a4d.lv

Nepareizi pieslēgšanās dati! Mēģini vēlreiz.

Aizmirsi paroli? | Reģistrēties


Inspira

Miks Kārkliņš

Miks Kārkliņš

arhitekt/pilsētvides dizaineris/stratēģiskais plānotājs


From Balkan to Baltic: Regionalism, Identity and realm of possibility.

<< Blogi

Komentāri:

Romans Siņicins ;/ [13/05/2010 19:36]

ne, viss labi, bet īsti nesaprotu prikolu rakstīt angļu valodā...


Miks Kārkliņš Re: ;/ [13/05/2010 20:22]

Nuu...teiksim tā...eksperiments. Jau no paša sākuma lielā mērā sagaidiju šādu reakciju. Centos izskaidrot principu kā tādu savā bloga "profīlā". Liekas, ka nepārliecinoši.

Protams, pastāv arī cita iespēja - nepierasto grūti pieņemt tā uzreiz. Varbūt, ka ir vērts tomēr pamēģināt? Galu galā, skaidrs ka sarunājoties Latviski, šeit uzsākt dialogu ar kādu kas nav Latvietis būtu pagrūti. Tad nu, ceru, ka varbūt atradīsies kāds kas būs ieinteresēts diskutēt par dizainu LV kontekstā un ārpus tā ar mazliet savādāku skatienu kāds šeit ir bijis līdz šim.

Bez tam, to cik šeit būs "No Latvieša, priekš Latvieša" blogotāju, to mēs redzēsim tikai ar laiku. Un galu galā...va tas ir tikai vienīgais veids kā runāt par LV dizainu? Vai nav pienācis laiks iesaistīt diskusijā tos, kas varētu dot jaunu perspektīvu uz to kas ir Latvisks?


trrr: čukča nav lasītājs, čukča ir rakstnieks? [13/05/2010 19:43]

slikta angļu valoda, vispār slikta valoda; bez temas pietekuma, bez ievada, bez atstarpēm un panesās arhitekta doma mākoņos par viņam vien zināmajām lietām... tipiskā arhitekta rakstīta "lasāmviela"? kāpēc man jātērē savs laiks lasīšanai, ja jau šis gabals ir nokļuvis a4d pirmajā lappusē?


Miks Kārkliņš Re: čukča nav lasītājs, čukča ir rakstnieks? [13/05/2010 20:27]

Nav pamata satraukumam. Gan jau drīz vairs nebūs šis bloga ieraksts, ar nemākulīgo ievadu intervijai, tik uzmācīgi novietots lapas aukšgalā. 1 - 2 dienas un varēsiet atgriezties pie ierastā ritma. Atvainojos, ja atkāpšanās no ierastā A4D ritma sagādā nepatīkamas izjūtas.


šitād un tāds: Re: čukča nav lasītājs, čukča ir rakstnieks? [13/05/2010 23:45]

Kā tur bija ar to auKšgalu?

Nebija auGšgals?

Slikta valoda :D


Miks Kārkliņš Re: čukča nav lasītājs, čukča ir rakstnieks? [14/05/2010 15:31]

Kā smejies, te pirms pāris gadiem, kāds intelektuālis bija atkājis, ka Bībeles tekstā esot apslēptas maģiskas zināšanas, kuras varot atrast ar speciālu burtu lasīšanu "pa daiagonāli". Pēc šīs sensacionālās ziņas izplatīšanās, kāds cits intelektuālis ieteica auGstāk minētajam konspirācijas teorijas meklētājam palasīt "pa rindiņām" un paskatīties, vai nav iespējams atrast ko puslīdz saturīgu, oriģināli iecerētajā formātā.

Paldies par auKšgalu, bet nu...tagad nākošais solis būs aizrādijumi par "jeb" "pac" "mec" un "lec"? Vai arī tas bija takā norādijums, nerakstīt vispār, ja atļaušos ielaist tik "kriminālas" kļūdas kā auKšgals? Man gan ir cits ieteikums...cien. "šāds un tāds" varētu būt rediģētājs maniem Latviešu komentāriem un "trrr" varētu mani konsultēt Angļu valodas jautājumos. Sarunāc? Jebšu, cien. tautieš' labāk varētu pacepties par tēmu, ko uzstādiju bloga ierakstā?


