A4D noskaidro svarīgākos notikumus 2008

Arī 2008.gada beigās, tradicionāli, — nu jau ceturto reizi A4D rīkoja aptauju par ievērojamākajiem notikumiem arhitektūrā un pilsētu attīstībā aizvadītajā gadā. Apkopojot dažādās atbildes, subjektīvos viedokļus, kopsavilkums atklāj visnotaļ objektīvu ainu.

Rīkojot aptauju, A4D veido kopsavilkumu par arhitektūras jomā notiekošo. Ierastos jautājumus redakcija izsūtīja apmēram 200 personām — gan arhitektiem, gan par Rīgas un citu pilsētu attīstību atbildīgām amatpersonām, gan cilvēkiem, ko varam dēvēt par arhitektūras un pilsētu interesentiem. Atsaucība bija paredzami neliela, redakcija saņēma apmēram 20 atbilžu. Kā jau Latvijā ierasts, viedokli par savu nozari vairās paust gan valsts, gan Rīgas un citu pilsētu pašvaldību, gan arī arhitektu savienības amatpersonas, kuru tiešie darba pienākumi saistīti ar pilsētas attīstību vai arhitektūru.

Taču arī šāds skaits atbilžu pietiekami skaidri atklāj 2008.gada arhitektūras un pilsētbūvniecības ainu. Notikumi, būves, projekti, kas minēti vairākās atbildēs, apliecina to, kas bijis tiešām nozīmīgs. Atbildes apkopotas vairākos rakstos, atsevišķi kārtojot arhitektu — A4D lasītāju, «nearhitektu», kā arī A4D redkolēģijas viedokļus.

Pasaulē

Apkopojot visas iesūtītās atbildes, visvairāk pieminētā lieta ir pasaules ekonomiskā krīze, kas pa īstam sevi pieteica 15.septembrī. Atbildēs gan reti kur tā nosaukta vārdā. Ja arī krīzes sekas uz pilsētu attīstību un arī arhitektu labklājību vēl šobrīd nav pietiekoši pamanāmas, tad tomēr ir visnotaļ skaidrs, ka vairāki turpmākie gadi būs krietni rāmāki un lēnāki. Taču krīze atsevišķas pasaules daļas skar dažādi. Kamēr rietumiem tā ir strauja apstāšanas un lejupslīde, Tuvo un Tālo austrumu reģionos attīstības tempi īpaši nesarūk. Tāpēc reizē ar krīzi minēta arī būvniecības sacensība, kas visspilgtāk izpaužas šajos reģionos.

Ķīnas ekonomiskās attīstības panākumus raksturoja visdārgākās Olimpiskās spēles. To iemiesoja arī olimpiādes arhitektūra, ko visspilgtāk pārstāvēja olimpiskais stadions, saukts par Putna ligzdu (Bird’s Nest, arh. Herzog & de Meuron), un Nacionālais ūdenssporta centrs, dēvēts par Ūdens kubu (Water Cube, arh. PTW).

Blakus Pekinai visvairāk atbildēs minētais pasaules būvniecības epicentrs ir Dubaja. Šogad tur tika īstenoti centieni radīt pasaulē augstāko ēku — aprīlī Burj Dubai torņa būve (arh. SOM) sasniedza 629 metru augstumu, pārsniedzot visus iepriekšējos pasaules rekordus. Oficiālais torņa augstums tiek turēts noslēpumā, taču tiek lēsts, ka pabeidzot torni, kā solīts, 2009.gada septembrī pilns tā augstums (ar antenu) varētu būt 818 m.

Neskatoties uz to, ka visas minētās būves ir pietiekoši interesantas no konstruktīvā viedokļa, tomēr būtiskākais arhitektūras attīstībai nav augstuma un lieluma rekordi, pat ne žilbinošs un neaizmirstams ēkas tēls. Arhitektūras domāšanai daudz nozīmīgākas var izrādīties krietni mazākas un ne tik skandalozas un sensacionālas ēkas. Tāpēc likumsakarīgi, ka A4D lasītāji minējuši arī Oslo operu (arh. Snøhetta), biroja BIG projektēto «mājokļu kalnu» (Mountain Dwellings) Kopenhāgenā un Caixa Forum kultūras centru (arh. Herzog & de Meuron) Madridē.

