a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Arhitektūras nedēļa un Gada balva

<< Notikumi

Arhitektūras nedēļa un Gada balva

Nu jau par tradīciju ir kļuvis Arhitektūras gada balvas notikumu izvērst par Arhitektūras nedēļu, kad balvas pasniegšanas ceremoniju ievada virkne citu saistītu pasākumu, padarot Latvijas arhitektūras gada lielākais notikumu par tādu kā festivālu, kam pievērsta arī plašāka sabiedrība uzmanība. Arhitektūras nedēļas notikumus šogad vieno tēmas par arhitektūras mērogu, vietu un iedzīvošanos apkārtējā vidē.

Komentāri:

Miķelis: Viss ir labi... [10/05/2017 10:55]

...tikai nav skaidrs kādā veidā pie mums notiek šis: http://www.db....s-stils-462720

Nav ne īsti metu konkursa, ne godīgas sacensības, ne ideju, no kurām izvēlēties labākās. Tātad nav Arhitektūras.

Visa rezultātā kāds par 2.5 Mio EUR uzprojektē Kvazimodo, kā 1.kārtā.

Varbūt ka jāsāk ar konkursu likumdošanas bāzes sakārtošanu, jāpieņem speciāls likums?

Citādi - svētki protams jāsvin, bet bez nopietnas likumdošanas bāzes kvalitāte mazināsies un kādu dienu vairs nebūs ko apbalvot.

Ja SN, ja Visvaldis piedalās tādos iepirkumos, tad pieļauju, ka LAS uzskata ka viss vislabākajā kārtībā. Kā uzskatāt Jūs?


Nezināju: Re: Viss ir labi... [10/05/2017 13:05]

Opā! Šis ir tiešām diskusijas vērts!


Nu jau: Re: Viss ir labi... [10/05/2017 21:59]

Vecuma marasms? Par ko cepies-Stradiņa slimnīcas jaunās ēkas skici izstrādā starptautiska arhitektu komanda - arhitektu biroju SIA „Nams" (Latvija), „JKMM" (Somija) un „Oliver" (Izraēla) ...


Miķelis: Re: Viss ir labi... [10/05/2017 23:25]

Kvazimodo ir starptautiskās arhitektu komandas darbs? Dažādi gēni, tas nolasāms fasādē. Kvazimodo brālis būs līdzīgs? Kurā brīdī bija starptautiskais konkurss ar starptautisku žūriju?


palasi, pirms izsakies: Re: Viss ir labi... [11/05/2017 09:06]

1, 2006.gada 27.-30.aprīlī tika organizēts starptautiskais plenērs “Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas teritorijas nākotnes attīstības vīzijas”, kurā piedalījās vairākas starptautiskas arhitektu grupas ar lielu pieredzi modernu slimnīcu plānošanā, kā arī bija starptautiska žūrija-arhitekti& starptautiski atzīti slimnīcu speci. LV arhitekti nemaz netika līdz startam.

2. .Izsludinātajā konkursā par P. Stradiņa slimnīcas jauno korpusu uzvarēja somu arhitektu biroja JKMM priekšlikums. JKMM partneris no Latvijas bija arhitektu birojs NAMS. Ar uzvarētājiem noslēdza līgumu par skiču stadijas izstrādi un projektēšanas uzdevuma sagatavošanu tehniskā projekta izstrādei. Projekta skiču stadija paredzēja principiālos risinājumus arhitektūras izpratnē un aprakstu tehnisko jautājumu izpratnē. Latvijā saskaņā ar likumiem vai publisko pasūtītāju uzstādījumu skiču projekta izstrādātāji nedrīkst piedalīties tālākajā procesā un startēt konkursā par tehniskā projekta izstrādi3. Ir gan saskaņotais Skiču projekts, gan MBP. Tehniskā projekta izstrādē konsekventi jāievēro JKMM skiču projektā iestrādātas vadlīnijas, nemainot ne ēkas tēlu, ne apjomu.


Miķelis: Re: Viss ir labi... [11/05/2017 12:31]

1.Plenēru neorganizēja Bratuškina k-gs? Tas ka latviešu arhitekti netiek līdz startam ir norma, jo mēs esam tādi patizli un neko nemākam - ne slimnīcas, ne mākslas muzejus projektēt. Nemākam pat Neifertu no plaukta izņemt. Drīz ar grūtībām spēsim privātmājas uzzīmēt. Esam vienkārši ar rokām no tās vietas.

2. Rezultāts - Kvazimodo. Lielais Kvazimodo. Kāpēc autoruzraudzību neveic somi, bet mūsējie? Varbūt vajadzēja vēl paaicināt lai to dara ķīnieši - rezultāts būtu vēl skaistāks.


info: Re: Viss ir labi... [11/05/2017 13:13]

Zini, kļūst apnicīgi ar Tevi diskutēt, ja nejēdz pat izlasīt pieejamo info. nav nekāds noslēpums, kas organizēja konkursu, kas piedalījās, kāds rezultāts, un tas, ka LV neviens uz to brīdi nebija jaunas lielas slimnīcas projektējis, arī fakts. Un bez jēdzīgas tehnoloģiskās shēmas diez vai kādam būtu šī slimnīca vajadzīga. Bija gan arhitekti, gan slimnīcu tehnoloģiju speci. Šis nu, kā reize, bija tas formāts, par kuru mūžīgi iestājies ,gan starptautisks konkurss, gan žūrija, bet atkal jau nav tā kā Guru Miķelim patiktos. Labāk aizver cimdiņu un bišķ paklusē, ja nejēdz elementāru info izlasīt. Pieriebies..


Miķelis: Re: Viss ir labi... [11/05/2017 16:57]

Domājams iespējams atrast kādu skiču konkursu no 1998.gada, kur kāds radījis skici trekno gadu stilā un tad par 2.5 Mio EUR mierīgi bez autoriem realizēt. Piedevām uzņemoties autoruzraudzību projektam, kuram neesi autors. 10.gados arhitektūrā nekas nemainās? Ir, ir vēl kur attīstīties Latviešu arhitektiem ar exibicionismu. Neviens nav projektējis:

1. Akustisko koncertzāli.

2. Multifunkcionālu sporta arēnu.

3. 50 m peldbaseinu.

4. Slēgtu vieglatlētikas manēžu.

5. Slēgtu futbola stadionu ar izbraucamu laukumu.

6. Tuneli zem Daugavas ( Ziemeļu šķērsojums ).

7. Dzelzeļa multimodālos mezglus.

8. Starptautisku autoostu.

9. Modernu operu.

Brīnos par Arhis, kā viņi uzdrošinājās projektēt starptautisku lidostu.Čaļi svīda droši ka caurām naktīm. Un slimnīca, protams. Tas ir supersarežģīts veidojums, kas pa spēkam tikai ārzemniekiem. Ko ta mēs ar rokām no tās vietas?

Vajadzētu ieviest Gada balvā jaunu nomināciju - Kristāla ananāss un dot tiem kas kaut kādu kādu specifisku objektu uzprojektē pirmais Latvijā. Cītādi pamperu ražotāji vedīs drīz ārā naudu maisiem un sponsorēs starptautiskus arhitektūras konkursus bez latviešu arhitektu piedalīšanās.

P.S. Cimdiņš. Tavējais. Ir vispareizākais uz pasaules? Ar 11 gadu vecu info?


mazais: Re: Viss ir labi... [11/05/2017 19:45]

Ja vien būtu izlasījis nolikumu pirmajam tenderim, varbūt saprastu, ka ir LIELA starpība starp lidostu un augsti tehnoloģisku slimnīcu. Arī šobrīd nav LV neviena medicīnas tehnologa ar normālu izpratni par procesiem (esmu saskāries cita projekta kontekstā) Šis projekts mazajam birojam par lielu, tas tomēr NAV mākslas muzeja šķūnītis.bet, iespējams, ka saprast negribi un varbūt arī nespēj, labāk iedzer un atslābsti, ka nekļūsti par nekam nederīgās slimnīcas pacientu


Miķelis: Re: Viss ir labi... [11/05/2017 19:53]

Tehnologus importē, nevis importē arhitektu birojus. Tas Tu esi nevarīgs, visi pārējie kaut kā tiek galā. Un lidosta kā reiz ir augstākās sarežģītības objekts, atšķirībā no slimnīcām, kuras pasaulē ka vai biezs un tehnoloģija starp citu mainās nu jau ik pēc 5-7 gadiem, tas nozīmē ka 2006.gadā izstrādātā tehnoloģija ir morāli novecojusi. Nerunājot par arhitektūru.

