a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Noslēdzies konkurss Kimmel kvartālam

<< Projekti

Noslēdzies konkurss Kimmel kvartālam

Pagājušajā nedēļā ar rezultātu paziņšanu noslēdzās starptautisks arhitektūras un pilsētbūvniecības konkurss kādreizējās Kimmel alusdarītavas kvartāla revitalizācijai Rīgas centrā, kurā tika sagaidīti priekšlikumi kultūrvēsturiski nozīmīgā industriālā mantojuma pārizmantošanai, papildinot ar jaunām ēkām un radot mūsdienīgu pilsētas kvartālu. Žūrija lēma nepiešķirt 1. vietu, pasniedzot vienu 2. vietas un divas 3. vietas godalgas.

Komentāri:

Miķelis: Visnotaļ cienījami biroji: [02/03/2018 20:33]

Kopš kura laika Rīgā konkursus rīko ārvalstu kompānijas? Saprotu, ka Eiropā prasa, lai durvis jeb tirgus būtu plaši atvērts, lai vietējiem nebūtu jāuztraucas kur likt lieko naudu. Daudz labāku rezultātu varētu panākt vietējos Būvvaldes ierēdņus nomainot pret ārzemniekiem, protams, maksājot rietumu algas. Būtu daudz kvalitatīvāk. Vietējos kritiķus varētu nomainīt visnotaļ cienījami ārvalstu kritiķi - un arī - uzlabotos kvalitāte. Visnotaļ cienījamos vietējos birojus varētu nomainīt ar visnotaļ cienījamiem lietuviešu un igauņu birojiem. Visbeidzot - visnotaļ cienījamos ministrus un to padomniekus varētu nomainīt uz visnotaļ cienījamiem skandināvu politiķiem. Mēs pat varētu tādā veidā kļūt par visnotaļ cienījamu valsti, pirms tam gan banku bizness ar visnotaļ cienījamiem “kļienti” no austrumu puses, vajadzētu ar rokādes palīdzību mainīt uz ko citu.

Saprotu ka gribas būt visnotaļ cienījamiem rietumniekiem un visu dienu runāt angļu valodā, bet ģeogrāfiskais stāvoklis, ģenētiskais mantojums, padomju skola to pārvērš lētā farsā. Ko šeit dara Zaha Hadid Arhitekts - piedalās konkursā ar balvu 20tk EUR? Zaha droši ka domāja ka atstāj savu visnotaļ cienījamo vārdu drošās rokās. Bet, nu.... visnotaļ cienījami neizskatās...Vai izteicos visnotaļ cienījami?


Man jau patīk latvieši, bet..: Ugh [03/03/2018 22:22]

Klikšķinot cauri pievienotajiem attēliem un, vēl nezinot, kurš ir vaininieks, pie S&N un Lauderu bildēm nebija šaubu - šī ir latviešu komanda. Domāju, ka labāka Rīga meklējama godīgās un veiksmīgās sadarbībās, kur vietējo zināšanas un Eiropas radošums un veiklība. Vēlreiz Ugh..


Man jau patīk latvieši, bet..: Re: Ugh [03/03/2018 22:25]

paturpinot pašam sevi - protams, ka neba mūžīgi mūžos paši sev kurpes nemācēsim sasiet, bet tā vietā, lai lepnībā boksterētu, ir labi atvērties un pastrādāt kopā ar kādu, kam sanāk, vai ne? ;) Paņemt tās labās drupačas no katras sadarbības, paturēt sev, un, kad vajag, tad VOILA - pēkšņi visas kārtis jau ir rokās!


Miķelis: Re: Ugh [03/03/2018 23:26]

Parasti nācēji paņem visu kukuli un drupačas rūpīgi saslauka un ietin tūtiņā. Audzināšana , saproties. Kam te tā īsti ir sanācis? Kas inovatīvs radies? Kāda pievienotā vērtība ar kuru lepoties?

Par atvēršanos. Nu atvērāmies ES - dabūjām aizklapēt ciet rūpnīcas, Natura 2000, fondus, kurus 80% izmantojam apmācot klūdziņu pīšanām līdzīgas nodarbes. Domā ES jefiņi, viņiem vajag vēl kādus konkurentus?

Tagad atvērsimies arhitektūrā un ielaidīsim dāņus, vāciešus, britus. Domā viņi paprojektēs un aizies? Aha. Viņi Tavus zābaciņus sev paņems un atstās ar kurpjšņorītēm rokās un vienā plīša krekliņā.

Vispār brīnos par kopējo naivumu, arvien mēģinu izberzēt acis un pamosties. Kā vietējs burziņš, tā viens otram gatavi acis izskrāpēt. Kā parādās kaut kādi rietumnieki, tā visi birojos pie sienām kar persiešu tepiķus un vāra tējas lielajās tējkannās, un auj kājās Hotabiču smailās čības un tik smaida un gatavi atdot savu apdriskāto halātu rietumu viesiem. Stulbi laikam esam, 50 gadi pavadīti stulbuma valstī dara savu..


Man jau patīk latvieši, bet..: Re: Ugh [03/03/2018 23:49]

Nav runa par acu izskrāpēšanu. Es par to, ka ir redzama kvalitāte VIŅU darbos, un manāms tās trūkums daudzos mūsējos. Un pilsēta, kurā dzīvojam, daiļāka un ērtāka taps, ja necentīsimies savākt visu sieru un projektēt provinciāli. Skaidrs, tas apēdīs mūsu darbu un daļu ienākumu, bet redz kā jaunie jau savu potenciālu steidz realizēt ārzemēs, sadarbībā ar arhitektiem, kas levitē sprīdi virs. Un tie ir tie, kas atgriezīsies un dabūs visu kumosu. nevis tie, kas aizžņaugtām dūrītēm sargās savus pāris grašus, beigu beigās upurējot lielu daļu vides, ko lietojam. Kas liedz latviešiem bāzt kāju durvīs un uzvarēt starptautiskos konkursos? Nemākam vienkārši.

*lūdzu ņemt vērā, ka es ne-glorificēju visus ārzemniekus per se, jo, piemēram, Upīša koju gadījumā, arī britu vadībā tapis studentniecisks mets, un arī mums ir savi vīri un sievas ar iekšām, bet lielos vilcienos, sadarbība tikai vairos izpratni un kvalitāti. Nav tikai no savām kļūdām jāmācās


Miķelis: Re: Ugh [04/03/2018]

Par mācīšanos. Bija atbraucis Rems Kolhāss. Izstrādāja perfektu pētniecisku darbu un labu projektu LMM. Ko mēs? Mums galviņās kaut kas sagriezās, apvilkām bērnudārzu audzēkņu puskortelenītes un devāmies baņķieru pavadā un atradām tizlāko vietu Rīgā. Pieeja - Rems Kolhāss un mēs. Ko iemācījāmies? Neko. Uzkāpām kārtējo reizi grābeklim. Birznieka Upīša. Nu viss eleganti vienāds, pie vienas vietas britiem Rīgas smalkumi. Te tas pats. Bija tāda grāmata - Dzimtais akmens - pirms ko vispār projektēt - vajadzētu izlasīt.

Kāpēc nesanāk starptautiski konkursi? Tāpēc ka jādomā. Arhitektūra rodas domājot. Domāšana ir garš process. Ko mēs? Iemetam acis žurnālos, pa bišķi no šitā, bišķi no logi nobīdās un tad mazliet betona, nu un lai ir glīti un ekoloģiski - bišķi kokā kaut ko un nu lai ir gaumīgi - nu davaj - pelēku visu. Top kaut kas, kas nevienu pa lielam neinteresē, jo visi to ir atēdušies. + vizualizācijas ar kaut kādiem tantukiem ar ceriņu pušķiem un lidojošiem ziloņiem fonā. Virspusēji, tizli un neinteresanti. Padomāt nav laika, kāposts jāpelna.

