a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

RUUME arhitekti: Jaunais Viesturdārza kvartāls

<< Projekti

RUUME arhitekti: Jaunais Viesturdārza kvartāls

Skaidra kvartālu struktūra ar niansētu privāti-publiskās telpas dalījumu, ieturēts un racionāls, vienlaikus telpiski un konceptuāli intriģējošs darbs, kas ievērtē pilsētas vēsturiskā centra konteksta situāciju, — tas ir RUUME arhitektu priekšlikums, kurš uzvarēja būvkompānijas Merks rīkotajā konkursā dzīvojamajai apbūvei Rūpniecības ielā.

Komentāri:

Dārts Veiders: Lieliski RUUME kolēģi! [29/08/2017 17:34]

No dalībnieku piedāvājumiem tiešām labākais visādā nozīmē. Vienīgā nianse plānojumā - fantastiskās šķirbas starp apjomiem pret kuriem ir vērsti logi, to nu gan visticamākais nāksies pārplānot.


Miķelis: Vai būt arhitektam ir seksīgi*? [30/08/2017]

Vakar novēroju divu jauniešu sarunu pie mazveikala. Vienam bija a la Kr.Barona bārda, otram a la Kr.Valdemāra bārda. Jaunieši, diezgan nabadzīga paskata. Abi baudīja sarunu, kura bija dīvaini dzīvelīga, un runa gāja par programmēšanu. Pat es nedaudz kaut ko sapratu no viņu sarunas, tā bija intelektuāla, dziļu savstarpēju simpātiju apvīta, dzīves pilna. Var teikt ka tā bija seksīga*, kaut vīri acīmredzami deva priekšroku meitenēm.

Vai būt arhitektam šodien ir seksīgi*? Šajā darbā lūkojoties atbilde ir - nē. Tas tā bija varbūt 2004-2006.gadā. Kad tapa pirmais konkursa darbs šajai teritorijai, un tas bija seksīgs*. Tas bija laiks, kad arhitekti savā starpā runāja kā šie divi manis pieminētie puiši.

Kas ir noticis pa šo laiku?

10 gadu laikā arhitekta profesija vairs nav seksīga*. Tajā Latvijā nav palicis ne kripatas radošuma, vien MK noteikumu izpildes prasības, ekspertīzes un juridisku klapatu pilnas kaujas Būvvaldē, aklais apbūves intensitātes dzinulis un viss...Ak jā, galvenais dzinulis - nauda.

Neizliksimies.

Mēs īsti neorientējamies Arhitektūras apvidū, mums nav īsti ko teikt par Arhitektūru, mēs esam slābani līdzskrējēji kaut kādai murgainai "logi nobīdās" kustībai.

Kā no tā visa tikt ārā?

Tāds ir jautājums...

*seksīgs - dzīvelīgs, dzīvības pilns.


Klimakss: Re: Vai būt arhitektam ir seksīgi*? [31/08/2017 13:36]

Miķeli, mani neaizvaino tava kritika par vienu vai otru darbu, tā pat ir vajadzīga! Bet reizēm man liekas, ka tu esi pavisam vienkārši debils :) Argumentējot ar apstraktiem jēdzieniem, paužot vien sev saprotamu viedokli, un vispārinot neīstās lietas neīstajā kontekstā.


Miķelis: Re: Vai būt arhitektam ir seksīgi*? [31/08/2017 20:05]

Sveiciens Klimakss! Karstuma viņi netraucē?

Man šķiet jābūt mazliet pasistam, lai izvēletos tādu niku, bet OK.

Īpaši Tev, komentāra atšifrējums, ko gribēju pateikt:

1. 1.konkurss pulcēja starptautiski atzītas arhitektu komandas un konkursi darbi bija vienu līdz divus līmeņus augstāki.

2. Merks jau izcēlies ar Skanstes virsotnēm, tā laikam sauc jauno Purvciemu, pardon Skansti, līdz ar to jābūt ļoti lielā izsalkumā, lai konkursētos un cerētu iekļūt Miesa balvu nominantu sarakstā.

3. Pēdējā laikā Latvijā tiek plaši lietots fasāžu kompozīcijas paņēmiens "logi nobīdās", vai katrā stāvā logi ritmiski nobīdās viens pret otru. Šo paņēmienu pasaulē sāka lietot ap 2000.gadu vai kādu desmitgadi pirms tā, bet nupat apritējuši apaļi 17-27 gadu un tas nācis modē arī pie mums - bāļu Lielzemē. Ir viens izņēmums, Pēteris to lieto visur jau padsmit gadus, bet to varētu saprast - Pēteris brauc ar Vaboli un klausās vinilu, viņam bagažniekā vienmēr līdzi kurbulis.

4. Kāds ir "logi nobīdās" loģiskais pamats"? Atbilžu varianti:

a) smuki izskatās,

b) noskatījāmies no žurnāliem, - citi tā dara, ārzemnieki tā dara,

c) nekas cits galvā neienāca,

d) mums jau ir fasāžu sagataves renderim,

e) nu mēs birojā apspriedāmies, apēdām Amsterdamas sēnes un panesās,

f) gribam būt moderni,

g) a ko piesienās, mēs visos darbos tā darām,

h) šito paņēmienu saprot un ņem pretī Pieminekļos, Būvvaldē, baigi labais noiets,

i) negribējās pārāk iespringt,

k) Pēteris tā dara....

P.S. Līdz saviem tradicinālajiem "Dažu nianšu punktiem" nemaz neesmu ticis. Ja kāds no autoriem atbildēs uz 4.punktu, iespringšu un iedziļināšos projektā.


Miķelis: Re: Vai būt arhitektam ir seksīgi*? [31/08/2017 21:39]

5. Tikmēr .... Būvvalde attīsta arhograffiti ( jauns stilistiks būvprojektu noformēšanas virziens ) virzienu. Mazs piemērs - kopiju apliecināšana:

a) pirms 10 gadiem - neko nevajadzēja apliecināt, vajadzēja iešūt kartona vākos, lai lapas ārā nekrīt,

b) pirms 5 gadiem - zīmodziņš "Kopija pareiza" derēja,

c) pirms 3 gadiem - zīmodziņš papildinās "Kopija pareiza. J. Plakanbiksis."

d) pirms 1 gada - jau zīmogs "Kopija pareiza. J.Plakanbiksis. Datums"

e) tagad - lielais zīmoogs "Dokumenta no lpp. līdz lpp. kopija pareiza. Sertificēta arhitekta J.F.Plakabikša biroja jurists - zvērināts advokāts J.N.Lielcepure . Datums."

f) nākotnē milzīgs svina zīmogs ar arhitekta pirksta nospiedumiem "zvēru pie mātes, tēva, ka esmu dokumentus salīdzinājis ar palielināmo stiklu ar oriģinālu, neesmu izmantojis fotošopu un neko pārveidojis, neesmu sodīts, maksāju nodokļus, man nav skaidras naudas uzkrājumu, neesmu politiski nozīmīga personu radinieks. Arhitekts Jonis Fidžeralds Plakanbiksis. Dzimis. Institūtu beidzis. Dzīvo privātmājā Dārziņos 157.līnijā. Sertifikāts 10-10001. Dokumenta kopija apliecināta pie valsts notāra Annas Ierausējas. Apliecinājuma kopija iesniegta VID klienta naudas izcelsmes noskaidrošanai. Valsts nodeva 1099 ( viens tūkstotis deviņdesmit deviņi eiro 00 eirocentu ) samaksāta. Arhitekta gēnu pase pievienota pielikumā uz USB pirkstiņa"

Arhograffiti - latviešu pienesums uz Arhitektūras altāra...

Vimaz ar kaut ko paliksim Arhitektūras vēsturē.


Klimakss: Re: Vai būt arhitektam ir seksīgi*? [01/09/2017 22:46]

Miķeli, respect par arhigraffiti, doma laba un humors vietā (to sakot, sajutos pats pavisam nesmieklīgs)

Par logi nobīdās - tas ir kaut kkāds laikmetīgs stils, kā lietošana ievilkusies uz teju desmitgadi. Protams, risināt konceptuālus jautājumus ar stila instrumentiem nav labais tonis. Bet no otras puses, būšana laikmetīgam, kaut ar 1 kāju pagātnē, nav nekas ekstrēmi briesmīgs. Citi ir ar 1 kāju nākotnē, citi ar 1 pagātnē, un miers uz zemes un līdzsvars valda.

Par šī vienkāršā trika lietošanu no savas pieredzes varu atklāt, ka tas aiztaupa laiku un ir pieņemams un formāls fasāžu risinājums. Un, to, ko tu sauc (vismaz tik daudz, cik man uztverams) par radošuma neesamību, pliekanumu un neizpratni par laikmetu, es gribētu redzēt kā veidu kā vairāk laika un enerģijas tērēt patiešām "inovatīviem" un konceptuāliem jautājumiem dažādu projektu būtībā, pašu ādiņu atstājot "whatever" līmenī, lai nav nekas ārkārtā nepraktisks un neglīts. Tā aiztaupās enerģija uz dekoratīvo figņu risināšanu un vairāk var ziedot sevi jautājumiem "zem virsmas". respektīvi - neskati vīru pēc cepures un nepiesienies stulbām ādiņām.


Miķelis: Re: Vai būt arhitektam ir seksīgi*? [06/09/2017 17:12]

Logi nobīdās ir kaut kāds laikmetīgs stils. Hmm... Tad jau KAUT KĀDS laikmetīgs stils ir:

a) nopervēt visu melnu,

b) nopervēt visu vērmahta pelēkajā,

c) apzaļumojums - šķībi, greizi, tā lai pilsoņu vestibulārais aparāts apjūk pat bez obligātās alus divlitrenes iztukšošanas,

d) pus ēkas funkciju iestumt pagrabā ( varētu nosaukt par apokaliptisko stailu ),

e) stikls starpstāvu pārsegumos a la "kārumnieki sapulcējas!",

f) pelēks terases kociņš visur, arī uz fasādēm,

g) visu nograbināt zeltā, nu tā lai saulesbrilles interjerā jānēsā,

h) "zelta zoba metode", "plombu" vietā katrs censonis iestrādā kaut ko FG stailā ( skat.Prāgu ),

i) passiv - forever young, - termosu arhitektūra,

k) Lielo Krievu Lāču ( LKL ) arhitektūras stils Jūrmalā ar Bentliju un Rolsroisu atslēgām pie mazā klibā latviešu konsjerža,

utt.