Bet patiesībā tehnoloģiju šobrīd projektēs no jauna, un tas ir pamats jaunam konkursam pavisam noteikti.


Miķelis: Re: Viss ir labi... [11/05/2017 19:48]

P.S. Jēdzīgas tehnoloģiskās shēmas izstrādā pieaicināti konsultanti un tās iekļauj konkursa materiālos. Nu tas notiek tur, kur arhitektiem rokas aug no pareizās vietas. Tur konkursa uzvarētāji arī projektē, nevis bez konkursa pielaiž to darīt Sestajiem. Precedenti ačgārnības Latvijā jau trīs: LU Dabaszinātņu fakultāte. Turpat blakus top bez konkursa jauna LU ēka un tagad arī Stradiņi.

LU Dabaszinātņu fakultātes konkursu uzvarēja studenti un darbs kardināli atšķiras no rezultāta. Tātad divejāda pieeja:

1. Tur kur somi, atkāpties no skices nevar par milimetru.

2. Tur, kur studenti, top pavisam kas cits. Piedevām knapi iziet cauri Pilsētas arhitekta kolēģijai. Un otra māja top atšķirīga no studentu piedāvājuma.

Izskatās ka Sestie ir galvenie shēmotāji Latvijā, kuri dala miljonus.

Un te nu gan ir pamats diskusijai, jo likums tiek apiets jau trešo reizi - katru reizi traktējot to savā labā. Un tā ir Shēma, - piedevām negodīga.

Nams tikko uzvarēja iepirkumā par Zaķusalas torni. 1.0 Mio EUR. Kurš tad tur uzcirta skici un tagad žāvē airus? Bija konkurss? Kurā gadā? Vai viss sākās nevainīgi ar plenēru, jo latviešu arhitekti no TV torņiem taču neko nejēdz, gluži kā no koncertzālēm piem. Liepājā.

Izkatās ka aiz spožās fasādes mums viss ir sapuvis. Ētikas nekādas.


nav labi: Re: Viss ir labi... [11/05/2017 21:01]

Paklau viszini! Izlasi publiski pieejamo info, aknas mazāk sāpēs un žults pietaupīsies. TV tornim bija MBP. Autore Rasma Svētiņa. Konkurss tāds pats kā Stradiņos - par BP izstrādi. Tur , kur ir mio, ir arī problēmas- Tevis piesauktie ārvalstu konsultanti, un projektētāji, ar pieredzi TV torņu, teātru un slimnīcu projektēšanā. Neba nu arhitektiem sviestiņš paliek. Varbūt patiešām savāc kaut minimālo info, pirms blej ēterā.


Miķelis: Re: Viss ir labi... [11/05/2017 22:07]

. Nu no 2.5 vai 1.0 Mio EUR ne tikai sviestiņš paliek, tur jau krietna krējuma ķērne sanāk, i zirgs ar ko to ķērni līdz savam antkambarim nogādāt.

Normālās zemēs, kur arhitektiem rokas neaug no tās vietas, BP izstrādā konkursa uzvarētājs. Mums to dara šiverīgie Angļu džentlmeņa kluba biedri.

Un tas nu nav pareizi, jo atņem darbu jauniem un talantīgiem. Plus sistēmas "mēs neko nemākam" aizsegā tiek sadalīti daudzmiljonu projektēšanas līgumi.

Un tas turpināsies arī Rail Baltic.

Tātad - radīta sistēma, kas izslēdz kvalitatīvas Arhitektūras rašanos.

Radīta un tiek uzturēta.

Opā!


Fu: Apnicis [11/05/2017 21:05]

Aizvāciet Miķeli! Nu jau vispār nav ko lasīt, tikai Miķelis 10x netēmā!


Miķelis: Re: Apnicis [11/05/2017 22:09]

Kā reiz tēmā - par faktoriem kas kavē jauno arhitektu attīstību, līdz ar to paaudžu maiņu. Līdz ar to Gada balvas kvalitātes celšanu.


fu: Re: Apnicis [11/05/2017 22:10]

Nomainies!


Miķelis: Re: Apnicis [11/05/2017 22:38]

Tu jau satraucies, - bail ka visi ieraudzīs Netīro Spēli?

