a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Venēcijas biennālē atklāj Baltijas paviljonu

<< Notikumi

Venēcijas biennālē atklāj Baltijas paviljonu

Šonedēļ Venēcijā sākas 15. arhitektūras biennāle. Latvijai tajā piedalās ar līdz šim lielāko un vērienīgāko ekspozīciju, un, pateicoties kuratoru vīzijai, — veidojot kopīgu Baltijas valstu paviljonu, kopā ar Igauniju un Lietuvu. Baltijas paviljons tiek atklāts šo pēcpusdien. Papildināts teksts, kā arī — foto no atklāšanas.

Baltijas paviljona ekspozīcija tiecas aplūkot Baltiju kā vienotu telpu, pievēršas liela mēroga infrastruktūras projektiem, dabas resursiem, pētot to ietekmei uz ainavu, ekonomiku, kultūru. Izstāde runā par telpu, taču drīzāk ģeogrāfiskā, ne arhitektūras izpratnē, — ekspozīcija pasniegta kā ģeoloģisks griezums caur cilvēku veidoto vidi. Tas ir kā vizionārs ieskats reģiona pārmaiņu procesos un cilvēku veidotajā vidē, kā mēģinājums ne tikai izprast ietvaru, dažādus telpveides procesus un laikmetu kopumā, bet arī rast jaunus izaicinājumus un uzdevumus arhitektūrai, kas veido mūsu nākotnes scenārijus. Tie ir arī centieni palūkoties uz Baltijas valstu sadarbību citā līmenī — būt spēcīgām un ietekmīgām, iniciējot projektus, kas nodrošina visa reģiona izaugsmi un attīstību Eiropas projekta sašķeltības kontekstā.

«Baltijas paviljons piedāvā skatīties tālāk par ēku fasādēm, mērķtiecīgi apkopojot Baltijas reģiona laikmeta pārmaiņu liecības cilvēku veidotajā vidē. No pārrobežu infrastruktūras savienojumiem, Baltijas jūras un gaisa telpas līdz pat zemes dzīlēm — mēs organizējam savu dzīvi ar dažādiem telpiskiem paņēmieniem. Ekspozīcija apzina jaunus uzdevumus un izaicinājumus stratēģiskai, tālejošai arhitektūrai, kas sakņojas reģionālā sadarbībā. Mēs mudinām paplašināt arhitektūras lomu, to saistot ar citām telpiskām nozarēm, lai risinātu visam reģionam būtiskus jautājumus. No Rail Baltic ambīcijām, enerģijas avotiem, speciālajām ekonomiskajām zonām un kultūras infrastruktūras, līdz pat minerālo resursu prognozei. Paviljons izceļ šo procesu potenciālu būt bagātīgiem un operatīviem iedvesmas avotiem reģiona nākotnei,» saka Baltijas paviljona kuratori.

Vairāk nekā 100 dažādu autoru darbi izvietoti Venēcijas Palasport Arsenale sporta zālē, izmantojot telpu visā tās pilnībā. Ekspozīcijas — materiālu paraugu, iežu, telpisku maketu, termokaršu, satelītattēlu, fotogrāfiju, zīmējumu un objektu kopumu — pārsedz 2000 m² caurredzama instalācija. Īpašā atmosfēra dod iespēju katram apmeklētājam jaunatklāt tematiskas paralēles.

Baltijas paviljona atrašanās sporta zālē, kas ik dienas piepildīta ar dažādām vietējo iedzīvotāju aktivitātēm, biennāli tuvina arī vietējai Venēcijas sabiedrībai, sasaucoties ar starptautiskās izstādes uzstādījumu par robežām, publiskumu un publiskās telpas nozīmi, kā arī sabiedrības iesaisti dažādos ar arhitektūru saistītos procesos. Venēcijas Arhitektūras biennāles kurators ir godalgotais Čīles arhitekts Alehandro Aravena (Alejandro Aravena), kurš sola šo biennāli veidot atvērtāku plašākai auditorijai, vēršot uzmanību arhitektūras iespējām uzlabot telpiskās vides un sabiedrības dzīves kvalitāti.

Baltijas paviljona ekspozīciju papildina publikācija Baltijas atlants ar vairāk nekā 30 autoru īsu eseju apkopojumu, kas veltītas cilvēku veidotajai videi Baltijā un plašākā reģionā. Esejas radījuši gan Latvijas, gan starptautiski autori, tādējādi atvērtā, daudzpusīgā formātā aplūkojot Baltijas reģionu un tā nākotnes attīstības perspektīvas. Publikācijas izdevējs ir Sternberg Press .

Baltijas paviljona autori un atbalstītāji

Vienots Baltijas paviljons ir nevalstiska deviņu Lietuvas, Latvijas un Igaunijas kuratoru iniciatīva, mainot tradicionālo Venēcijas arhitektūras biennāles uzstādījumu, kas paredz nacionālu valstu paviljonu veidošanu. Projekts uzvarēja trīs atsevišķos nacionālajos konkursos, pirmo reizi dodot iespēju Venēcijas arhitektūras un mākslas biennāles izstāžu vēsturē īstenot ideju par kopīgu Baltijas valstu ekspozīciju.

Ekspozīcijas kuratori — Kārlis Bērziņš, Jurga Daubaraitė, Petras Išora, Ona Lozuraitytė, Niklāvs Paegle, Dagnija Smilga, Johan Tali, Laila Zariņa, Jonas Žukauskas.

Apjomīgā ekspozīcija top, pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Lietuvas Republikas Kultūras padomes, Igaunijas Republikas Kultūras ministrijas un Igaunijas Kultūras dotāciju fonda atbalstam.

 

Baltijas paviljona ekspozīcija tiks atklāta piektdien, 27. maijā, plkst. 17.00, Palasport Arsenale ēkas (jeb Giobatta Gianquinto vārdā nosauktā sporta zāle) 1600 kvadrātmetros, Venēcijas komūnas centrā, aptuveni 50 metrus no Arsenāla izstāžu zāles galvenās ieejas. No 28. maija līdz pat 27. novembrim ekspozīcija būs atvērta ikvienam apmeklētājam un, tā kā atrodas ārpus Arsenāla un Giardini, tad pieejam bez maksas.

Baltijas paviljona ekspozīcija ceļā uz Venēcijas biennāliBaltijas paviljona ekspozīcija ceļā uz Venēcijas biennāliBaltijas paviljona ekspozīcija ceļā uz Venēcijas biennāliBaltijas paviljons. Foto: Ansis StarksBaltijas paviljons. Foto: Ansis StarksBaltijas paviljons. Foto: Ansis StarksBaltijas paviljons. Foto: Ansis StarksBaltijas paviljona atklāšana. Foto: Ingel VaiklaBaltijas paviljona atklāšana. Foto: Ingel VaiklaBaltijas paviljona atklāšana. Foto: Ingel VaiklaBaltijas paviljona atklāšana. Foto: Ingel VaiklaBaltijas paviljona kuratoru komanda preses konferencē aprīlī: Dagnija Smilga, Niklāvs Paegle, Laila Zariņa, Jurga Daubaraite, Jons Žukausks, Ona Lozuraitīte, Kārlis Bērziņš, Johans Tali, Petrs Išora

Raksts publicēts: 27/05/2016

Informācija: Lāsma Trofimova, komunikācijas aģentūra Edelman Affiliate


saņemti 3 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.