Nacionālās iezīmes? Tfu, Tfu , tfu - mēs te baigie stāri, šancējam un starptautisko publiku, visu rakstām angliski, nu mēs baigie rietumnieki ... bet vecās labās Hotabiča čības un glīti sarullētie persiešu tepiķi gaida tikai rietumnieku parādīšanos ... un tad tik iet vaļā... turbāni, ūdenspīpes un Hotabiča smaidi - welkam, welkam maj frend, bezt arhitekčr bjuro, Tī plīz...


Man jau patīk latvieši, bet..: Re: Ugh [05/03/2018 22:29]

Miķeli, nevaru nepiekrist tevis rakstītajam, bet arī neredzu pretrunas tam, ko saki tu un es. Patiesība ir tur, pa vidu!

Zinu tos jaunumu meklētājus un inovētājus. Tādi ir tirgus apstākļi, kad vajag, lai kāds, kas māk, izdara kaut ko, par ko ir pārliecināts. Personīgi, es kā tips arī mīlu daudz pārdomāt un funktierēt un mēģināt nonākt pie atbildes pats, nevis ņemt gatavu recepti, vai bildi, un pareizā vietā izmantot. Bet, notiek tas, ka savā Dieva mierā nekad līdz rezultātam nepaspēju nonākt, jo vienmēr ir kāds, kas izdara ātri, pareizi un smuki. Es ar savām zinātnieka ambīcijām varu iet un ... komentēt a4d :) Un ko tur darīt? Nevienam citam kā sev es neko pārmest nevaru - jāmācās operatīvi strādāt ar tām kārtīm, kas jau ir gatavas. Un cik nav redzēts, tie savas taisnības meklētāji lielākoties beigu beigās izskatās kā ar putniem un projektē cukurtraukus vai kioskus mazpilsētās, vai arī strīdās par neiegūtām pirmajām vietām konkursos. Nav tas smuki.

A tā ar Eiropas vai Britu bračkām pastrādā vienreiz kopā, otreiz, saproti metodiku, darbu optimizēšanu un citus trikus, paturi to, kas noderīgs, izmet to, kas nevajadzīgs. I pašam skills, pieredze un zināšanas, i pilsētai vai valstij kāds ne-pretīgs jauns projekts.


Miķelis: Re: Ugh [05/03/2018 23:18]

Eiropas bračkas, kas pie mums iepeld ar paceltām burām, ir 2.šķira. Nezin kurš paaicināja Remu Kolhāsu, bet nu tā bija viena dāvana, arī Gunārs Birkerts un arī Anda un kolēģu Akustiskā koncertzāle. Ingurds - villa Lielupe. Ar to šobrīd saraksts noslēdzas. Tātad 3 latvieši un 1 ārzemnieks, izcils ārzemnieks. Vajag palasīt Rema grāmatas, lai saprastu, ka Arhitektūra rodas par to daudz domājot, analizējot un rakstot grāmatas. Latvijā vienīgais kas pievērsās teorētiskam diskursam bija I. Strautmanis.

Ko ar to gribu teikt? Tev vajag uzprojektēt tikai vienu izcilu ēku mūžā, ja sanāks divas super. Ja gribi ko vairāk, jāiet Kolhāsa pēdās.

Latiņai jābūt pasaules līmenī un darbam jābūt oriģinālam. Trīs mēnešu konkursi ir domāti vietējiem pekaušiem, kuri uzraus kaut ko un tie arī būs griesti. Gīnke + latviešu piegājiens lietām = 0. LU Studentu pilsētiņa - divas mājas 10 m attālumā ar logiem viena pret otru=0. Birznieka=0. Dāņi šeit=0. Pēdējā laikā latviešu pienesums Arhitektūrā=0. Problēma nav ārēja, neviens nepalīdzēs. Problēma ir iekšēja, - jābūt telpas izjūtai. Gluži kā muzikālai dzirdei. Ja tās nav, ja nav to, kas gatavi iespringt un atraisīt to, tad mums ir 0.


Bens Solo: Sancta simplicitas! [06/03/2018 12:54]

1.Kas īpaši pikanti, ZHA aizmugurē kā dīleri figurē REMPRO, jo kā inženieri ir ielīduši Tallinas ostā pie šiem, Mišas spēja izmānīt vilku no meža ir fantastiska...

2. Kolēģa ( tas kam patīk latvieši...) naivums ir apbrīnojams, tuvāko gadu desmitu laikā turpinoties šim pašam vektoram, projektētājiem nebūs atsevišķa pīrāga ( ne tikai LR) , būs attīstītājs un būvnieks ( process plašāk pazīstams kā design-build, tikai LR izpildījumā- īpaša nianse), zem tā tad arī mēs būsim, vienīgais pīrāgs, kas iespējams paliks tikai mums arhitektiem būs skicīšu un bildiņu taisīšana ( meti), tur nu mums neviens neliegs lidot, nevis būvprojektēšana, autoruzraudzība , būvprojekta vadība utt.. ar atbilstošo budžetu. Un tie kas aizbrauc, nebrauks atpakaļ uz s..dīgākiem apstākļiem (it visā, gan objektīvajos fiziski/fiskālajos parametros, gan arī nākotnes perspektīves jomā) , tikai tie, kas būs nonākuši strupceļā tur ( nebūs tapuši novērtēti, dažādu iemeslu pēc) , tie tad arī izlems atgriezties meklēt iespēju dzimtajās ārēs. Galvenais lai atgriežoties saprot, kur atgriežas un kas tad ir spēles noeteikumi . Liels ir naivums par to ,ka viņus - jaunos sparīgos un viņu darbadevējus( Rietumu arhitektu birojus) , nelaiž iekšā vietējie šīs pašas jomas spēlētāji. Valstiski valsts institrūcijas, būvniecības joma kā tāda ir ieinteresēta maksimālā būvniecības procesu integritātē ( savienojot zem viena līguma būvēšanu un projektēšanu), un jebkura arhitektu ( kā līdzšinējo projektēšanas procesa ģenerāļu) neatkarība ( likumsakarīgi budžeta neparedzētību un juridiskā diskusija par kurš vainīgs pie šādas neparedzētības) ir nevēlama ( tīrs EM viedoklis). Rietumu arhitekti ar savu sistēmu te nevienam nav vajadzīgi ( smuki tiek ar LR tipiskajiem līgumiem nošūti, vismaz pārīti zinu, ja arī tiek piesaistīti , tad kā bildiņas sataisītāji un vārdam).

3. Starp citu tieši Rietumu tradīcijā ir juridiskām metodēm aizsargāt savas tiesības ( tas par putniem un "strīdiem" par pirmo vietu.

4. Rietumnieki tā intensīvi ,kā tas, kam patīk latvieši, proponē, bija jālaiž 90 tajos, kad tos ielaida EE un LT savos tirgos, tad arī iespējams varētu runāt par vienu līmeni ar EE un LT ar visu no tā izrietošo. Tagad šim procesam būs likumsakarīgas beigas, par pasūtījumiem cīnīsies ne jau dāņi&holandieši&briti ( par bildītēm varbūt), kā iespējams kādam liekas ( nav tam budžeta un apjoma), bet gan leiši un igauņi, varbūt kāds polis, izraēlietis. LR spečuki varēs zem būvnieka tiešas( vai netiešas) kontroles taisīt būvprojektus šīm skicēm ( ne jau pēc Rietumu noteikumiem, bet pēc vietējiem noteikumiem).


