Vēl viena tikšanās ar Čārlzu Lendriju

23. aprīlī radošās darbības nedēļa radi!2013 ietvaros norisināsies pasākums Mijiedarbība un sadarbība (Rīgas) arhitektūrā. Pasākuma ietvaros notiks pasaulē pazīstamā urbānista, inovāciju eksperta un radošās pilsētas koncepta autora Čārlza Lendrija (Charles Landry) uzruna un interaktīvā diskusiju, iesaistot auditoriju Rīgas izaicinājumu un iespēju apspriešanā un attīstības virzienu definēšanā, kā arī tiks demonstrēta režisora Dāvja Sīmaņa dokumentālā filma Pēdējā tempļa hronikas (2012) — par vienu no vērienīgākajiem būvniecības projektiem Latvijas vēsturē — Nacionālo bibliotēku.

Pasākuma tematika skar arhitektūras lomu mainīgajā mūsdienu sabiedrībā, arhitekta un sabiedrības mijiedarbību un sadarbību, saskarsmes punktus, kopējo — atšķirīgo, kā arī radošuma iespējas. Pieteikties pasākumam aicināti arhitekti, urbānisti, pilsētplānotāji, kopienu aktīvisti un citi interesenti.  

Prezentācijas tēma

Pagātnes, tagadnes un nākotnes elementi:  21. gs. arhitektūras lielākais izaicinājums būs potenciāli milzīgā zinātnes, inženiertehnisko un informācijas tehnoloģiju ietekme uz kvalitatīvām pilsēttelpas satura izmaiņām. Globālās migrācijas iespaidā pilsētas būs spiestas ieviest arvien jaunu metodiku pilsētvides organizatoriskās struktūras modelēšanā un dažādu funkciju transformēšanā atbilstoši sociālajam pieprasījumam nākotnē.

Tāpēc šodien kā vēl nekad agrāk mums ir jārod labas arhitektūras labākā definīcija austošā e-laikmeta mainīgo vērtību kontekstā, kad ir gan jāvērtē apbūves arhitektoniskais mākslinieciskums un funkcionalitāte, gan jāspēj orientēties dažādos alternatīvos arhitektūras un pilsētplānošanas redzējumos, gan arī jāievēro bezprecedenta energotaupības un dabas bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas prasības.

Praktizējošu un sociāli atbildīgu arhitektūras jomas profesionāļu iesaistīšanās sabiedriskajā dzīvē ir bijusi nozīmīga vienmēr, ko apliecina iepriekšējo gadsimtu pieredze un šodienas ekspertu balsis. Tāpēc mums ir jākļūst par pārmaiņu aģentiem un vērtētājiem, kas iniciē un veicina sabiedrības izpratni par nepieciešamajām nākotnes reformām pilsētvidē, apbūvē, arhitektūrā.

Turklāt tam visam ir jāstrādā tā, lai Rīgas arhitektūras jaunrades procesu padarītu par ikviena rīdzinieka iedvesmas un prieka avotu, kas tālāk, nonākot jau nākamo paaudžu rokās, Rīgu padarīs vēl daiļāku un iespaidīgāku, mājīgāku un zaļāku nekā jebkad iepriekš, neaizmirstot, ka Rīgas pilsētas arhitektūras estētikas attīstībai ir jāveicina arī draudzīgs noskaņojums un laipna saskarsme pilsētnieku un pilsētas viesu starpā.

Sistēmas un radošums: Vai arhitekts ir mūsdienu sociālais inženieris, kas ne tikai rada fizisko vidi, bet arī kaut ko vairāk, esot (līdz-) atbildīgs par izmaiņām domāšanas veidā, gara apvāršņos vai pilsētvides mijiedarbības sociāli psiholoģiskajā uztverē?

Vai arhitektūra tādējādi var veicināt pārredzamāku un radošāku savstarpējo komunikāciju? Vai arhitektūra spēj mudināt atrast iztrūkstošo saikni starp pēcneatkarības perioda apgaismību, dažādiem krīzes periodiem un notiekošo pāreju uz dinamisku, daudzslāņainu sabiedrību, kas darbojas sarežģītu procesu vadīta?

Visbeidzot, vai arhitektūra ir tilts starp nepiepildīto individuālo pagātni un vairāk uz sabiedrību orientēto nākotni? Vai arhitekts, kas kā inženieris veido formas un sociālos procesus, ir paaudzes vienojošais elements? Vai arhitektūra var būt par starpnieku starp telpu un sabiedrību?

Čārlzs Lendrijs

Čārlzs Lendrijs (Charles Landry, 1948) ir starptautiska autoritāte radošuma izmantošanā pilsētvides pārmaiņās. Stimulējot aktīvu izdomas pielietošanu un domāšanu, viņš pilsētām palīdz noteikt un vispilnvērtīgāk izmantot savus resursus un atbrīvot to potenciālu. Viņa mērķis ir palīdzēt pilsētām kļūt spēcīgākām, pašpietiekamākām un konkurētspējīgām.

Visplašāk Lendrijs pazīstams kā grāmatas Radošā pilsēta: rīki pilsētvides novatoriem (The Creative City: A Toolkit for Urban Innovators) autors. Viņš ir viens no konceptu radošā ekonomika un radošā pilsēta pamatilicējiem. Radošā pilsēta mūsdienās ir kļuvusi par kustību visā pasaulē, kas orientējas uz pilsētplānošanas, attīstības un vadības pārvērtēšanu

1978. gadā Čārlzs Lendrijs nodibināja plaši pazīstamo domnīcu Comedia, kas kļuva par celmlauzi kultūras, radošuma un pilsētu pārmaiņu mijiedarbības jomā. Tādas personības kā Kens Vorpole (Ken Worpole), Franko Bjankini (Franco Bianchini), Fils Vuds (Phil Wood), Pīters Hols (Peter Hall), Džefs Malgans (Geoff Mulgan), Džūda Blūmfīlds (Jude Bloomfied), Nasīms Kāns (Naseem Khan) ir sniegušas savu ieguldījumu Comedia darbībā, kuras rezultātā tapušas vairāk nekā simts publikācijas un vairāk nekā 500 projekti visā pasaulē.

Popuārākās Lendrija grāmatas un publikācijas ir: Radošās pilsētas: rīki pilsētvides novatoriem (The Creative City: A Toolkit for Urban Innovators, 2000), Pilsētu veidošanas māksla (The Art of City Making, 2006), Starpkultūru pilsēta (The Intercultural City, 2008, kopā ar Filu Vudu), Radošo pilsētu pirmsākumi un nākotne (The Origins & Futures of the Creative City, 2012), Pilsētu sensorās ainavas (The Sensory Landscape of Cities, 2012)

Otrdiena, 23. aprīlis

RISEBA augsskolā, Arhitektūras un mediju centrā Ūdens ielā 6

10.00-14.30 — Diskusija Latvijas arhitektūras eksporta potenciāls: izaicinājumi un iespējas
Rīko: Kultūras ministrija,  Latvijas arhitektu savienība
Vairāk

Kino Splendid Palace

16.30 — Dāvja Sīmaņa dokumentālā filma Pēdējā tempļa hronikas
18.00 — Čārlza Lendrija prezentācija
19.00 — Interaktīva viedokļu apmaiņa, diskutējot ar auditoriju par arhitektūras nozīmi un lomu Rīgā un citur pasaulē
Rīko: Rīgas pilsētas arhitekta birojs, British Council Latvia, Urban Institute Riga, Rīgas Nami.
Lai pieteiktos pasākumam Splendid Palace, ir jāaizpilda pieteikuma anketa

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx