomju terminoloģija - biedri, kongress, padome utt. ) problēmām, tam jāiet pa skuju taku. Starp citu, varbūt pasludināt pirmskara Arhitektu kameras atjaunošanu un patiesāties par īpašumiem. LAS kā reizi ir tipisks padomju veidojums ar Šēnberga servīzēm bufetēs un padomju galda piederumiem un Ļeņina un Gorbačova bildēm arhīvos. Ko, biedri, vai pienācis laiks perestroikai?


?: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 18:25]

Kādi priekšlikumi? Tu domā , vajadzētu mainīt sistēmu? jau n gadus atpakaļ to izmainīja Sīlis un Seniors valgums. Abi apmierināti. Vai tiešām domā ka vadīt organizaciju var vienlīdzīgi 30 cilvēki?.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 19:02]

Pirmkārt vajag saprast kas ir mērķi: pakalpot būvniekiem vai aizstāvēt tirgu un sevi

Otrkārt - Stučīšanas praksi, kad Būvvaldes stučī par savējiem aizliegt, tas ir VDK relikts.

Treškārt - konkursi ir atvērti visām vietējām arhitektu kompānijām, nav nekāda pieredzes, apgrozījuma limita. Kurš uzvar, izvēlas sadarbības partnerus un menedžē.

Ceturkārt - Arhitektūras politika, Latvijas valsts rada Laikmetīgas būves, nevis tērē naudu zapiņu restaurācijai.

Piektkārt - Tālākizglītībā nedominē lētu vietējo reklāmas semināri, bet Arhitektūras lekcijas, izstāžu apmeklējumi utt. Ja kāds grib iedziļināties skrūvju vītņu vijumu attālumos - labi. Punktus nekrāj, bet ļauj visiem normāli elpot un apmeklēt to, ko cilvēki grib.

Sestkārt - Nosaukums - kā kuģi nosauksi, tā tas peldēs - kāda Savienība? Johaidī - Savienība jau 30 gadus kā kapā.

Septītkārt - fonds likumu lobēšanai , likumi maksā naudu, jāmaksā ko darīt. Lielie, kas guvuši tiešu labumu no atrašanās vadošos amatos - iemaksā daudz.

Astotkārt - tiešā komunikācija ņemam kaut vai Telegram, apmaināmies viedokļiem un balsojam par ikdienas lietām. Kongresa vietā Konference katru gadu, pasaulē viss dinamiski mainās, kādi trīs gadi, - trīs gadu laikā trīs reizes var pie Dzemdību nama durvīm stāvēt ar ziedu pušķi.

Devitkārt - struktūra maksimāli maza, pēc kurdu pārvaldības modeļa, kas ir efektīvākais šobrīd pasaulē - lēmumi tiek pieņemti ieinteresēto lokā, izdiskutējot.

Desmitkārt - Sertifikācijas centrs nesoda, bet aizstāv, algo advokātu un berž būvniekus putekļos. Kas par idiotismu - radīt struktūru būvnieku, pasūtītāju vajadzībām? Jābūt taču ļaunprātim, lai ko tādu izdomātu. Tik ļoti jāienīst kolēģi.

Nu bet galvenais, visu to dumjo patosu vajag iebāzt bikšu kabatās, to tejāteri ar laušanos un sāpēs saviebtām sejām atstāt pagātnē.


Andis Sīlis Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 20:33]

Nu re, ja ir programma, tad balotējies, pārņem varu un realizē, esmu abām rokām par. Kā augstāk tika komentēts, n gadus atpakaļ piedalījos LAS reformā nolūkā atšūt veeos perdeļus, kas atrašanos valdē uzskatīja par statusa apliecinājumu un nebija gatavi konstruktīvām darbībām ne sitami. Tāpēc šobrīd darbojas sistēma, ka jebkurai domubiedru grupai 10 cilvēku skaitā AUTOMĀTISKI pienākas viens pārstāvis Padomē, Attiecīgi 20 tiek pie 2 pārstāvjiem ar līdzvērtīgām balss tiesībām kā kongresa pendžu ievēlētajiem. Diemžēl sistēma darboties nesāka, jo "mazajiem" viss bija pie kājas un iniciatīva bija apaļa nulle. Tieši "lielie" vēl apzinīgi vilkās uz sapulcēm un ko mēģināja kustināt, bet bezcerīgi, jo piķa nav utt. Tā ka viss Tavās un domubiedru rokās, es personīgi notinos, sistēma radīta max demokrātiska, ja nav iniciatīvas, tad paši vainīgi, neredzu jēgu neproduktīvai laika izsšķiešanai.