Maija: Re: čukča nav lasītājs, čukča ir rakstnieks? [20/05/2010 14:44]

Es piesakos par rediģētāju Jūsu tekstiem latviešu valodā.


Romans Siņicins Re: čukča nav lasītājs, čukča ir rakstnieks? [13/05/2010 22:20]

no otras puses- tev nav jātērē savs laiks, nepatik- nelasi :)

un principā a4d.lv resursam, kā tādam, nav pirmas lpp... vai arī visa lapa ir pirmā lapa :)


kūl: we [14/05/2010 10:54]

nu nokpējām tekstu anglu valodaa kūl ...... paste=>copt ! vai arii blogeri mociijusies un tulkojusi special angliski ! ?


jtd: Pārāk daudz burtu, [14/05/2010 10:55]

nav šobrīd vaļas tādus palagus lasīt (par projektēšanu šobrīd maksā tik maz, ka pat "arot" pa 10h 7 dienas nedēļā vien knapi maizītei sanāk, par sviestu jau aizmirsts), kaut sākums lika domāt, ka turpinājums arī varētu būt gana interesants. Tāpēc vismaz pašam ir cerība, ka kaut kad piebeigšu.


Jānis interesanti [14/05/2010 21:58]

Vispār jau teksts bija interesants un saistošs. Lika aizdomāties arī par to cik dažāda pagātne ir mums no tās, kādu ir piedzīvojuši viņi. Arī attieksme pret pasniedzējiem šķiet esam nedaudz citādāka nekā tā ir RTU.

Attiecībā uz angļu valodas lietošanu, pats par sevi tas jau nav nekas slikts. Kā autors pats teica, iespējams, ka tas ļaus cilvēkiem no ārzemēm, kas iemaldījušies A4D saprast ko vairāk par bildēm. Skatoties nākotnē, varbūt portāla veidotājiem vajadzētu nedaudz vairāk par to padomāt. Lai arī visu tulkot angliski būtu pagrūti, ticu, ka materiāli, kas sastopami te, būtu konkurējoši ari plašākas pasaules telpā. Gadu laikā kvalitāte ir diezgan nonivelēta. Tā nu neesmu parliecināts, ka ar vienu blogotāju var panākt kaut kādu lielu angliski runājošu cilvēku pieplūdumu A4D kopumā.

Tajā pašā laikā mūsu pašu angļu valodas attīstīšanas labā ir jau vērts arī vienu blogu rakstīt angļu valodā. Runājot par informācijas pār-publicēšanu (kas, kā šķiet, šī intervija ir), tad nav nekas slikts, ka tas ir orģinālvalodā (ja tas jau nav tulkots), jo var skaidrāk saprast kas tieši ar katru teikumu tika domāts.

Bet pāri visam, paldies, Mik, par ieskatu interesantu cilvēku darbā un Tevis paša pieredzē ar viņiem. Tavas atbildes uz "niknajiem" komentētājiem arī bija tīri tā neko :)


Armands Bisenieks (AB): Līmenis strauji ceļas [15/05/2010 15:07]

Tev atkal izdevās Mik: Ziemeļu stāstu/konceptsarunu gadījumā Andis Sīlis

(kam, noteikti, ir ko darīt) uzraksta ap 200 rindu komentāru;

šajā gadījumā - Jānis D. (pēc komentāra satura, stila un uzvārda iniciāļa nojaušu komentāra autoru, kam arī, noteikti, netrūkst, ko darīt) ir lasījis garo tekstu angļu valodā ar Tavu, nebūt ne īso, manuprāt, emocionāli - sirsnīgo Ievadu un atradis laiku koncentrētam un labvēlīgam komentāram (AB ir izbrīnēts arī par sevi, ka jau kādu 5. reizi viena mēneša laikā nežēlo laiku līdzīgai nodarbei, kas iepriekšējos gadus nelikās ieguldāmā laika vērta ...).