Bortā arī Miķelis māk iegrūzt. Tā kā neuzprasies.


R.I.P.: Miķelis 2015-2017. palasi. varbūt noder. [11/05/2017 22:46]

.Demagoģija ir mūsdienu sabiedrības īpatnība un visai saprotama. Mūsdienu cilvēks, i ir secinājis, ka viegli, lai gan ne vienmēr pareizi, ir dzīvot, sadragājot citu viedokļus un uzskatus, neatkāpjoties ne par soli no sava. Tā ir izdevīgi cilvēkam, kurš negrib vai nespēj analizēt, jo tas ir sarežģīti, reizēm nogurdinoši un arī neizdevīgi. Tas tiek panākts ar skaistiem vai ne tik skaistiem vārdiem, nereti blefojot un izliekoties, pat melojot sev. Cilvēks, kurš ir kaut cik inteliģents, spēs atpazīt demagogu jau no pirmajiem vārdiem, neņemot vairumu viņa idejiskuma par pilnu. Demagoģija noteikti nav objektīva parādība. Tā ir tīri subjektīva un sabiedrību pārsvarā noniecinoša parādība. Esot demagogam, nav iespējas rīkoties objektīvi. demagoģija pārsvarā ir egoistiska parādība, kas ir antisabiedriska jeb pretsabiedriska. Egoisms nevar būt sabiedrībai labvēlīgs. Egoisms ir indivīda iegriba, pēc iespējas mazāk rēķinoties ar kādu citu. Nosodāmi, bet moderni. Demagoģijas pamatā ir iegūt vēlamo, neskatoties ne uz ko.


Miķelis: Re: Miķelis 2015-2017. palasi. varbūt noder. [11/05/2017 23:54]

Laikam esmu uzķēris sāpīgu stīgu?

Izrādās Angļu džentlmeņu klubs dala miljonus un klusi piedalās iepirkumos?

Ielūkojamies virtuvē, kur runa neiet par Arhitektūru, bet tikai naudu. Un Gada skates aizkulises ir vieta, kur pacelt arī sāpīgas tēmas. Ir radīta Arhitektūrai kontrproduktīva sistēma, no kuras iedzīvoties, ignorējot Fair Play un labo arhitektūras praksi. Radīta sistēma kā apiet likuma garu par labāko arhitektūras priekšlikuma realizāciju un veids kā izpumpēt valsts pasūtījumu miljonus, atņemot darbu talantīgajiem jaunajiem arhitektiem un mazākiem amatbrāļu birojiem.

Un tā nav nekāda demagoģija, ja par to runājam, bet kā teica Andis par RB, tas ir noziegums pret savējiem.


Dārts Veiders: Miķelim [12/05/2017 13:37]

Margaritas ante porcos, ko Tu mēģini kādu pārliecināt, ir taču visiem labi, mierīgi, silts ir, ēst dzert ir , kniebties arī ir ļauts,un vēl var lepni aizgaldā ieņemt aitu hierarhijas augšējos plauktus. Ko Tu maisies ar savām pārdomām un vēlmēm pēc diskusijas, tās jau nevar monetizēt un pārvērst precēs un pakalpojumos, bet aitām jau vajag tikai to. MIR , DRUŽBA,KUKURUZ!

Ja Tu esi nonācis avju aizgaldā, tad ir skaidrs, ka citu sugu lietoto komunikāciju nesapratīs, ir divi veidi kā avju aizgaldā var runāt, viens veids kopā ar pārējām avīm savstarpēji berzties sildīties, baroties, pāroties un laimīgi blēt, līdz miesnieks mūs šķirs, otrs veids kā ar šīm avīm komunicē gani un ganu suņi, tie gan neizceļas ar pierunāšanu, tomēr aizgalda aitas vada tieši viņi.