Un vēl. Nezinu vai pieskaiti SZK pie "lielajiem" [pats tā nejūtos], bet ja jā, tad mēģini savus muļķīgos vispārinājumus nelipināt klāt visiem bez izņēmuma. Konkursos nepeidalos un nodarbojos ar A eksportu uz ārzemēm. Savukārt slīcēju glābšana ir viņu pašu rokās, banzai.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 21:21]

Tevi kā reizi pieskaitu izņēmumiem. Tu esi Vidējais ar ļoti augstām prasībām pret to ko Tu dari Arhitektūrā. Un to vērtēju ļoti augstu. Vērtēju augstu arī Tavu spēju pieņemt atšķirīgu viedokli. Varētu te teikt komplimentus no vienas vietas, bet ka nepadomā ka esi Miķelis. To nu gan Tu negribētu;-)

Sistēma ko ieviesi ir OK, problēma ir cilvēku slinkumā un tanī, ka kamēr māja nesāk degt, neviens no tās ārā nemūk. Nupat sāk ost pēc sviluma un vajadzētu visiem sākt kustēties vienā virzienā. Visi esam par Arhitektūru, acīmredzot jāidentificē problēmas un tās jārisina. Masai piemīt inertums, bet tanī brīdī kad sū...i ir klāt, sākās kustība. Un tie Andi ir klāt.

P.S. A Eksports ir tas par ko blogoju, pirms man to nogrieza. Tu varētu pa blogot kā iet. Ar interesi lasu Jāņa Berga blogus par piedzīvojumiem Amerikā.


bla bla bla: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [21/04/2018 08:47]

Ka tik Andis ar sūdumušām neaplīp no tāda sīrupa !


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [21/04/2018 09:26]

Labāk uzmanīgi katru rītu skaties spogulī, - ka neizaug līkais indes zobs.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 20:11]

P.S. Nesen uzzināju ka juridiskā kompānija kas izstrādāja Sertifikācijas centra visus juridiskos papīrus, iepriekš aizstāvējuši būvnieku intereses pret arhitektiem vairākos objektos. Gan jau ka Lielie zin par ko runa. Kas mēs - esam pilnīgi muļķi? Tagad jebkurš būvnieks zinās kur iet un viņu tur uzņems atplestām rokām un pat kases čeku izsitīs par konsultāciju. Neviens laikam neko nav lasījis par Trojas zirgu un kā tas viss beidzās.


Ingurds Lazdiņš Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 14:14]

Paldies par novērtējumu "stulbi".

Tātad, jāpiestrādā pie izteiksmes, formulējumiem. Lai būtu uztveramāk?

Neapvainojos, bet labprāt gribētu satikt šo kolēģi personiskā sarunā, bez (tik ierastās) steigas. Tad varētu redzēt, kuri argumenti kam paliktu...


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [19/04/2018 14:44]

Stulbi liek cilvēki kuriem nav dūšas diskutēt


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [17/04/2018 20:03]

Ja Tu konkursā startē ar 1 mio EUR projektēšanas izmaksām, pēc tam noģībsti ieraugot objektu un lūdz vēl 1 miljonu EUR, pēc tam noģībsti otreiz, jo nepaspēj laikā, pēc tam noģībst pasūtītājs, ieraugot projektu, jo saprot, ka būvuzņēmējs tavās tāmēs neiekļausies un noģībs. Pēc tam Tu anonsē 12 miljonu EUR papildizmaksas un noģībst visa Kultūras ministrija, kura pierēķina savus procentus, pēc kuriem dīvainā kārtā vienīgais Latvijā nenoģībst Hermanis un vecais jūras vilks Māris. Mēs runājam par profesionālismu jeb veco labo padomju stila pieeju lietām? Un pārējiem laipni tiek atļauts turēt mutes ciet, nerakstīt, bet braukt pastudēt rietumu pieredzi. Klasiska padomju sistēma - Arhitektūrs.