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [06/03/2018 17:45]

Tas nozīmē, ka vietējā arhitektu sabiedriskā organizācija ir veikusi virkni darbību, kuras var traktēt kā būvnieku ne arhitektu interešu lobēšanu. Vai runājot spiegu valodā - pie mums ir ieperinājies KURMIS vai KURMJU GRUPA, kurš intensīvi strādā uz būvnieku un attīstītāju interesēm. KURMIS vai KURMJU GRUPA acīmredzot domā tikai par savu personīgo kabatu un publiskajā telpā jau vairākus gadus sadarbojas ar būvniekiem tieši tandēmā un zem tiem, kamēr citi krusto šķēpus konkursos, kurmis vai kurmji pilda savas kabatas un maina likumdošanu, pārstāvot "itkā" arhitektu intereses. Atliek ielūkoties lielākajos publiskajos pasūtījumos, lai redzētu personālijas. Jāsaprot ka Kurmju radītais kvalificējas kā Būvniecība, ne Arhitektūra. Līdz ar to kurmju īstā organizācija ir Būvinženieru savienība. Tas nozīmē, ka Arhitektūra kā Telpas izveides māksla Latvijā ir diemžēl beigusies. Sekojoši arī Arhitekta profesija, tās prestižs, loma sabiedriskās dzīves telpas veidošanā ir apdraudēta. Tas redzams pēdējo gadu Lielāko projektu plānošanā, vietējo arhitektu pašapziņas apzinātā graušanā, pieļaujot pret tiem diskriminējošu attieksmi no konkursu rīkotāju puses. Laikam Trūkumam un Nabadzībai jāpieklauvē pie katra arhitekta durvīm, lai kaut kas mainītos mūsu uztverē. Un šobrīd izskatās, ka ilgi nebūs jāgaida...


Bens Solo: Re: Sancta simplicitas! [06/03/2018 19:29]

Iespējams dažiem tas ( būvnieku-ģenerāļu un arhitektu kopējas intereses) liekas patiesība- arhitekta vieta un misija, nav obligāti jābūt ļaunprāšiem, esošajā stāvoklī pieņemu tuvredzība , šaura spēles laukuma uztveršana, un tā rezultātā muļķīgu lēmumu pieņemšana var radīt daudz lielākas ziepes nekā apzināta ļaunprātība, jo apzinātu ļaunprātību tomēr vada saprāts un saprātam piemīt risku - ieguvumu analītiskās spējas, sev gluži kājās nešaus, atšķirībā no muļķības.

Ja zīmēsi to, kas derīgs būvniekam-ģenerālim un nevilksi laiku( ar idejām, variantiem, piedāvājumiem, inovācijām un citām laiku un resursus noēdošām atrakcijām), tad jau nabadzība pie durvīm neklauvēs, tikai protams tā būs būvniecība, nevis arhitektūra.


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [06/03/2018 20:28]

Man gan liekas ka tā ir apzināta virzība, lai pelnītu miljonus un ierobežotu tirgu pārējiem. Tieši ar prātu izdomāta versija par arhitektūru-būvniecību, arhitektūras fabriku izveide ar studentu darbaspēka izmantošanu, kā arī APF beidzēju ( jo kur tad šie 3 gadus liksies, jāpilda kārtējās klaušas, kuras arī apzināti iestrādātas ) izmantošanu. Pilna cikla biznesa modelis. Ja var izbīdīt LU celtni bez arhitektūras konkursa, tātad var ļoti daudz apjomu pārstrādāt un gūt negodīgu peļņu. Tā kā tas ir tikai sākums. Likumdošanu kūrēja tie paši kadri.

Nedomāju ka tas ir neapzināti, jo tad jābūt megastulbiem, lai izveidotu organizāciju, kura čakarē arhitektus, pieprasa kaut kādas atskaites par produktu reklāmas kursiem. Tas viss ir darīts apzināti.


Bens Solo: Re: Sancta simplicitas! [06/03/2018 21:28]

Nu nedomāju par konkrētā kadru intelektuālo potenciālu, uzkonstruēt šādu shēmu, kur paši paliks par beztiesību kambarsulaiņiem būvniekiem-ģenerāļiem, pirmkārt tā ir šaušana sev kājā, būvnieks pie šāda "rasklada" var arī par nepaklausību šamos izmest pāri bortam, kaut kādā mirklī( un iedomājies ka Tu esi fabrika ar tās izdevumiem), un uzaicināt paklausīgākus vietējos,leišus, igauņus, poļus, jūdus utt...

Pieņemu tā ir lieliska spēle no būvniekiem-ģenerāļiem, un to bekupojošiem lobijiem lēmējorganizācijās( pasaulē valdošo trendu pārņemšana savā tirgū), kurā aiz BIM, ISO, izmaksu prognozējamības utt., to visu balstot loģiskos argumentos( noklusējot pretargumentus), redz kā gadās Jūsējiem: "s...dīgi projekti, neparedzamas izmaksas, neparedzami termiņi", un it kā solot gaišu nākotni un nodrošinājumu tiem kas tiek uzrunāti un pievienojas un atbalsta, tiek radīts LR "variants" design-build konceptam. Pašiem uzrunātajiem jau liekas viss OK(iespējams pat pārliecība, ka valstiski pareizi), nākotnei jābūt racionālai, jo tā tak uz viņu bāzes radīsies, beidzot lielie biroji , konkurētspēja, eksports,utt...

Tikai tad ,kad tas piepildīsies pilnībā, kā būvnieki -ģenerāļi&draugi iecerējuši, tikai tad mūsu organizācijas karsēji par šo ceļu sapratīs, ka solītās sīko/vidējo konkurences samazinājuma vietā un lielo sapņu par LR arh lielbirojiem būs būvniecības ģenerāļu diktāts.

Metus pasūtīs pie Vārdiem (skaļākajiem vietējiem bilžu ražotājiem, leišiem, ēstiem, poļiem, jūdiem ikdienā, smalkākiem objektiem arī Rietumu arhitektiem), pārējo darbu taisīs pēc būvnieku-ģenerāļu( parasti arī attīstītāju vienā personā) līguma mūsu fabrikas. Viss vienkārši ,visiem prieks un laime, mets tomēr ir ļļļooottttiiii stiepjams izstrādājums ( skat Stradiņus un somu skici), un tālāk jau būvnieks/attīstītājs izdresēs to, ko viņam vajag ( garantētu viņu apmierinošu peļņu). Attīstītājs varēs teikt un mārketēt redz kāds Vārds pie pasākuma stāvējis, būvnieks&attīstītājs var būt priecīgi par prognozējamām un krietnām peļņām, LR fabrika var lepni teikt mēs ar tādu un tādu Vārdu kopā projektējām, tādu un tādu objektu , pirmajā acu uzmetienā tiešām racionāla kombinācija, tomēr sistēmas(LR arhitekta profesija) atražošanās un ilglaicība nav ievērtēta ( būvnieki strādās ar ko pieraduši- fabrikām,kas zaudēs saiti ar radošo jomu, bilžu taisītāji nodarbosies ar bilžu ražošanu, zaudējot saiti ar praktisko jomu, rezultātā zaudēs abi, lai arī iespējams pirmajiem liekas ,ka spēs uzkrāt potenciālu un tad pamukt no būvnieku preses, savākt otros zem sevis un voilā-lielmēroga konkurētspējīgi spēlētāji)


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [06/03/2018 22:23]