Keep calm and use dark side of the force... ;-)


Miķelis: Re: Miķelim [12/05/2017 18:09]

Tie gani izrādās ir plēsīgi vilki, kuriem apvilkts aitu kažoks. Āzis par dārznieku, saproties. Garās slātaviešu runas kongresos, bet starplaikos krējuma ķērnes stiepj uz saviem pilnajiem antkambariem un pārējos māca, ka sviests uz maizes jāsmērē nanokārtā, lai visiem pietiek. Un jāmācās, kursos jāsēž, jāizglītojas par visādām tēmām, lai muļķīgas domas prātos nenāk. Un ik pa brīdim palauza rokas - ai, ai kā mūs tie būvnieki, ai, ai kā mūs tās ministrijas, ai, ai cik mēs nabadzīgi, ai, ai kā Arhitektu nams nolaists. ai, ai kā neviens biedru naudas nemaksā. Vai manu dieniņ, cik slikti. No šitiem budžiem vajadzētu arī prasīt Arhitektu nama uzturēšanu, citādi taukainie vaigi laistās kā auto spoguļi.

Nu bet ka tā - miljoniem uz savu pusi kā padomju laika sniega mašīnas - tas jau tā kā bišķi pa daudz.

Studenti? Bortā tos, ar pleciņu. Un ja celsies, ar nūju starp kājām...

Jauns projekts? Ai, ai, ai, - neko jau mēs nemākam, neesam jau projektējuši. Ārzemnieki - jā tie visu māk, tie visu zin, ko ta mēs - mēs ūdentiņu tējai pienest, cukuriņu, un traukus mazgāt. Nelienat, nelienat. Mums jāmācās.

Pēc tam ārzemnieks tiek pasūtīts ar 20 EUR pakām un skaties iepirkumā uzvar mūsējie - nams, Sestie, SN u.c.

Nē, nē nav jau tā sviestiņa, viena maza rupjmaizīte, nu galīgi švaka tā iztikšana. Nu ko ta mēs - mēs jau neko nepelnam. paskatieties uz mūsu caurajām biksiņām. Vienos ielāpos, vienos ielāpos...

Beigās savācās tīri labi - 1.0 Mio EUR, 2.5 Mio EUR un RB būs vēl labāk - kādi 20 Mio EUR.

Skaisti!

Nevajadzētu tos ganus ar s...ainu mietu?


Miķelis: Re: Miķelim [12/05/2017 23:27]

Un interesanti, man kā vēsturniekam, kurš bija tas, kurš likumdošanā iestrādājis to, ka skiču konkursa uzvarētājs nevar izstrādāt būvprojektu. Tāda kārtība droši vien ir vēl tikai pie čukčām, kur tundrā citu nav ko darīt, kā arhitektūras skiču konkursos piedalīties. Un tad nāk īstie vīri ar naftas urbjiem, cietām sejām, kabatslakatiņiem uzvalku priekškabatās un izpumpē visu čukču naftu un kļūst bagāti. Neko tādu Rietumeiropas praksē nav nācies sastapt. Parasti skiču konkursa uzvarētājs paņem līgumu. Kuram tad ir tās čukču smadzenes? Kurš tad ir tas ģeniālais Arhitektūras Abramovičs?

A čukči jurtās tikmēr spriež par Arhitektūru, balvas dala.

Nu interesanti, kā vēsturniekam...

Tad varbūt tādēļ Latvijas arhitekti neko neprot, nemāk, nav kompetenti un ir ar rokām no tās vietas, ka vajadzīgs kāds ar klauna cepuri, kuram atņemt pasūtījumu un iegrūzt ar pleciņu bortā?

Tā tā izslavētā sēņotāju viltība, kur gudrākie sagriež sviesta beciņas veseliem groziem, pirms tam parādīdami nepareizo virzienu pārējiem.

Nav glupi? Tizli? Negodīgi? Ieliekam lielāko kretinu stilā?

Un tas pats tagad izspēlēts ar Rail Baltic, mūsējos atstājot aiz borta?


Ingurds Lazdiņš Re: Miķelim [13/05/2017 16:03]

sorry, tiešām kaut kas tāds ir jau uzrakstīts? apgaismo

Kuros laikos un kas to piedzemdējis? vai izlaidis cauri - viena alga :/

. . .