Bens Solo: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 09:05]

ghghghg, Miķeli! ic letvia pīpl...

Pats incantākais, ka vainīga naff neviena.... Kāpēc nominālā cena ( vēl jau 100%, ja tomēr pieķersies Hermaņa patronētajai Smiļģa astrāla svētnīcai, būs papildus darbi, gan objektīvi, gan "nepieciešami", pēc LR pieredzes ar šāda līmeņa pārbūvēm vēsturiskajā urbānajā kontekstā, vismaz desīts, tikai 33% plusā) uzauga no 7mEUR( sākotnējie 5mLVL) uz 19 mEUR un tad uz 31 mEUR, gadījienā ekonomiskā daļa nebija būvprojektam izstrādāta, pirms saskaņošanas, gadījienā arī nebija izekspertēta? Ja jau bija izstrādāta un izekspertēta, tad jau vispār būvprojektam ir būvprojekta vadītājs, un ekonomiskās daļas vadītājs, vai tomēr ir "vienlīdzīgāki par vienlīdzīgajiem", uz kuriem lietas neattiecas?

Nezin kāpēc līdzīgā situācijā POSITIVUS kompaška atrāvās pēc pilnas programmas ( EXPO Milānā), un tad valsts "godavīri" izmazgāja POSITIVUS rūpnieciskā veidā, ka laikam jo projām tiesājas. A te vainīgo naff, kolēģe lūk garantējot ( nez ko ķīlā liks) ,ka viss būs fantastiski ( tā tik vēl trūka ja iztērējot 31 mEUR+ 1mEUR +1 mEUR projektam, nedarbotos ventilācija un akustika būtu podā).

Tā ka šaufēlija( sovoks) nekur nav zudis, jau trešā desmitgade tuvojas beigām, bez šaufeļu "godavīri" ar saviem tikumiem tvērienu nav zaudējuši.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 09:20]

33 miljonus iegrūst ēkā tikai tādēļ ka tur mājo Smiļģa gars, tas ir apokaliptisks neprāts. Par 33 miljoniem var uzbūvēt teātri + cirku. Atceries, sāga ar cieņu tikko sākusies, tur vēl tiks nolikti kādi 30 miljoni. Tad kādam domāšanas līmenim jābūt, lai apzināti iznīcinātu Laikmetīgās arhitektūras radīšanas iespējas? Tāpēc jau jāšņukst visu laiku, ka vietējie nemācēs lielu labu Laikmetīgu sabiedrisku celtni uzprojektēt un jāaicina ārzemnieki, jo vietējie visu laiku ķīlē zapiņus , atrod štotos aizvien jaunus, iegrūž kosmiskas summas un lepojas - re kādi mums zapiņi. Ok, šie varētu būt Zisi, kas paredzēti īpašiem onkuļiem. Bet padomju sistēmai laikmetīgā arhitektūra bija sveša un nevajadzīga, to cenzēja, no tās baidījās, līdz ar to tas asinīs. Jebkurš normāls rietumnieks paskatītos uz cipariem un zinātu ko darīt. Mēs nē, mums laikam īpašie gēni, par kuriem runā Putins. Un visi klusē, gluži kā PSKP laikos.


Miķelis: Re: Arhitektūrs un arhitektūra. [18/04/2018 09:37]

Jā un Sertifikācijas centrs tevi ilgi žņaugs, ja būsi lauku onkulim pagrabā sieniņu nepareizi iezīmējis, vēstules sūtīs utt. Būvvalde par katru nieku sūta vēstuli Arhitektu savienībai un Ekonomikas ministrijai, iedomājies Ašeradenu caurskatām korespondenci vakarā un no rīta ziņojam Kučinskam - biedri premjer, te pilsonim Sīpoliņam pagrabā problēma ar gruntsūdeni, vajadzētu to arhitektu kārtīgi nopērt. Labi, saka Kučinsks, ņemu zem savas kontroles.

Nav radīta tipiska padomju sistēma, kur mazos moca, bet partijas bonzas dara ko grib. Tas viss ir taisnīgi, demokrātiski un gudri?


osvalds: par augšminētajiem viedokļiem [20/04/2018 21:23]

palasīju augšminētos komentārs šajā saitā, kur morāle šim Bla,Bla-viedokļu haoss :)


saņemti 56 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.