Parasti shēmu radītāji domā īstermiņā - un tas ir saprotami - arhitekta radošais mūžs ir ap 20 gadu no 40-60. Parasti shēmu radītājus neinteresē kopējais labums, bet sava biroja izdzīvošana un peļņa. Parasti shēmas sev pamato ar racionāliem argumentiem. Būvniecībā figurē racionalitāte - kā lētāk, ātrāk, un ar lielāku peļņu. Arhitektūrā - gan racionalitāte - prāts, gan mākslinieciskums - emocionalitāte, sirds sfēra. Faktiski saistīšanās ar lielajiem būvniekiem ir dabiska nearhitektiem, jo var sist plaukstiņpolku ar būvniekiem - ātrāk, lētāk un ar peļņu. Šie mūsējie nav arhitekti, Ben Solo, tie ir būvnieki. Un shēma ir ļoti racionāla, ar daudzām sastāvdaļām un galvenais - viņi nebūt sev nešauj kājā - bet nīdē ārā arhitektu dabīgo pusi - māksliniecisko komponenti, kropļojot uztveri ar ārzemnieku piesaisti, ārzemju konkursu rīkotājiem, ārzemnieku metus viņi savāc un pelna būvniecībā vai būvprojektos miljonus. Tā vietā lai attīstītu Arhitektūru, viņi to iznīcina, pārvēršot visu par arhitektūru un piedzenot ar to pilnu sabiedrisko telpu. Ļoti precīza darbība, lai attaisnotu savu nevēlēšanos darboties ar Telpu, jo viņu vietā strādā studenti, pašiem nav laika- Jo jāvada Arhitektūras fabrikas. Esmu domājis kāpēc un nonācis pie secinājuma ka vainīga padomju periods ar īsta darba imitāciju. Latvijā šobrīd masveidā tiek imitēta Arhitektūra, nevis tiek radīta Arhitektūra. Emocionālā arhitekta puse tiek nīdēts ārā, bet bez tās Arhitektūra nerodas.


Andis Sīlis Re: Sancta simplicitas! [07/03/2018 18:34]

Padomju perioda blaknes novērojamas tieši Tavā argumentācijā. 1. Aprakstītā tendence uz Design&Built novērojama visā pasaulē - un jūs taču vienmēr esat satraukušies, ka LV neiet kopsolī, tagad, kad ejam, atkal nav labi? 2. Pavisam normāli ir investoram definēt kāda X projekta kopējo budžetu, piem 25 mio un nolīgtajai komandai arī prasīt to izpildīt un, ja beigās sanāk 26 mio, tad vainīgais arī netrāpīto mio maksā no savas kabatas. Māki tā uzprojektēt un nomenedžēt pasākumu? ja nē, tad arī ieņem savu vietu piramīdas vidusdaļā versus apceri "no sirds" projektēšanas laikus.


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [07/03/2018 20:13]

Visi Labie Lielie Arhitektūras darbi pārsniedz budžetu. Elbas filharmonija pēdējais piemērs. Arī Nacionālā bibliotēka. Pārsniegtu arī Akustiskā koncertzāle, jo:

1. Oriģināldarbam nav precedenta - tas nav logi nobīdās 13.variants.

2. Jauni arhitektūras risinājumi prasa vēl nelietotus tehniskus risinājumus.

3. Brīdī kad arhitekts neiet būvnieka pavadā, bet attīsta savu ideju - cena aug.

Iet runa par sabiedriskām ēkām - Arhitektūra pilnīgi pamatoti dedzina naudu, tā tas ir visur pasaulē.

No privāta skatupunkta - tieši tāda pieredze - un pasūtītājs ja viņam visu izliek uz pirkstiem parasti saprot.

Arhitektūra vai budžets - vienmēr zaudē budžets - un tas Rietumos ir 100% garantēti. Inovācijas maksā naudu. Cita lieta ka pie mums bezinovāciju zonā būvizmaksas var kāpt līdz 300 Mio tiltam piemēram, vai Mākslas muzejam, zem kura tek 55 Rīdzenes pietekas, kuras neviens neievērtē, vai tam pašam LMM , kur gruntūdens ir zem virsmas atzīmes 50 cm, bet visiem nospļauties un tiek ielīsts zemes līmenī. Arhitektūra nerodas ar kalkulatoriem rokās, rēķinot maksimālās kvadrātmetru izmaksas, šķiet jau no Heopsa piramīdas laikiem tas ir pierādīts.


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [07/03/2018 20:26]

Rietumos visām nopietnām sabiedriskām ēkām ir arhitektūras konkursi ar termiņu 6-12 mēneši un vairākām kārtām + uzvarētājs paņem pilnu būvprojektu. Un tad varbūt pieslēdzas Design&Build tieši lai nebarotu taukos būvniekus, jo nekādas atkāpes no arhitekta izvēles nenotiek, arhitekta izvēle ir it visā - līdz pat pēdējai skrūvei. Pie mums būvnieks diktē risinājumus sava budžeta ietvaros - tā kā Fail - letiņu arhitektu īpašais ziepainais ceļš. Vismaz līdz šim, viss kas noticis ir lētāk, lētāk un līdz ar to A la Gīnke Liepāja rezultātā, nerunājot par Stradiņiem.


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [07/03/2018 20:58]

P.S. Wettbewerb Aktuell - vācu žurnāls par konkursiem - nekur, nekad nestartē būvnieks + arhitekti. Tikai un vienīgi arhitekti un balvas ir pieklājīgas. Tā kā arhitektu piramīdas dalījums izveidots mākslīgi, tikai un vienīgi lai iznīdētu konkurenci citu arhitektu puses. Tu taču galīgi neizskaties pēc Kurmja?


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [07/03/2018 23:27]

P.S. Starp citu, Kurmju darbošanās kvalificējās kā apzināta konkurences ierobežošana, priekšrocību radīšana sev un savām kompānijām un demokrātiskās valstīs par to soda ar attiecīgu soda naudas uzrēķinu. Un padomju domāšana izpaužas tieši šeit - mazā Partijas Politbiroja bailēs no konkurences ar jaunajiem arhitektiem, mazajiem birojiem brīvā Latvijas arhitektūras tirgū. Un tas saprotams, jo pat 30 gadus stāvējusi bise pie sienas var pēkšņi izšaut, vai ne? Ka netrāpa vēl 1.vietā. Design &Build labākais paraugs Latvijā, kur arhitekts aizstāvēja savas un sava autordarbs intereses ir Nacionālā Bibliotēka. Kaut kas no arhitekta līguma aizstāvošām pozīcijām ir iestrādāts likumdošanā? Tā lai visiem citiem nebūtu problēmas ar būvniekiem, lai katrs varētu brīvi realizēt savu ideju, lai iespringt vajadzētu būvniekam un stipri pasvīst. Nē, vai ne, jo tas nav arhitektu-būvnieku interesēs.


Andis Sīlis Re: Sancta simplicitas! [08/03/2018 13:17]

Nu, tad arī pelnīti atpūties, Tev ir maldīgs priekšstats par arhitektūras projektēšanu a la bezizmēra muca ar cauru dibenu. Man vēl pavisam nesen klientam bija jātaisnojas, ka neko nespējam prognozēt - tikko Francijā viņš bija runājis tikai un vienīgi ar arhitektu - ir skice, arhitekts nosaucis budžetu, pakaulējušies, paspieduši rokas un klients ieradies uz atslēgu pieņemšanu. Celtnieku un menedžmentu pat acīs nebija redzējis. Tava kompetence ir šādiem nosacījumiem atbilstoša? Ok, tas bija privāts gadījums ar 7 mio budžetu, bet jebkurš normāls investors, un runa iet par 98% gadījumu. vēlas prognozēt un kontrolēt budžetu nevis invovatīvi eksperimentēt un rezultātā bankrotēt. Par 1-2% Arhitketūras nav domstarpību, tikai paskaties savā nodokļu eklarācijā, cik pats esi vlastij pagājušo gadu iemksājis nodokļos tai speciālajā, Reiznieces Ozolas kontrolētajā, valsts budžeta "inovatīviem arhitketūras eksperimentiem" paredzētajā sadaļā.