Vācijā, visā pēckara periodā, piemēram, ir viena no stingrākajām un tradīcijām bagātākajām konkursu praksēm pasaulē (jā, arī ievērojami konservatīva un savā nospiedošajā vairākumā - uz v''isti vāciskiem kompromisiem un vidusceļa racionalitāti orientēta - bet tas jau mazliet cits stāsts, par niansēm). Tad lūk, viņi skaidri ir nodefinējuši, ka šāda tā prakse ir gan sabiedrības un taupīguma, bet arī a. profesijas interesēs - lai arhitekti būtu droši par savām tiesībām, iespējām, attīstības izredzēm, un arī jaunie noteiktas, skaidras, ikdienišķas procedūras rezultātā varētu reāli pretendēt uz arī solīdiem līgumiem (un savu attīstību, izaugsmi līdz ar to). Bet, protams, ne jau Latvijā... Mums jau neko tādu nevajag ://


Miķelis: Re: Miķelim [13/05/2017 16:48]

Standarta shēma, cik saprotu, ir meta konkurss, kurā uzvara tiek atdota lielākajam loham vai kretinam. Tam tad iedod mazās ripas, lai sēž klusu. Piedevām uztaisa tā ka vietējie nevar piedalīties ( uzliek milzīgu apgrozījumu, pieredzi, un vēl visādus brīnumus ). Tālāk tiek dabūta skice, uzvarētājs brīvs. Uz skices pamata startē iepirkums, kur nu parādās naftas urbēji, kuri uzņemas būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību, kaut nav skices autori. Iepirkums atkal tiek sacerēts ar jauniem noteikumiem, kur ne jaunie, ne mazie un arī pat ne vidējie netiek klāt, jo nav apgrozījuma, pieredzes utt.

Precīza RB shēma, līdzīgi bija domāts ar LLMM.

Shēma kā bez konkursa tikt pie miljonu pasūtījuma.

LU Dabaszinātņu fakultāte - uzvar studenti, ar plecu šos bortā. Iepirkumā uzvar Sestie un rada kaut ko pavisam citu.

Otra LU ēka Torņkalnā - vispār bez arhitektūras konkursa.

Stradiņu 2.kārta - tas pats. Piedevām iepirkumā piedalās SN, nams, Sestie - trīs shēmas zinātāji. Uz 2006.gada skices pamata tiek sadalīti 2.5 Mio EUR. Absurds.

TV tornis - tas pats.

Tātad likumdošanā apzināts caurums, kas ļauj apiet konkursu uzvarētājus.

Visticamāk apzināti iestrādāts.

Tā pati shēma RB - paldies par metu - še jums 45 ripas - brīvi - un tālāk tiek saprojektēts sazin kas.

Pilnīgs kretīnisms.

Apjāta visa arhitektu sabiedrība.


Miķelis: Re: Miķelim [13/05/2017 17:51]

Piedevām atceramies par tādu anahronismu arhitektiem kā Būvkomersantu kvalifikāciju, kuru ar izdzinuši cauri, tikai tādēļ, lai nebūtu liekas mutes pie lielā slātaviešu galda. Drīz iepirkumos vairs neviens mazais un vidējais piedalīties nevarēs, vienīgi Resnie.

Tā kā spēle pēdējos gados rit vienos vārtos, izbrīna tikai arhitektu sabiedrības, studentu, jauno arhitektu pasivitāte - jo viņus jau ar nūjām no muguras grūž bortā. Bet protams arī pārējie gatavi sēdēt, tērēt savu laiku un klausīties muļķības, lai krātu punktus. Izskatās ka sabiedrība ir neaktīva, nespējīga, aroganta un samiernieciska pret visām netaisnībām. Tas pārsteidz. Tomēr - esam sabiedrības elites daļa, radošā inteliģence, bet mūs kā tādus jefiņus muļķo.


Ingurds Lazdiņš Re: Miķelim [13/05/2017 22:32]

2 piebildes no manas puses:

uzskatu, un esmu to arī sanāksmēs uzsvēris, ka viena no lielākajām nejēdzībām ir tieši tās pieminētās kvalifikācijas prasības. Tas ir mākslīgs, savtīgās interesēs radīts filtrs pašā saknē, kas vispār nepieļauj dalību plašākai speciālistu kopai. Jā, kvalifikācijas un specifiskas pieredzes prasības varētu būt, bet vienīgi kā papildus kritērijas - ja vairākiem darbiem vērtējums vienāds, TAD skatās, kuram kādi + punkti. Un nekā ne savādāk. Savādāk, kā tagad, tas ir pretlikumīgs un subjektīvs sertificēto arhitektu tiesību ierobežojums.