Latvijā

Minot ievērojamāko Latvijā, pārliecinoši visnozīmīgākais notikums izrādījies Process. Kā rodas laba arhitektūra? — Ievas Zībārtes organizētā izstāde, ko pavadīja arī grāmata ar tādu pašu nosaukumu, kā arī virkne nelielāku pasākumu. Vērienīgā izstāde, kas februārī un martā notika Arsenālā, tiecās izveidot trūkstošo saiti starp arhitekta profesiju un plašāku sabiedrību.

Nākošie nozīmīgākie notikumi vairāk pieminēto topā zīmīgi stāv blakus — viens nobeigums un viens sākums. Lai arī Dienvidu tilta 1.kārta neko daudz neatrisina Rīgas transporta ieilgušajās problēmās, tā tomēr ir neatkarības laiku lielākā un arī dārgākā būve Latvijā. Savukārt Latvijas Nacionālās bibliotēkas pamatakmeni šovasar lika gandrīz 20 gadus pēc projekta pirmās skices un nav zināms, kā būvniecība turpināsies.

No atsevišķām ēkām visvairāk minēta tipogrāfija Britania (arh. Arhis) un Majoru skolas sporta laukums (arh. Substance). Abas būves jau suminātas Latvijas Arhitektu savienības gada skatē pavasarī, tipogrāfijai iegūstot arī gada balvu.

Vairākās atbildēs nosaukti notikumi, kas saistīti ar arhitektu profesionālo vidi vai pilsētu. Pārsteidzoši maz minēts LAS kongress, kas, iespējams, parāda, ka arhitekti no savas organizācijas vairs neko negaida un necer. Pāris reizes minēta valsts arhitektūras politika, kas pēc daudzu gadu rakstīšanas un rediģēšanas šogad celta gaismā, lai apstiprinātu. Daži rakstītāji minējuši nupat aizvadīto biroja Arhis 20 gadu jubileju un grāmatu, kas to pavadīja. Vēl dažās atbildēs par nozīmīgu nosaukts Starptautiskās pilsētvides attīstības asociācijas INTA kongress, kā arī gaismas festivāls Staro Rīga.

Jau iepriekšējā, 2007.gadā Latvijas «arhitektūras dzīvē» blakus konkursiem, projektiem un pabeigtām ēkām arvien lielāku nozīmi guva dažādas sabiedriskas aktivitātes un iniciatīvas — diskusijas un lekcijas utt. Šogad šī tendence bija vēl jūtamāka, blakus ievērojamākajam gada notikumam — izstādei Process, risinājās arī dažādi citi mazāka mēroga pasākumi — Pecha Kucha, Sarma & Norde kinolekcijas, mT15 darbība, ārzemēs studējušo jauno arhitektu izstāde exports@home un to pavadošās lekcijas, ARHIS arhitektūra, arhitektūras diena birojos un citi. Tas apliecināja, ka nu arī Latvijā arhitektūra nenozīmē tikai projektēšanu un būvēšanu vien. Prognozējams, ka nākamajos gados šiem profesionālajiem aspektiem varētu būt vēl lielāka loma — darba un steigas būs mazāk, vairāk brīva laika, lai izvērtētu un apjēgtu to, kas noticis un kas paspēts, kur esam un uz ko vēlamies tiekties turpmāk.

Statistika

Ja statistiski no šādas kvalitatīvas aptaujas mēģinātu izvilkt kvantitatīvos rādītājus — cik reižu katrs notikums pieminēts atbildēs (neatkarīgi no tā, vai ar vienu vārdu vai veselu rindkopu), tad visvairāk nosaukti:

Pasaulē

ekonomiskā krīze — 10
Pekinas olimpiādes arhitektūra — 5
Burj Dubai — 5
būvniecības sacensība — 4
Oslo opera — 4
Mountain dwellings — 3
Caixa Forum — 2
pasaules arhitektu kongress — 2
Venēcijas biennāle — 2

Latvijā

Process — 14
Dienvidu tilts — 10
Nacionālā bibliotēka — 7
Britania — 6
INTA kongress — 5
Arhim-20 — 5
Staro Rīga — 5
krīze — 4
Majoru skolas sporta laukums — 4
LAS kongress — 4
mT15 pasākumi — 4
Arhitektūras politika — 3
Latvija Venēcijas biennālē — 3
eksports@home — 2
Spīķeri — 2
Gaiļu mājā Kaltenē — 2
Swedbank Valmierā — 2

PALDIES VISIEM, KAS ATBILDĒJA!

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
DIENA

http://www.die…tura-2008-gada

DIENA

http://www.die…tura-2008-gada

2
0
Lūdzu, komentējietx