a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Brīvdienu māja Papē

<< Projekti

Brīvdienu māja Papē

Šodien, Lietuvas neatkarības dienā, — gabaliņš lietuviešu arhitektūras Latvijā, — māja Papes kāpās, kuras autori ir Kauņas birojs Archispektras. Ēka tikusi publicēta starptautiskos arhitektūras medijos pagājušajā rudenī, taču jaunu aktualitāti ieguva nesen, kad parādījās kā viens no Latvijas kandidātiem Eiropas Savienības Mīsa van der Roes balvai.

Māja atrodas Baltija jūras piekrastes kāpu joslā. Ēkas ideju un tēlu netieši ietekmējuši tādi apkārtnes faktori, kā vējš un saulriets, pūķsērferi un laivas, kāpas un pļava ar garo zāli un sīkajām puķītēm arvien mainīgās krāsās, kā arī ar piejūras dzīvi saistītie attālumu, izmēru un pieredzes slāņi.  Skaidri lineārā apjumtā būve eleganti šķērso un reizē līdzsvarojas ar apkārtnes lēzeni liektajām līnijām.

Projekta uzdevums bija radīt māju ģimenei, kuras vaļasprieks ir pūķsērfošana. Mūsdienīga stila ēkas ideju, plāna struktūru un neregulāro formu noteica apkārtne, zemes gabala lielums un forma, likumiskais ietvars un, protams, centieni apmierināt pasūtītāja vēlmes un radīt ergonomisku ērtu ģimenes atpūtas māju.

Apkaimes niedru jumtu tradīcijas rosināja galvenā fasādes materiāla izvēli. Taču noteicošais konteksta aspekts ir piekrastes dabas ainava, ar ko ēka pilnībā saplūst. Ēkas apjoms ir atvasināts no stilizētas krasta kāpas. Stingra, noteikta un mūsdienīga forma rod saskaņu ar tradicionālajiem apkārtnē lietotajiem materiāliem — niedrēm un koku, kā arī — divslīpju jumtiem, tādējādi respektējot vietas kontekstu, uztverot tās būtību.

Dzīvojamā istaba un virtuve, pusdienu un atpūtas zonas ir grupētas vienā. Īpašu sajūtu pieredzi dod telpas atškirīgos līmeņos. Virsgaisma papildina mājas vējaino raksturu un telpisko dinamiku. No ikvienas telpas jūras virzienā paveras bezgalīgais apvārsnis un nav redzami kaimiņi.  

Līmētā koka konstrukcijas tika izvēlētas kā labākais veids mājas apjoma veidošanai un tīrai iekštelpai. Aizgūstot pieredzi no vietējām amatniecības tradīcijām, niedru sienas un jumtu noslēdz koka dēļu klājs. Interjers uzsver ārtelpas un iekštelpas veselumu, tāpēc sienu un griestu apdarē bagātīgi lietoti dēļi un koka klātbūtne raisa siltuma sajūtu. Iekštelpa ir aicinoša, raisot brīvdienu sajūtu, — mazliet raupja un maiga vienlaikus.  

Mājas kāpās

Papē, Latvijā
Autori: ARCHISPEKTRAS — Aidas Kalinauskas, Vaidas Tamošiūnas
2015. gads
Platība: 175 m²

Archispektras-maja-pape-01.jpgArchispektras-maja-pape-02.jpgArchispektras-maja-pape-03.jpgArchispektras-maja-pape-04.jpgArchispektras-maja-pape-05.jpgArchispektras-maja-pape-06.jpgArchispektras-maja-pape-07.jpgArchispektras-maja-pape-08.jpgArchispektras-maja-pape-09.jpgArchispektras-maja-pape-10.jpgArchispektras-maja-pape-11.jpgArchispektras-maja-pape-12.jpgArchispektras-maja-pape-13.jpgArchispektras-maja-pape-14.jpgArchispektras-maja-pape-15.jpgArchispektras-maja-pape-16.jpgArchispektras-maja-pape-17.jpgArchispektras-maja-pape-18.jpgArchispektras-maja-pape-19.jpgArchispektras-maja-pape-20.jpgArchispektras-maja-pape-21.jpgArchispektras-maja-pape-22.jpgArchispektras-maja-pape-23.jpgArchispektras-maja-pape-24.jpgArchispektras-maja-pape-25.jpgArchispektras-maja-pape-26.jpgArchispektras-maja-pape-27.jpgArchispektras-maja-pape-28.jpg

Raksts publicēts: 16/02/2017

ARCHISPEKTRAS
Foto: Juozas Kamenskas

Archispektras ir neliels Kauņas birojs, kurā strādā septiņi arhitekti (25-55 gadi veci), nodarbojoties kā ar arhitektūru, tā interjeru. Viņu kontā ir virkne privātmāju, kurās jaušama t.s. 'Kauņas skolas' izsmalcinātība. Birojs uzsver personiskumu, vietas konteksta un funkcionalitātes nozīmi savos darbos, kā būtisku faktorus minot inovatīvu detaļu un materiālu pielietojumu, kā arī lieliskas telpas kvalitātes.


saņemti 13 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.