Otra lieta - otra pēdējā laika totālāka aplamība, ko LASS peiļauj, ir "ne lētākā piedāvājuma akceptēšana būvniecības tenderos". Būvniecības! Kamēr projektētāji vēl skaldās par mazāko cenu - kaut viduvējam projektam ar aizkrāsns risinājumiem, bet, lai lētāk sākumā. Bet arī ne par to. Varbūt arī projektētājiem nebūs top vērtība tikai zemākā cena. Runa ir par citu. Ja būvniekiem ne zemākā cena (ievērojot visus nosacījumus, specifikācijas un projekta detalizāciju! kas īstenībā būtu viņu profesionāls un rutīnas pienākums) ir pieļaujama, tas JEBKURĀ GADĪJUMĀ mazina arhiteku un projektētāju vispār darba vērtību. Kāds ir to pamanījis?

Tagad tad varēsim zīmēt, varēsim nezīmēt, bet labākais "liriskais" piedāvājuma autors ar savu sacerējumu tā pat būs uzvarētājs pie būvniekiem konkursā! Tas vēl par 50, ja ne 100% mazina arhitekta lomas nozīmību un vērtību procesā un atalgojuma līmeni profesijā līdz ar to... Kurss uz elli.


Miķelis: Re: Miķelim [15/05/2017 23:46]

Nu zemākās cenas piedāvājums projektēšanā ir debesu manna būvniekam. Uzvar parasti trīspirkši, kuriem studenti ātri uzrauj kaut ko aptuvenu ar nobīdi +- 0.5 m. Tālāk jau kaut ko aptuvenu uzrauj tīklinieki. Plus kaut ko aptuvenu satāmē tāmnieks.

Un būvniecības konkurss. Kurā gudrākie dempingo, jo zin ka projektu izstrādājuši trīspirkši. Tālāk parādās būvnieks ar bīdmēru un sāk ķert milimetru desmitdaļas, ja trīspirkši negrib palikt par divpirkšiem, vai vēl sliktāk - vienpirkšiem - viņiem jāliecas būvnieka priekšā. Rezultātu skatīt Liepājas Dzintarā un desmitiem līdzīgos objektos.

Kas vainīgs? Trīspirkši? Visdrīzāk ka Lauva ar savu padomi, kurš stumdams kanapē maizītes aiz vaigiem un uzdzerdams 100-gadīgo, nogulējis to ka mežu cītīgi izstrādā būvnieki un drīz zvēriem nebūs kur dzīvot. Bet kamēr Lauvam ir iespēja atrasties politikas Olimpa sapulcēs, un gudras runas un rakstus bīdīt, tikmēr Mežā rosīsies būvnieki. Kādu dienu no Meža nekas pāri nepaliks un cēlais Medņu riests beigsies. Un tad....būs jāstāda jauns Mežs.


Ingurds Lazdiņš PS: Miķelim [13/05/2017 16:14]

PS: domāju, ka tas par 80% ir tāpēc tā, ka "pie varas" LASā ir un raujas tie, kam to savādāko konkursu kārtību reāli, objektīvi, nemaz un TIEŠĀM nevajag, lai tā būtu. Kas bez tā visa paši labi un vēl labāk iztiek. Sorry.

Jautājums - cik vēl ilgi LASā tā, kas ir LAS, un ko šajā sakarā domā pārējie.


Dārts Veideirs: Kāds naivums kungi... [13/05/2017 22:22]

Vienkāŗsi kungi, konkrētie kadri ir sapratuši pamatlietu, no kā meinstrīma arhitektu sabiedrībā ierasts kautrēties, mūsu pakalpojums it uzņēmējdarbība, un uzņēmējdarbības mēŗkis ir peļņa un punkts. Un konkrētie kadri izmanto pārējās nišas maldīgo orientēšanos uz tukšu godu un popularitāri, un nodrošina caur saviem ļaužiem( gan tiem kas apzinās ko dara, gan entuziastiem "kājā šāvējiem"), lai pārējā niša turpina orientēties uz godu un pasaules lāpīšanu, un citiem tukšiem mērķiem, pa kam tirgus pīrāgu var mierīgi dalīt un nodrošināt optimālus ciparus un mierīgu dzīvi sev - uzņēmējiem un nenoliedzami saviem darbiniekiem.