Par Tavām ""atbildēm "niknajiem"komentētājiem"" (Jāņa D. formulējums):

~tāda - pieklājīga, ar pašcieņu un vieglu ironiju ir inteliģenta cilvēka - kāds Tu,

cik zinu, esi, vismaz, 3. paaudzē - atbilde dažam anonīmam komentāram ...

un tāda tā būtu neatkarīgi no tā, vai profesionālā izglītība iegūta Rīgā vai Harvardā.

Mana atbilde/jautājums "Ziemeļu stāstu" visnotaļ laipnajam mana komentāra komentētājam kolēģim ......... par komunicēšanas tīmeklī atšķirību no inteliģentu sarunām pie tējas tases 1., 2. vai 3. paaudzē:

vai Arhitekts - cilvēks, kas ir pa īstam gatavs ar pozitīvu pienesumu pārstāvēt un sekmīgi darbojas Arhitektūrā - plašākajā nozīmē - vissarežģītākajā profesijā - var nebūt (nekļūt) inteliģents ar atbilstošu/atbildīgu domāšanas veidu, izturēšanos, valodu, kas neizbēgami atspoguļojas ari saziņas veidā/stilā elektroniskā vidē, ne tikai fiziskā ķermeņa klātbūtnē pie tējas tases?

Par anonimitāti: tā ir svarīga, piemēram, iespējami patiesas ainas noskaidrošanā aptaujās, psiholoģisku grūtumu izkliegšanā/mazināšanā (pašterapijā) un citkur; bet vai ir mērķis un ir iespējams to darīt vienlaikus ar profesionālas informācijas un viedokļu apmaiņu; arī koleģiālu kritiku (tātad - arī atbalstu) un izaugsmi izvēlētajā sarežģitajā profesijā?


Artis Zvirgzdiņš optimisms - tas ir jauki [17/05/2010 10:11]

Paldies, Mik, par saturīgo materiālu. Kaut arī apjoms liekas bloga ierakstam pagarš, taču interesants. Arī tava ievada komentāra dēļ.

Droši vien var no malas skatoties mēģināt tvert reģionu un tā jaunāko arhitektūru, kā kādu vienotu lietu vai virzienu. Slovēnijas (kura gan nav Balkānos, bet Alpos) un Horvātijas gadījumā noteikti, ka var. Un tad salīdzināt ar Baltiju. Tak no Rīgas raugoties skaidri redzams, ka Latvija un Igaunija - tie ir diezgan atšķirīgi virzieni.

Lasot interviju, vēlreiz nākas pārliecināties, cik ļoti atšķirīga ir Horvātijas arhitektūras profesionālā vide. Pats svarīgākais, saprotams, izglītība. Lai ar viņu skolas uzbūvi apjaušu tikai aptuveni, tomēr no intervijas skaidrs, cik liela nozīmē mācībspēkiem kā personībām - respektīvi, tikai nākošā paaudze gūst - , sauksim tos par panākumiem, nu - ievērības cienīgi projekti un būves un atpazīstamību lielākā mērogā. Rīgas skolai tas acīmredzami tuvākajos 10-15 gados nav iespējams. Lai šāda paaudze rastos, vajadzīgs zināms laiks. Tallinas skolā pārmaiņas notika 1991. gadā (un jāņem vērā arī tā Tallinas grupas 70.-80.gadu pagātne, kas arī nozīmīgs pamats) un tikai pēc padsmit gadiem nāca tā paaudze, kas padarījusi igauņu arhitektūru atpazīstamu plašākā mērogā, liekot runāt par kādu vienotu skolu.