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [08/03/2018 14:52]

Nesaprotu par ko rīve ( тёрка). Ir diva veida pasūtītāji - privātais un valsts. Un ir likumdošanas īpatnības:

1. Privātais investors Francijā vai Latvijā vai Zimbabvē, ja uzticas arhitektam-būvniekam līdz 3-nāk ciparam aiz komata - super, karogs rokā.

2. Valsts nevar rīkot kopēju konkursu-iepirkumu par kādu objektu iekļaujot arhitekta pakalpojumus, jo saņems garantētu brāķi. To rietumvalstīs ir sapratuši un rīko divpakāpju konkursus, kur arhitekts piestāda arī orientējošo budžetu uz meta pamata. Tālāk jau notiek būvprojekta izstrāde un design&build, arhitektam paturot kontroli pār visu procesu.

3. Būvniecība nenotiek uz apdriskātas skices pamata ar būvniekiem kuriem, Buratīno deguns, kuri aidā - saberzēs rokas un iestrādās visu no Ķīnas. Arhitekts specifikācījās norāda katra elementa kvalitātes klasi utt.

4. Pirms konkursa notiek sagatavošanas process ar detalizētu izpēti, kurš maksā dārgi, bet pasargā no kļūdām piemēram ar JRT, kur projektēšanas tāme pēc konkursa izaug no 1 uz 2 Mio EUR.

5. Valstī, kur būvniecībā aptuveni 20 % no būvniecības budžeta kabatā iebāž pasūtītāja partija + būvnieku sponsorētie sporta klubi + būvnieka hobiji , nav naudas arhitektūras eksperimentiem? Izskatās, ka neesi informēts kā notiek valsts pasūtījumu apgūšana? Valsts nauda būvniecības sektorā, pateicoties sistēmai “arhitektūras galerts” tiek skaisti izsaimniekota un Arhitektūrai nekas nepaliek.

6. Lai to izbeigtu - nepieciešama arhitektu ( ne arhitektu-būvnieku ) virzītas likumdošanas iniciatīvas - sava tirgus aizsardzība, arhitektūras kvalitātes likums, arhitektūras daudzpakāpju konkursu sistēma ar brīvu vietējo piedalīšanos VISOS konkursos, divu arhitektu lomu - Arhitekts un arhitekts-būvnieks nošķiršana likumdošanā, parauglīgumi ( kur varētu palīdzēt G. Birkerta bijusī komanda ) un vēl daudz kas cits.

7. Konkurences mākslīgā ierobežošana ir pretlikumīga, bet tieši to Kurmji ir paveikuši un tas velk visu arhitektu cunfti būvnieka grāvī, kur vienīgā intresē ir nauda, peļņa un temps kādā to nopelnīt.

P.S. Kas attiecas uz kompetenci - ne gluži 7 mio EUR, bet līdz vienam Mio EUR jā, pa ceļam nomainot 2 būvniekus, bet piedaloties pasūtītājam kaut kādu dizainu lietu izvēlē. Tā kā ap šo vecumu procesus vadīt nav problēma ne tehniski, ne pedagoģiski. Bet tā nav valsts, kur vairākos objektos virs 1 Mio EUR zog tieši Arhitektūru. Brutāli, kretīniski apzog savus līdzpilsoņus, tieši likumdošanas nepilnību dēļ. Esi kaut ko menedžējis arhitektūrā valsts pasūtījumā virs 1 Mio EUR?


Bens Solo: Re: Sancta simplicitas! [08/03/2018 14:57]

Tavs FR gadījums jau ir tas pats design-build, kur arhitekts ir būvuzņēmējs-ģenerālis, zem kura līguma ir viņa paša projektēšanas darbi, būvniecība un būvniecības vadība. Tikpat labi, ja ir operatīvais piķis( līguma veikšanai), un potenciālais klients ,kas gatavs slēgt līgumu , par ģenerāli var kļūt jebkurš. Par to kas ir skice, protams ir interesants jautājums,tavā FR gadījumā iespējams ir savstarpējā uzticēšanās un godavārds un it sevišķi ja arhitekts ir ģenerālis ir skaidrs, ka s..ds netiks bezkaunīgi iesmērēts par konkrēto ciparu, tomēr tad arhitekta biznesam vismaz paralēli jābūt attīstītājam, lai būt iespēja šādu līgumu finansēt būvniecības laikā( un pieredzei šādu darbu veikšanā, lai bankas dod opertīvo piķi). Tas nav no LR reālijām, izņēmumsi kuru vēl varētu pievilkt varētu būt UPB klasteris.


Bens Solo: Re: Sancta simplicitas! [08/03/2018 14:21]

Bez tā ko Miķelis minēja:

1. Pirmkārt vismaz man pret Rietumu stila design-build nekas pretim nav, kas arī vērojams augstāk, manā sarakstē. Tā ka iztiekam bez unificējošā " Jūs abi", iespējams Miķelis iebilst konceptuāli, es ne. Tas ka ar būvprojektu ( detalizāciju, inženiertīklu savietošanu utt..) nodarbojas zem būvnieka kāds cits projektētājs(vai pat pats būvnieks) ir OK, it sevišķi, ja izejas materiāls - ir pietiekoši detalizēts un tendera apraksti ir aprakstījuši visu, kā arī autoram ir autoruzraudzība pār šo procesu.

2. Nianse, es iebilstu pret LR "rasklada" design-build, jo autoram nav nekādu likumdošanas instrumentu, lai aizsargātu savu autordarbu, visu nosaka būvnieks, pat Pasūtītājs ( vairāk publiskā pasūtītāja gadījumā) nervozi stūrī pīpē. Parasti izejmateriāls ir MBP vai pat mets ar atbilstošu detalizāciju, apraksts ir uz max.pāris desmitu a4 lapām.

3. Par naudām , manuprāt, vai nu pats maldies, vai apzināti maldini. Design-build koncepts ir tieši tāpēc, lai būtu viens atbildīgais ( būvnieks), un mazāk iespēju juridiskiem strīdiem, un tikai no viņa tad arī attīstītājs(pasūtītājs) paģēr. Tieši tāpēc būvniekam , sevišķi LR juridiskajos apstākļos, ir visas iespējas leģitīmi noprimitivizēt un pārvērst ideju par krāmu, uz kā rēķina ar garantiju pelnīt.

4. Kam jau Miķelis pieskārās, jebkura inovatīvāka jaunbūve, komplicētāka pārbūve, restaurācija ar daudz lielāku varbūtību iebrauks budžetā. Tu taču Andi zini, ka zinātnē ( uz ko pretendē manis nosauktie sarežģītie gadījumi, kas parasti arī kvalificējas par Arhitektūru) ir tikai normāli, ka ar pirmo piegājienu neizdodas eksperiments ( piemēri no Rietumu prakses tika minēti, bet domāju tādi ir daudz pulkāk).

No augstākminētā , vismaz es secinu, ka arī Rietumu stila design-build ir ģeldīgs risinājumos,kur atiet konvencionālā arhitektūra, vai kur autors,Pasūtītājs ir veicis maximāli visu iespējamo izpētē un aprakstā ( ko grib no būvnieka praksē redzēt) sarežģītākā situācijā. Tomēr sarežģītās, inovatīvās situācijās nebūs labākais risinājums design-build arī Rietumu stilā, par LR "raskladu" es pat nerunāju, neiebraucot brutāli būvnieka vai Pasūtītāja budžetos.