Savukārt , aitām viss ir OK, aitas parasti revolūcijas netaisa, tās labākā ga'dijumā izmanto kā ieganstu tie ,kas grib pārņemt aitu bara kontroli no to iepriekšējiem kontrolētājiem. Starp citu zalēdāju bara iekšienē parasti ir ļoti nesaudzīgas izrēkināšanās ar atškirīgiem indivīdiem, tā ka ja kāds grib ar aitām kā līdzvērtīgs runāt par kaut ko atškirīgu no "divas kājas slikti, četras kājas labi" var sanākt plāni. Tā ka kungi lieka apelēšana pie aitu bara alfa auniem un aitām, ja gribat kaut ko mainīt atrodiet aitu ganu ar tā dzinējsuņiem un tiekiet galā ar tiem un kas ir pats galvenais pārņemiet aitu baru savā kontrolē, jo jebkurā gadījumā aitu baru kāds kontrolēs, viss turpmākais ir atkarīgs tikai no kontrolētāja ētiskās un saimniecisko spēju latiņas.

Otra izeja - ēd vai tieci apēsts...


?: Re: Kāds naivums kungi... [13/05/2017 22:40]

Es tikai nesaprotu, kāds sakars šim kungu disputam ar parastu iepirkumu, kur atbilstoši starptautiskā konkursā uzvarējušam darbam un LV Iepirkuma likuma dīvainajiem nosacījumiem tiek iepirkts BP? Manuprāt. šīs ir likumdošanas, ne LAS dīvainības šoreiz. LV citādi nesanāk, ja nepērk visu projektu kopumā. Ja pirktu kopumā, parādītos visādi dīvaini LV partneri, kas it kā piedalās, piedalās, bet patiesībā lepni griež maketus, kā pie LLMM> Šoreiz vismaz nav kopā ar būvniecību. Tas ir tematiņs , par ko LAS varētu diskutēt ar IUB.


Miķelis: Re: Kāds naivums kungi... [14/05/2017 09:41]

Nu un kurš tad likumdošanu maina, piedalās tās izstrādē, sniedz ieteikumus ekonomikas ministrijai? Ne LAS gadienā?

Vai klusē, jo šāda kārtība rada miljonu EUR ieņēmumus zinātājiem. Vai speciāli skiču konkursus, kur vietējie nevar piedalīties? Kurš saskaņo nolikumus? Ne LAS?


Miķelis: Re: Kāds naivums kungi... [14/05/2017 18:54]

Nu mūsu raibo arhitektu sabiedrību varētu labāk salīdzināt ar Mežu. Katrs spēlē kādu dzīvnieku un reizi dažos gados sanāk uz Lielo Meža sapulci, kur ievēl Lauvu. Šogad Lauva būs.... Un tālāk jau Lauva ar savu padomi spriež, kuru apēst, kuram ļaut paskraidīt. Lauva gan jau no pašas pirmās dienas strādā arī savās interesēs un nobeigumā jau tikai savās interesēs!

Aitas bija ap sociālisma laiku. Tagad visi pilnvaro Lauvu un laižās lapās, jo kas zin kas Lauvam padomā, ja nu tieši viņš tiks likts vakariņu galdā? Lauvam paveras brīnišķi gali - Būvvalde, VKPAI, Ministrijas utt. - un ieraksts vizītkartē - priekšsēdis.

Lauva parasti pieslienas kādai politiskai partijai, ar kuru kopā muzicē, brauc dažādos valsts izbraucienos, sit klačiņu, iestumj kanapē aiz vaigiem un par Mežu aizmirst vispār. Brauciens uz Dubaju - ekselents piemērs. Kāds Mežs, ja Meža karali pieņem Šeihs.

Vara viena, bez sapratnes kas jādara, bez pilsoniskās sabiedrības, neko nedos. Rail Baltic eksistē politiskais jumts. Tāpat kā LU, tāpat kā Stradiņos. Politbizness, kur ieņēmumi iegrāmatoti.


Miķelis: Re: Kāds naivums kungi... [14/05/2017 20:11]

P.S. Par Lauvu var tikt ievēlēts arī Cirslītis.


Ceļmalis: A što ja hoķel, a kak ja hoķel...... [16/05/2017 11:00]

saņemti 34 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.