30 gadi pagājuši, pasaulē "logi nobīdās" lieto vairs tikai mongoļu arhitekti savās inovatīvajās jurtās, bet mēs iesniedzam darbus ar "logi nobīdās" Arhitektūras gada balvai, un daži "logi nobīdās" pat iekļūst finālā. Saprotu, ka esam Atdarināšanas Karaļi, nu bet tur arī vajadzētu piespringt, - pasaule nestāv uz vietas, tūlīt jau eko stils, ilgtspējība būs pagātne.

Aļo, eto mi ļoļiki...- negribētos... ( zem cepures var gadīties ka nekā nav, tāds čelli tukšums ).


koboabe: Sīkums, bet nesaprotu [31/08/2017 11:50]

Kāpēc tik populāri ir liegt bērniem mazgāties vannā (neizbrienot caur sencīšu guļamtelpu)?


.: Re: Sīkums, bet nesaprotu [31/08/2017 14:25]

tētis vingro mammu


jtd: Pilsētnieciskums [31/08/2017 21:03]

Tā kā nezinu detālplānojumu un vispār konkursa nolikumu, vainot autorus iekš kaut kam nevaru. Bet atbildes uz situāciju, kāpēc apmēram 1000 cilvēku apdzīvots bloks (un ne vienīgais šajā rajonā) nekādi nav apgrūtināts ar publisko/pilsētniecisko funkciju, gan gribētos ieraudzīt. Bērnudārzs (day care center), bibliotēka/lasītava/internetotava, ģimenes ārsta prakse, kāda darbnīciņa, ēdinātava (nejaukt ar restorānu) ... pašlaik sanācis kārtējais guļamvagons, kam tiešām labāk vieta piepilsētā, ne centrā.

Par dzīvokļiem, mani klienti, iepriekšējās krīzes skoloti, pieprasa minidzīvoklīšus (50 m2 dzīvoklis jau tiek uztverts kā milzīgs), šeit vidējais izmērs ap simtu. No biznesa viedokļa pasūtītājam varbūt ir redzējums, kā to fiksi izpārdot, tomēr atsijāta krietna potenciālo klientu daļa.


Jānis: pārdomas [04/09/2017 15:43]

Nevar vainot arhitektus, drīzāk konkursa rīkotājus par to, ka būtībā prestižajā "klusajā centrā" tiek veidots jauns "purvčiks", kur tik blīvi saliktas neizteiksmīgas piecstāvenes un vienīgais skats, kas pavērsies ~70% iedzīvotāju būs viss ko dara pretējās mājas iedzīvotājs savā dzīvoklī.

Nesaku, ka šis ir slikts projekts, bet to, ka vieta nav atbilstoša. Ja šis projekts būtu uzvarējis jaunai apbūvei kādā mikrorajonā, viss būtu super, bet Rīgas vēsturiskais centrs nav pelnījis standarta paneļu mājas bez izteiksmīgas arhitektūras.

Un piekrītu jtd, ka tiek atkal radīta izolēta vide, kurā ir tikai dzīvokļi, bez nodrošinājuma tiem - bērnudārziem, skolām, kafejnīcām utt.


koboabe: Re: pārdomas [06/09/2017 10:27]

Abet vēsturiskajam centram tieši raksturīga blīva apbūve ar jauko iespēju vērties kaimiņu logos. Te jau pat tā iespēja pilnībā nemaz nebūs īstenota.


Jānis: Re: pārdomas [07/09/2017 14:41]

Jā, blīva apbūve ir raksturīga vēsturiskajam centram, bet ne šāda. Tas galīgi neiederas centra apbūves "audeklā".

Lūk, salīdzinājums uzvarējušam darbam ar kvartālu Ziepniekkalnā, kas, manuprāt ir viens no traģiskākajiem (no pilsētplānošanas viedokļa) Rīgas mikrorajoniem.

https://drive....FtcFFCSWM/view

Vai nav stipri līdzīgi? Vienīgā atšīrība - "logi nobīdās" princips.


Jānis: Re: pārdomas [07/09/2017 14:49]

Ja nu karte nedarbojas, tad tajā bija attēlots kvartāls starp Valdeķu, Ēbeļmuižas, Līvciema un Dižozolu ielām


Delvers: jauks parks blakus [08/09/2017 14:07]

Nekāda vaina.

Jāmeklē darbs ar labu algu lai var dzīvokli iegādāties.

https://www.cv...avajumi-jaunie


saņemti 15 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.