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [08/03/2018 15:07]

Miķelis ir par Design&Build Rietumu variantu ( LNB projekts ) , bet neatbalsta Arhitektūras nozagšanu vietējā Design&Build variantā. Piemēri:

1. LU Studentu pilsētiņa Torņkalnā - bez ģenerālā plāna konkursa - divas ēkas 6 stāvu 10m attālumā, un otrā pusē brīvs 100 m laukums. Bez arhitektūras konkursa.

2. Centrālā stacija. Muļķīgi konkursa nosacījumi un vietēji izslēgšana no konkursa. Rezultāts - nearhitektūra.

3. LMM. Vietējo izslēgšana no konkursa un atrašanās vietas izvēles. Rezultāts - Valsts reputācija zem grīdlīstes.

4. Stradiņi. Rezultātā centrālajam korpusam normāli piebraukt nav iespējams un izlaist pacientu, par arhitektūru nerunājot.

5. Liepājā. Koncertzāle. Bez komentāriem.

Kaut kas nav kārtībā ar to vietējo Design un Build? Andi, te nav nekāda Francija, te nevienu valsts iestādē Arhitektūra neinteresē.


Andis Sīlis Re: Sancta simplicitas! [09/03/2018]

Benam. Neesmu nekāds D&B fans un lobētājs, vien saku, ka

1. "būvnieks" obligāti nenozīmē alkatīgu maitu, kas apjāj nevarīgo arhitektu un tautu, esmu pazīstams un strādājis arī ar visnotaļ patriotiskiem cunftes pārstāvjiem. Un katrs no viņiem var pastāstīt šausmu stāstu par slikti sagatavotu projekta dokumentāciju, nepieredzējušu vai, gluži otrādi, sertificētu "padomju laiku" arhitektu nekompetenci (reizēm arī alkatības radītu haltūru). Tad es ar šausmām iedomājos, kas notiktu, ja piepildītos Miķeļa maļamais par pēdējo likumā garantētām "tiesībām" un, vēlams, Satversmes preambulā ierakstāmām, no fenomenālās dzīvesziņas izrietošām "tirgus daļas" minimālām kvotām.

2. Ka "galvenais būvnieks" var būt arī arhitekts [FR gadījums un, ja piemirsies, vēsturiskā profesijas izcelsme un tradīcija], likumdošana to pieļauj, problēma ir tikai tūdaliņu kompetencē, UPB ir izņēmums, visām lielām internacionālām būvnieku un menedžmenta kompānijām štatā ir arhitekti, kas bieži ir radošāki un varošāki par Ķīpsalas produktiem un viņi savu reputāciju uztur augstāku par mūsu cunftesbrāļiem, kas gatavi, citējot Miķeli, brutāli apzagt tautu un valsti izgrūžot haltūru. Ja neticat, tad jebkurā būvvaldē palūdziet parādīt "arhitektu" darinātos šedevrus. Diemžēl vairs nav pa īstam fair game - vēsturiski pasūtītājs arī izlēma ko darīt, ja arhitekts kļūdījies aprēķinos vai menedžmentā - paaugstināt vai saīsināt par galvas tiesu. Vari būt "inovatīvs" pēc sirds patikas nevis stāstīt, ka kāds cits vainīgs pie 2x garām nosmeltām konkursā deklarētajām izmaksām.

3. Inovatīvi risinājumi un A (arī tur 1-2%) iespējama valstīs, kuras iedzīvotāji ir spējīgi saražot virsvērtību un uzkrāt nodokļus ar pārpalikumu. Tajā skaitā arhitekti. Nevis komentēt šeit, bet uzlabot kvalifikāciju un uzvarēt konkursos vietās, kur D&B ir perfekts, sapelnīt piķi, atvest mājās knauhau un ieskicēt kā varētu dejot arī tie, kam bikses traucē.


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [09/03/2018 09:12]

Būvnieks vienmēr valsts iepirkumos ir maita, to Tev pastāstīs visi mūsu sugasbrāļi kas kontaktējuši ar RBS-SKALS piemēram, lai viņiem vieglas smiltis. Tihonovs tas patriotiskais bāleliņš, kurš tūlīt no valsts 11 Mio EUR grib izraut un Nacionālo būvnieku kompānija? Dokumentācija nav kārtībā, jo nav izveidota laba, kvalitatīvā normatīvā bāze un Sertifikācijas centra mēģinājumi spaidīt mazos birojus par LAD pieļautām kļūdām ir muļķīgi un padomju stila mēģinājums - darbošanās darbošanās dēļ, tāpat reklāmas lekcijas. Vajadzētu nevis mazos spaidīt, bet Lielos un Lielās sabiedriskās būves ņemt priekšā - to pašu Austrumu slimnīcu, JRT, Akropoli un LU. Bet tie jau savējie, vai ne. Atvest piķi no ārzemēm nesanāks, jo neesam konkurētspējīgi un tirgi mums tīri dabiski ir ciet. Osteiropa un Rietumi nav savienojams jēdziens, neviens mūs tur vadošos amatos negaida un Laimes Lācis neatbrauks, pašiem vien sava saimniecība būs jāsaved kārtībā. Un Rietumos arhitekti ir savu likumdošanu sakārtojuši tā, ka būvnieki bez arhitekta paraksta neko nedarīs un ja izdarīs - paši apmaksās. Tie būvnieku štatā esošie arhitekti strādā būvnieku naudas labā, ne arhitektūras.


Bens Solo: Re: Sancta simplicitas! [09/03/2018 09:47]

LR gadījumā par maitības dimensijas klātbūtni ģenerāļos 100% piekrītu.

LR likumdošanā nav nekādu instrumentu meta (MBP) autoram iespaidot tālāko procesu - nekādu izņemot bezseguma parunāšanos.

Reklāmas lekcijas LAS pirmkārt ir anahronisms ( tīkla informācijas apstākļos). Pieņemu OK būtu eksāmens.

JRT vispār ir viens pikants pasākums , sākumā 5 mio, tad 17 mio, un visi iesaistītie jau tagad zin ka būs 27 mio. Fantastiska LR mācēšana nojāt naudu un iegūt funkcionāli puskropli.

Piķi ta varētu atvest , bet ne jau nopelnītu arhitektūrā ( vismaz ne jau lai startētu kā ģenerālis-būvnieks, ko promotē Andis).

Stāsts ir par LR valdošo tuvredzību, kur arhitektu profesiju tur par isti nevajadzīgu ( un šādi domā arī paši arhitekti lielā daļā).


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [09/03/2018 10:26]

Kā teica Mirttante: 27 miljoni , tur jau aunu var nopirkt jeb jaunu multiteātri ar koncertzāli uzbūvēt;-) Bet man kā vēsturniekam jāsaka: Loģika nav stiprākā latviešu puse, mēs vairāk pa gaisu grābstāmies, pa gaisu...

P.S. Interesanti ko Andis domā par JRT, Danas Reiznieces Ozolas knapā budžeta griezumā?


jtd: Re: Sancta simplicitas! [09/03/2018 10:26]

Kārtējo reizi varu tikai iebilst, ka mēs neesam unikāli un ignorēt arhitektus nav nekāda ekskluzīva Latvijas problēma.

Problēma ir tajā, ka vairumam nav mūsdienu pieredzes un ir ļoti ierobežotas iespējas šo pieredzi gūt. Tāpēc Andis un viņam svarā līdzīgie tiešām darītu svētīgu darbu, ja dalītos ar savu praktiskā projektēšanas procesa vadīšanas pieredzi (kāpēc ne semināru cikls to reklāmas semināru vietā)..


