a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Ziemeļu kvartāls izstādē un lekcijās

<< Notikumi

Ziemeļu kvartāls izstādē un lekcijās

Atzīmējot Pasaules arhitektūras dienu, 2. oktobrī plkst 17.30 Arhitektūras muzejā tiks atklāta žurnāla Projekt Baltia veidotā izstāde Ziemeļu kvartāls / Nordic block, kas veltīta pilsētas auduma pamatelementa — kvartāla — attīstībai Ziemeļu un Baltijas valstīs. Izstādi plkst. 15.30 ievadīs seminārs Arhitektu namā, kurā uzstāsies vairāki izstādes kuratori.

Ziemeļu kvartāls (Nordic Block) ir arhitektūras žurnāla Project Baltia  veidota izstāde, kas pievēršas pilsētas kvartāla — attīstībai Ziemeļu un Baltijas valstīs. Izstādes virskurators, žurnāla Project Baltia galvenais redaktors Vladimirs Frolovs, ir aicinājis līdzkuratorus no katras valsts izvēlēties trīs savā zemē tapušus projektus, kas raksturotu ziemeļu identitāti mūsdienu pilsētbūvniecībā; divi no projektiem ir īstenoti, bet trešais atrodas attīstībā vai tikai ieceres stadijā. Līdzās atspoguļotas arī vēsturiskas atsauces — senāki kvartālu apbūves piemēri pa vienam no katras valsts.

Izstādē eksponēti projekti no Dānijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas, kā arī Sanktpēterburgas — Krievijas ziemeļu galvaspilsētas, kuras identitāti arī savā veidā ietekmē ziemeļu mentalitāte. Netveramais «ziemeļnieciskums» ir izstādes vadmotīvs, kas aptver līdzīgos, bet vienlaikus pietiekami atšķirīgos klimatiskos, politiskos, sociālos, ekonomiskos un kultūras apstākļus: saikni ar dabu, nosacītu vienkāršību, mūsdienīgu arhitektūras valodu, kā arī noteikta sociālo dimensiju, ko mūsdienās tomēr spēcīgi ietekmējusi neoliberālisma doktrīna. Izstādes vērtība slēpjas ne tikai attēlos, bet īpaši kuratoru rakstītajos tekstos, kas kopā tiecas traktēt Ziemeļeiropas identitāti mūsdienu arhitektūrā un pilsētbūvniecībā — teksti pilnībā lasāmi izstādes katalogā.

Projekts tika sagatavots 2014. gadā, un pirmo reizi izstādīts 4. Maskavas arhitektūras biennālē, kas bija veltīta pilsētas kvartāla tēmai. Izstāde bijusi skatāma arī Sanktpēterburgā (2015) un Kauņā (2016). Rīgā, Latvijas Arhitektūras muzejā, izstāde tiek atklāta Pasaules arhitektūras dienā, kas tradicionāli tiek atzīmēta oktobra pirmajā pirmdienā, šogad — 2. oktobrī. Pirms izstādes atklāšanas Latvijas Arhitektu savienībā ar priekšlasījumiem uzstāsies vairāki izstādes Ziemeļu kvartāls kuratori (Andreas Vaa Bermann / Norvēģija; Aet Ader / Igaunija; Artis Zvirgzdiņš / Latvija; kā arī izstādes galvenais kurators Vladimirs Frolovs no Sanktpēterburgas), rosinot domu apmaiņu par pilsētbūvnieciskiem jautājumiem mūsdienu Ziemeļeiropas un Latvijas arhitektūrā.

Ziemeļu kvartāls  / Nordic Block

Izstāde Latvijas Arhitektūras muzejā
2. oktobris — 1. decembris

 • Izstādes kuratoru priekšlasījumi un diskusija — 2. oktobrī plkst. 15.30 Arhitektu namā
 • Izstādes atklāšana — 2. oktobrī plkst.17.30, Arhitektūras muzejā

Priekšlasījumi un diskusija notiks angļu valodā. Liels lūgums reģistrēt savu dalībuhttp://ej.uz/NordicBlock_lectures
(Tas pirmkārt nepieciešams, lai zinātu, kā iekārtot zāli  — mazākajam, mājīgākajam formātam, vai tā, lai satilptu vairāk cilvēku)

  Izstādi un semināru organizē: žurnāls Project Baltia, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Latvijas Arhitektūras muzejs, Latvijas Arhitektu savienība

  Atbalsta: Norvēģijas vēstniecība, Somijas vēstniecība, Zviedrijas vēstniecība, Dānijas vēstniecība, Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā.

  Nordic Block_invitation-650px.jpgArhitektu birojs BIG. Dzīvojamais komplekss 8 huset Kopenhāgenā, Dānijā. Foto: Jens LindheArhitekti: CEBRA, JDS, SeARCH, Luiss Pajārs. Dzīvojamais komplekss Isbjerget Orhūsā, Dānija. Foto: Mikkel FrostArhitektu biroji: A-lab, Dark, Arkitekter AS, Lund Hagem Arkitekter, MAD Architects, MVRDV, SJ Architects, Snøhetta. Operas kvartāls Oslo, Norvēģija. Foto: Tomasz MajewskiArhitekti: Pekka Helin, Tuomas Wichmann, Hanna Euro, Anne Jylha, Marja-Riitta Norri, Harri Koski, Ritva Mannersuo, Susanna Tolvanen. Kalasatamas kvartāls Helsinkos, Somija. Foto un grafika: Helin & Co Arkkitehdit OYArhitekte Zaiga Gaile u.c. Berga bazārs Rīgā. Foto: Aivars SiliņšArhitektu birojs SZK un Partneri. Dzīvojamais komplekss Aurora Rīgā. Foto: Aivars SiliņšArhitekti: Tadas Balčiūnas, Andrius Skiezgelas,Vytautas Biekšа, Marius Kanevičius. Kvartāls Užupē. Viļņa, Lietuva. Publicitātes foto

  Raksts publicēts: 20/09/2017

  Teksts: Artis Zvirgzdiņš, Ilze Martinsone


  Pievienot komentāru:

  Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


  Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

  © Arhitektūras platforma A4D
  Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.