Nezinu, kādas gan pārmaiņas iespējamas Rīgā. Vietēja reģionālisma attīstība, kas radītu arī ko jaunu? Varbūt ja tiktu izveidota kāda tāda Baltijas augstskola, apvienojoties, teiksim, LU vai Mākslas akadēmijai ar kādām igauņu augstskolām, tai skaitā Igaunijas Mākslas akadēmiju un Rīgā tiktu radīta turienes arhitektūras fakultātes filiāle - tad varbūt. Saprotams, es fantazēju. Vai nu arī - ja kāda grupa atsevišķu vietējas izcelsmes „jauno" ar rietumniecisku izglītību „pārņemtu varu" RTU fakultātē. Tad, iespējams, pēc padsmit gadiem varbūt varētu kaut kas parādīties.

Pie vides pieder arī mediji. Man nav bijusi tieša saskarsme ar ČIP (http://www.covjekiprostor.com) žurnālu, taču, lasot šo un arī kādu citu tulkotu rakstu no tā, noprotams, ka tas ir medijs, kas piedalās procesu virzīšanā, nevis tikai atspoguļošanā.

 

Vēl - paldies par to ieskanēto žurnāla rakstu, bet man likās, ka šadā rakstā varbūt vērts ielikt arī citas saites, piemēram, uz to Koprivnicas projektu, kaut vai ArchDaily, jo tā būtu ērtāk lasītājiem. Mājaslapa gan viņiem tik ar vienu lapu pagaidām. Izmantojot redaktora iespējas arī pievienoju saites, cerams, ka neesi pret.


Miks Kārkliņš Re: optimisms - tas ir jauki [17/05/2010 15:32]

Paldies, Arti, kā arī pārējiem komentētājiem par laiku un uzmanību. Paldies, arī par rūpīgajām korekcijām un papildinājumiem. Man nekādā gadījumā nav nekas pretī papildus informācijas pievienošanai. Domāju, ka tas iesākto tēmu varētu tikai bagātināt.

Par izglītību...kapēc gan nevarētu pasapņot? Doma par kopēju programmu ar Igaunijas vai Lietuvas skolām būtu tikai apsveicama. Reģionālismam tas varētu nākt tikai par labu. Savukārt, tas kā šāds radikāls solis būtu veicams, manā uztverē, ir tikai enerģijas un entuziasma jautājums. Šķiet, ka A4D pa reizei cenšās šādu skolu pārklājumu nodrošināt. Varbūt, ka nākošais solis būtu, teiksim, profesionāla diskusija par reģionālisma tēmu. Respektīvi - nevis vairs lekcija, bet mazliet izvērstāks pasākums ar vairākām, uz reģionālisma jautājumu orientētām prezentācijām, kuru varētu turpināt diskusijas veidā starp uzaicinātajiem profesionāļiem, ar jautājumiem " no zāles". Protams, runāt par šo tēmu ir viens, organizēt, pavisam kas cits. Tomēr, varbūt ka entuziasms varētu nākt no to pašu JAA puses. Šķiet, ka pēdējā laikā enerģija ir novirzīta diezgan konstruktīvā gultnē, un, spriežot pēc dalībnieku saraksta un viņu "background", būtu ko teikt un par ko spriest.

Katrā gadījumā, tieši patreiz, kad profesijā ir tāds kā "atslābuma" moments, šķiet vērtīgi laiku izmantot lietderīgai satunai, ar skatu nākotnē - 10 - 15 gadus uz priekšu. Tas, vai no šādas diskusijas kaut kas iznāks, tas, protams, ir grūtu prognozējams jautājums. Bet, domāju, ka būtu vērts mēģināt. Citādāk, tik vien mums tiek no atsaucēm par reģionālā dizaina īpatnībām, kā garāmskrejoši Aaron Betsky komentāri, vaina par ko, starp citu, nav nekādā gadījumā noveļama uz Betsky.


Viesturs: + [26/06/2010 23:31]

Tip Top!


saņemti 15 komentāri

Pievienot komentāru:

Komentārs pievienots. Lūdzu, uzgaidi...


Drošības kods (aizpildiet pēc tam, kad komentārs jau uzrakstīts).

© Arhitektūras platforma A4D
Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.a4d.lv obligāta.