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [09/03/2018 10:37]

Andis pat ar Z-torņu fasāžu mezgliem nedalās, kur nu vēl ar pieredzi...Tu ko, maizīti te katrs savu ēd...


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [09/03/2018 10:34]

P.S.P.S. Saprotu ka Dārgās džīnu biksiņas ar Smiļģa auru un tikai šī šuvēja bija Hermaņa onkuļa iegriba. Tur ja budžets nav jātaupa - Džinsa ir modē un viss, izskatās ka Hermaņinkuls vēl arī Džinsu jaciņu ir izprasījis...


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [09/03/2018 15:45]

Par JRT:

1. Nepilnvērtīgs konkursa nolikums pēc kura projektēšanas izmaksas pieauga no 1 Mio EUR uz 2 Mio EUR. Tātad bija jāsludina faktiski jauns konkurss.

2. Nokavēti projekta termiņi.

3. Īpaša attieksme no VNĪA puses ar sekojošu projekta korekciju jau pēc saskaņošanas.

4. Būvizmaksas no 5 Mio EUR izaug līdz 27 Mio EUR tātad 5 reizes.

Kas tad savu darbu nav izdarījis kā nākas? Normālā Eiropas valstī notiktu apspriede, būvprojekts tiktu ielidināts atkritumu spainī, 2 Mio EUR par būvprojektu piedzītu no arhitekta vai ierēdņiem un tiktu pieņemts lēmums par 27 Mio EUR celt modernu jaunbūvi, kas reprezentētu Laikmetīgo arhitektūru, iekļaujot projektā koncertzāli. Tāds būtu Rietumu piegājiens un tiktu radīta Arhitektūra.

Tā kā pirms visus sūtīt uz Rietumiem nouhau apgūt, vajadzētu sākt rietumnieciski domāt pašmājās un atteikties no politiskajiem jumtiem un klusās sarunāšanas. 22 Mio EUR būvizmaksu pārtēriņš, Andi, nu kā lai to labāk apraksta, nu tikai ar Pī, pī, pī, pī....


Bens Solo: Re: Sancta simplicitas! [09/03/2018 18:06]

Miķeli, tā taču ir LR, un tā taču ir Galliformes kārta. Quod licet Iovi, non licet bovi.

27 mio vecīt , pa lēto, taču tikai 3.5 KEUR/m2 ( salīdzini ar LNB vai LNMM m2, tīrais sīkums), un iedomājies Smiļģa astrāls kolbā halles vidū, un pielūgšanas ritu vada vaidelotis Hermanis...


Miķelis: Re: Sancta simplicitas! [09/03/2018 18:27]

Jā, es neizprotu to sentimentu. Tas ir kā 1956.gada invalīdvāģī ar divām vietām iebūvēt trešo - sievasmātes vietu, pārklāt visu ar lapiņzeltu, iestrādāt panelī briljantus un sēdekļus apvilkt ar vaļa p.... ādu un riepas darināt ar rokām no dabīgā kaučuka. Nosaukt to par restaurāciju un startēt ar pārdošanas cenu kas līdzīga Ferrari 250 GTO. Šis ir vēl krutāk kā ar koka zaporožeciem. Kā teica viens Maskavas paziņa - pīpl havaet...emaizing...


Bens Solo: Re: Sancta simplicitas! [09/03/2018 09:33]

1. Nevienā mirklī neesmu teicis, ka daļa arhitektu LR nebūtu Tevis aprakstīti maitas gabali. Tomēr kāpēc tādi rodās LR tik plašā mērogā iepretim EE un LT( ar nolūku ņemu abus kaimiņus , jo apstākļi +- līdzīgi, starts līdzīgs un pēc būtības vismaz pasaules kontekstā Baltija ir viens ekonomiskais reģions) ? Īpaši Latvijas arhitekti ir krōpļi? Vai tomēr ir spēkā pagales galu fenomens, respektīvi Pasūtītājs ( globālo tendenci kā reizi nosaka Valsts&pašvaldība un tādejādi likumdošana un politika)?

2. Arhitekts, kas ir darbinieks kompānijā neskaitās, vienalga kurā vietā viņam mēle piesieta, viņam nav nekādas īstās atbildības ( tik vien risks izlidot pāri bortam un vēlāk iekortelēties nākošajā vietā). Manuprāt atbildīgais ir tas, kas paraks'tijis līgumu, un kas riskē ar visu savu uzņēmumu, reputāciju un kapitāla plūsmu. Par to , ka arhitektiem jau metu līmenī ir jābūt atbildīgiem pret būvbudžetu esmu ar Tevi vienisprātis, diemžēl man Tev šeit ir jāpiekrīt, ka LR grēko gandrīz visi cunftes pārstāvji, galvenais saldās bildes un to ievērtēšana. Es jau , Andi, neteicu, ka arhitekts nevar būt ģenerāluzņēmējs , vienkārši viņam jābūt pieejamai līdzekļu plūsmai, pieredzei un klientiem. Kā nekā viss 20.gs sākums tāds vēl bija.

3. Koimentēt šeit (A4D) dažreiz vajag gan, savādāk vieta izlaiž garu un tas nav labi, zoc.tīkli tomēr diskusijai piešķir dzeltenīgumu un nepateiktības dimensiju, kas nenāk par labu profesionālam spriedumam. Atkal kaimiņu pieredze, redz tomēr var arī ar tādu pašu oikonomiku kā LR radīt A.

Ksut gan Tava skepse man ir saprotama, "mežonīgajos Rietumos", katrs pats sev karaspēks un sabiedrotais, ar Tavu pieredzi pilnīgi noteikti tas redzams vēl jo labāk.


Arhitekts: Jrt 27 mioz [10/03/2018 15:40]

Ko ? JRT ēkas pārbūve maksās 27 mlj eur? Ko paši aktieri par to saka? JRT caur šo faktu galīgi pazaudēs savu auru.


A2: Re: Jrt 27 mioz [10/03/2018 19:12]

Kādi aktieri kāda aura, šis nu bûtu tipiski pseido-intelektuāła Hermaña stilā cīnīties ar sekām nevis ar cēloñiem...


Miķelis: Andim [11/03/2018 11:23]

Viduslaiki. Rīgas Rātslaukums. Valda Ausainais III. Arhitekti kļūdījušies ar budžetu. Zelta dukāti izrērēti piecas reizes vairāk. Ausainais III plosās un kliedz sāīsināt, saīsināt. Rīgas Rātslaukumā tiek ievilkti tērētāji ar līķu bālām sejām. Pūlis sastingst no šausmām, pa rindām atskan klusi čuksti: saīsinās pa piecu galvu tiesu. Bende monotoni asina lielo daudz piedzīvojošo Džona Nīmana izgatavoto cirvi. Kāds no arhitektiem, visticamāk Dāvis, paģībst....

Tā Tu to biji domājis?


Miķelis: Artim [15/03/2018 13:28]

Lūgums - būtu labi mazliet iespringt un nopublicēt Gada balvas darbus un pārnest diskusiju uz Gada balvas topiku, tur ļoti daudz skaista ilustratīvā materiāla no sērijas Arhitektūra vs. arhitektūra. Faktiski visās nominācijās.


