a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Ķīpsalas gals. URA

<< Projekti

Ķīpsalas gals. URA

Pirmo vietu Ķīpsalas konkursā ieguva apvienības URA darbs, kuru uzlūkojot šķiet ieraugāmas neoracionālistu ideju ietekmes un motīvi, taču apskatot projektu, uz ko norādījuši citi konkursa dalībnieki, top skaidrs, ka runa šeit drīzāk ir par kādas konkrētas, nesenas Parīzes ēkas nekritisku ārējā tēla atdarināšanu. Vēlēdamies pārtraukt sacelto ažiotāžu, autori projekta materiāliem pievienojuši savu skaidrojumu.

Pilsēttelpa

Ķīpsalas ziemeļu gals ir nozīmīga vieta Rīgas pilsētā, īpaši no daugavas labā krasta skatu punktiem uz Pārdaugavas siluetu. Izejot no telpiskās uztveres teorijas, lai vide uztvertos kā vienota pilsēttelpa, ēku augstumu un attālumu proporcijai jābūt attiecībā 1:4 (Rūdolfs Arnheims, Māksla un telpas vizuālā uztvere). Ūdens telpas platumu šajā Rīgas teritorijā (550m, 200m) un ēkas augstuma  (30 m) attiecība nozīmē, kā ēka ar šādu augstumu nemainīs pilsēttelpas raksturu un nevarēs kļūt par pilsēttelpas dominanti, bet pildīs svarīgā lokālā akcenta lomu salīdzinoši nelielā rādiusā.

Salīdzinoši ar Daugavas panorāmu mērogiem (ēka eksponējas uz skatu punktiem ar attālumu 2-4 km), ēkas apjoms ir ļoti neliels, tāpēc tam jābūt ļoti lakoniskam. Tika izvēlēta trīsstūra prizmas forma, kura no lieliem attālumiem izskatās kā kvadrāts (sk. pilsētvides vizualizācijas). Trīsstūra forma akcentē Ķīpsalas ziemeļu gala stūri un ir Daugavas un Zundas kanāla satekas atbalss.

Ēkas novietojums Rīgas vidē ir īpašs, tāpēc nepieciešams lai ēkai ir veidols, lai tās izskatam piemīt zināms simbolisms. Tai pat laikā ēkai jābūt no gataviem saliekamiem betona konstrukcijām, kas samazinās gan būvniecības izmaksas, gan projekta realizācijas laiku. Priekšlikumā ēkas veidols apvieno trīs metaforas — kuģa, bākas un kuģniecības konteinerus. Ēkai ir ļoti spics stūris, kuram apakšējos trijos stāvos ir izņemti daži segmenti — līdz ar to ēkas gals atgādina kuģa «degunu». Dēļ ēkas šaurā leņķa, tā Rīgas līča puses izskatās ļoti šaura un augsta, līdzīgi bākai. Tieši šajā skatu punktā ēku redzēs Rīgas viesi, kas iebrauc pilsētā caur jūras vārtiem. Fasādes risinājums atgādina saliktos kuģniecības konteinerus, šo asociāciju pastiprina arī it kā «izņemti» ēkas segmenti augšējā daļā Vecrīgas pusē un apakšējā daļā Rīgas līča pusē. Šādi tiek akcentēta vietas saikne ar jūru un ostu.

Novietnes risinājums

Ķīpsalas īpatnība — klusa ciema aura lielpilsētas sirdī. Tāpēc labiekārtojuma risinājumā paredzēts veidot dažādas rekreācijas telpas dabas tuvumā, kas būtu piemērotas mierīgai atpūtai, iekļaujot Daugavas promenādes posmu, pieslēgumu Rīgas velomaršrutu tīklojumam, vieglo un vidējo jahtu piestātnes, publiski pieejamas rekreācijas iespējas tiešā ūdens tuvumā un uz ūdens peldošiem pontoniem un terasēm, bērnu rotaļlaukumu.

Plānojums

Atbilstoši nolikuma telpu programmai, priekšlikumā kopā ir 40 dzīvokļi, no kuriem 17 dzīvokļi ir divistabu, 13 dzīvokļi ir trīsistabu, 10 dzīvokļi ir četristabu. Ir vieta 46 autostāvvietām pagrabstāvos, kā arī papildus stāvvietas viesiem un sabiedriskās funkcijas telpu apmeklētājiem. Sabiedriskās funkcijas telpas sastāv no restorāna (kuram ir izcili panorāmas skati uz Daugavu un Vecrīgu un vasaras terase pie upes) un biroja. Ēkai ir viena kāpņu telpa, kas samazina būvniecības izmaksas. Dzīvokļiem ir stiklotas un atklātas lodžijas ar izciliem panorāmas skatiem un laba insolācija (neviena telpa nav vērsta uz ziemeļiem).

Konstrukcijas

Priekšlikums paredz gatavu saliekamo konstrukciju izmantošanu (rūpnieciski ražoti saliekamie betona sienu paneļi, pārseguma paneļi, fasādes paneļi, utt.), kas būtiski samazinās būvniecības izmaksas un paātrinās projekta realizācijas laiku. Gan griestu augstumi, gan nesošo stabu solis atbilst gatavu konstrukciju izmantošanai. Neskatoties uz ēkas trīsstūra formu, dzīvokļu plānojums ir regulārs, un telpu forma pārsvarā ir taisnstūra, vienkārša un ērta dzīvošanai. Fasāžu apdarei iecerēti Trespa paneļi.

Tehniskie rādītāji           

  • Gruntsgabala kopējā platība — 3181 m²
  • Apbūves laukums — 563 m²
  • Ēkas kopējā platība —  231 m²
  • Dzīvokļu skaits — 40
  • Kopējā dzīvojamā platība — 3507 m²
  • Dzīvojamās daļas koplietošanas telpas — 326 m²
  • Ēkas publiskās daļas 1. stāva kopējā platība — 398 m²
  • Pagrabstāvu kopējā platība — 1667 m²

 

Ir vai nav līdzīgs?

Reaģējot uz sociālajos tīklos sacelto ažiotāžu ap U-R-A konkursā uzvarējušos projektu ēkai Balasta dambī 90, autori, vēlēdamies pārtraukt sacelto skandālu, iesūtīja savu viedokli par līdzību tēmu. un pamatojumu projekta formālajiem risinājumiem, kas aplūkojams pievienotajās lapās.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpgTITULBILDE.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_02.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_03.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_04.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_05.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_06.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_07.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_08.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_09.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_10.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_11.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_12.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_13.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_14.jpg_U-R-A_PETIJUMS_4mazs_Page_15.jpg

Raksts publicēts: 07/04/2015

Autori: U-R-A — Jevgenijs Leonovs, Antons Gonda, Ivo Dzenis, Marija Solovjova


saņemti 26 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.