A2: mono [15/03/2018 21:36]

Tagad atskatoties uz savu senāko pieredzi un salīdzinot darbu Latviešu un ārvalstu birojos, , nepamet sajūta, ka LV birojos tiek diezgan vieglprātīgi izniekots laiks. Vai nu panākumu neesamība vai citi iemesli, kas spiež uz EGO rada vēlmi biroju vadītājiem piedalīties, katra un paša sīkākā lēmuma pieņemšanā, kas ir ļoti neefektīvi un pavisam nevajadzīgi. Pašlaik esošajā darba vietā biroja vadītāju max. redzu reizi nedēļā sapulcē uz 30min-1hmax. Ir uzņēmumā komandas, komandām mini-atbidlīgais, priekšā plāns cītīgi virzāmies uz priekšu. Visi pārmetumi par to, ka "redz, ārzemniekiem studenti sazīmējuši, tas ir tikai vārds" ir diezgan komiski. Latviešu star-arhitekti rasē kopā ar tehniķiem lapas? Vai viņam to vajadzētu darīt?

B) Krāpšanās. Sevis, citu kolēģu ( kas smagi un grūti strādājuši ) un pasūtītāju. Esmu piedalījies pats 2 LV konkursos kur rezultāts pēc pitch vinēšanas prezentējot vizenes mainās par 180 grādiem līdz nepazīšanai. Kapēc? Nav nejausmas cik paredzētais dizains zelta dukātus izmaksās pasūtītājam. Diezgan elementāra lieta, bet nu LV diezgan smagi ar to matemātiku un rēķināšanu, kas patiesībā ir visa pamatā. Nevar tā -20 / +20 mio robežās svaidīties. Vai tomēr var? JRT....

C) Ofisa kultūra. Miķelis to, laikam nekad nespēs saprast, bet ir starpība strādājot LV vai kādā no respektablajiem birojiem, kas mazliet levitē pāri citiem un nosaka "trendus". Lielāks konkurss darbiniekiem, ļoti jaudīgi kolēģi apkārt un vadītāji, kam ir bijusi izdevība skoloties pie pasniedzējiem, kas atstājuši footprint arhitektūras jomā un ir atzīti visā pasaulē, CAD standarti, atalgojums un karjeras iespējas. LV ar nodokļu "optimizēšanu", puslegālajiem birojiem, mg/doktoram ar 900eur algu arhitektūra izskatās vairāk pēc hobija nevis nopietnas prakses. Lūk piedāvāju scenāriju: izdalies starp citiem skolā, atrodi pirmos klientus sāc savu praksi, gribās zīmēt lielākus projektus algo darbiniekus, darbinieki kā progresē tā noteikti pametīs biroju, jo 0 instrumenti kā viņus noturēt. Un tas ierobežo kopējo biroja izaugsmi kā tādu, ka trūks vienmēr talanti, kas cels uz augšu biroja latiņu. Ļoti ierobežota darba spēka izvēle.

D) Mentalitāte. Pirms šķirot vai ZAHA ir 1/2/3 šķira ( kas ir absurdi ) un meklēt skabargu cita acī varbūt vajadzētu nosākuma nogāzt mežu, kas ir paša acī/sfērā. Tik ļoti gribās pamācīt, kas ir Arhitektūra ar lielo vai mazo A, bet tajā pašā laikā nevar tikt galā ar elementārām lietām savā valstī. Takā izglītoti cilvēki, bet nu reizēm tā tuvredzība un padomju skola spiežās ārā pa visām vīlēm.

E) Mentalitāte/Tuvredzība. Kolēģu centība, uzņēmuma mēŗķtiecīga darbība atnesa PR sadaļā "labumus" 800'000eur vērtībā. Reizēm A4D ielūkojoties pēc tekstiem liekas, ka LV arhitektu sabiedrība grib pēc iespējas vairāk noslēgties un vispār ar savām idejām nedalīties. Un kad dalās, tad diezgan nemākulīgi graujot visu spēles dalībnieku reputāciju. Skat. "ogu" vecrīgā un visu procesu kā tika ideja prezentēta.


Miķelis: Re: mono [15/03/2018 23:55]

1. Latviešiem jag stararhitektu, bija Birkerts.

2. Piekrītu.

3. Footprint nemaz tik daudzi nav atstājuši, trendi neskaitās, tos ražo žurnāli un apdares materiālu ražotāji. Projektēšanas tehnoloģija - jā varbūt pie mums tā nav, jo nav sakārtota arhitektu vide.

4. ZAHA bija augstākā līga un virzīja Arhitektūras domu. Viņas diemžēl vairs nav. Augstākā līga ir augstākā līga, mēs te visi spēlējam reģionālajā amatieru 3.līgā.

5. Nesapratu - kas par ogu atnesa 800k EUR? Kāda oga? Bet ar idejām te neviens nedalās, tās dzīvo labi nostīpotās ozolkoka mucās.


Miķelis: Re: mono [15/03/2018 23:57]

1. Latviešiem nav stararhitektu. Bija Birkerts.


Miķelis: stereo [16/03/2018]

Arhitekta spēju radīt Arhitektūru nosaka daudzu elementu kopums, bet galvenais spēja uztaustīt laikmeta pulsu. To nevar iemācīt neviens skolotājs, neviens birojs kur griežas naudas ritenis, tā parasti ir pēdējā pakāpe arhitekta pašizziņas procesā. Meistarība ir būt 10-25 gadus priekšā arhitektūras modei ( Zaha ), kura ir tikai daļa no modernā dzīvesveida. Pasaulē katru gadu rodas tikai divas, trīs vērā ņemamas ēkas, kuras spēj izteikt jauno Arhitektūrā. Kļūt par Meistaru var tepat Latvijā, tikai jāstrādā un jātrenējas. Jābūt videi ar vienlīdzīgām tiesībām konkursos, godīgai konkurencei. Šī nomale ir laba vieta Arhitektūras treniņiem, jo daudzi labi kursi pieejami attālināti, haoss valsts pārvaldē, zemās algas nedod iespēju kārt karotes aiz mākoņu maliņas.


K: Re: stereo [20/03/2018 17:41]

Arhitektūrā kā agrāk tā arī tagad eksistē elitārisms (šī vārda pozitīvā nozīmē). Ir salīdzinoši noslēgts riņķis cilvēku, kas savstarpēji kontaktē, viens no otra zog idejas/ sievas, reizēm kaujās un kaut kādā veidā savstarpēji konkurējot virza uz priekšu domu par arhitektūru. Esot ETH, AA, KADK, Delft, etc. jebkuru no šiem "starhitektiem" var kādā brīdī sastapt, iedzert ar viņiem alu un uzzināt kādos virzienos viņu prātos virzās diskurss. Es šaubos vai tavs piedāvājums par izolēšanos, sēdēšanu Latgales viensētā un online lekciju vērošanu ir labs. Lai gan konteksts ir līdzīgs, diezvai sanāks Lv versija par Chur.


Miķelis: Re: stereo [20/03/2018 17:58]

Bāros sēdošie un alu dzerošie nevirza uz priekšu Arhitektūru, viņi tikai tēlo ka to dara. Tēlo ka ir stāri. Arhitektūra rodas arhitektūras darbnīcās, tādās kā Renco Piano vai Pētera Cumtora. Bjerkes stila darboņu šobrīd ir ļoti daudz, tas tiesa, bet viņi nevirza Arhitektūras domu.


K: Re: stereo [20/03/2018 18:32]

Nezinu no kurienes te Bjerke parādījās.. Ja runā par Renzo Piano, tad viņš piecus gadus strādāja pie Louis Kahn, tad satika Richard Rogers kurš nāca no AA (tajā laikā tur darbojās Cedric Price) Archigram joprojām bija modē un abi gribēja kopā uztaisīt kaut ko inčīgu. Sanāca daudzu skolu apvienojums un radās Pompidou, kas pilnīgi noteikti ir viena no tām dažām ēkām gadā, "kurām ir nozīme." Nedomāju, ka šo var salīdzināt ar viensētas ateljē vai kādu citu arhitektūras darbnīcu modeli, kuru tu apraksti.


saņemti 46 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.